Zápis

 

Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Pavel Ambrož, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Ing. Marcel Rückl, CSc., Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, RNDr. Jiří Witzany, Ph.D., Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni: Ing. Karel Hagel, Ing. Antonín Weinert

 

Ve 14:00 hod. přítomné přivítal a jednání Výboru dopravy ZHMP zahájil předseda Ing. David Vodrážka.

 

Ověřovatelem dnešního zápisu byla navržena Mgr. Petra Kolínská.

 

Hlasování:     pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byla zvolena Mgr. Petra Kolínská.

 

Ing. Vodrážka: Navrhuji schválit zápis z jednání dne 22.4.2010.

 

Hlasování:    pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Zápis z jednání dne 22.4. 2010 byl schválen.

 

 

Program dnešního jednání:

 

  1. Vyhodnocení dopravně statistických údajů za rok 2009
  2. Plnění usnesení Výboru dopravy ZHMP ze dne 3.12. 2009 k železniční dopravě
  3. Priority železniční dopravy na území hl.m. Prahy
  4. Přehled čerpání dotací z fondů EU pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.
  5. Různé

 

Ing. Vodrážka: Do bodu různého navrhuji materiál TV Chaby – stavba 50 (Jinočanská spojka), informace jsem Vám teď rozdal. 

 

RNDr. Witzany: Požádal jsem Dopravní podnik o informace k činnosti přepravní kontroly a full servisu, dne 22.4. jsme informace dostali, ale materiál nebyl projednán. Navrhuji tedy materiál zařadit do bodu různého. 

 

Hlasování:    pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Program dnešního jednání byl schválen.

 

 

Bod 1: Vyhodnocení dopravně statistických údajů za rok 2009

 

Materiál stručně představil Ing. Ladislav Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy (ÚDI): Podařilo se nám Vám doručit téměř první výtisky Ročenky dopravy 2009, takže máte před sebou ucelený a kompletní materiál o všech druzích dopravy, která je na území hl.m. Prahy provozována. Celkový počet motorových vozidel za loňský rok na území Prahy je 914 224 z toho je 683 295 osobních vozidel. Stupeň motorizace je 1,4  obyvatel na jedno motorové vozidlo a stupeň automobilizace je 1,8  obyvatel na jeden osobní automobil. Z hlediska dopravních výkonů došlo v podstatě ke stagnaci, tedy poprvé od roku 1990 došlo k zastavení velmi strmého nárůstu dopravních výkonů. Za posledních deset let došlo k poklesu automobilové dopravy v centru města o 10 %. V loňském roce za průměrný pracovní den do Prahy přijelo za 24 h 278 000 vozidel. Počet vozidel, která vjedou do centrální oblasti města je cca 311 tis. Nejzatíženějším úsekem na pražské komunikační síti je Barrandovský most, kde projelo 134 000 vozidel za den (0-24 h), nejzatíženější mimoúrovňovou křižovatkou za loňský rok byla křižovatka 5. května - Jižní spojka, kde projelo 215 000 vozidel za den. 

 

Diskuse:

 

Mgr. Kolínská: Z materiálu je zřejmé, že nárůst automobilové dopravy se zastavil. Domnívám se, že když otevřeme 5 km kapacitního tunelu Blanka bez toho, abychom na povrchu snížili kapacitu, budeme svědky velkého nárůstu počtu aut v ulicích Prahy. Byla bych ráda, abychom se na některém z příštích výborů vrátili k možnosti snížení povrchových kapacit dopravy po otevření tunelu Blanka. Domnívám se, že výše investic do veřejné dopravy neodpovídá zvýšenému zájmu obyvatel o tuto službu. V ročence dopravy mi přijde škoda, že jste přestali uvádět srovnání hl.m. Prahy s ostatními evropskými městy. Dále v ročence je potlačena informace o využití parkovišť P+R ve vztahu k přípravě nových kapacit.   

 

Ing. Vodrážka: Na některém z dalších výborů projednáme možnosti omezení povrchové dopravy v souvislosti s otevřením komplexu Blanka.

 

Ing. Pivec: Velice rádi bychom měli nějaké srovnání se zahraničními městy, ale získat takto ucelené, podrobné a kvalitní informace je poměrně složité. Praha jako jedno z mála evropských měst má takto ucelený a podrobný materiál o dopravě k dispozici. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.

 

Hlasování:     pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Bod 2: Plnění usnesení Výboru dopravy ZHMP ze dne 3.12. 2009 k železniční dopravě

 

Materiál přednesl pan Ing. Prokel, ROPID: Rádi bychom se vrátili k prosincovému usnesení Výboru dopravy na které nemáme odezvu. V tomto usnesení byly zmíněny určité zájmy ROPIDu ve vazbě na SŽDC. V této souvislosti jsme připravili dopis, který následně odeslal pan radní Šteiner, avšak odezvu ze SŽDC zatím nemáme.  Navrhujeme usnesení, že Výbor dopravy žádá pana radního Šteinera ve spolupráci s ROPIDem o urgenční dopis na generální ředitelství SŽDC ve věci předmětných usnesení.

 

Diskuse:

 

Ing. Březina: Z hlediska železnice se problematika Podbaby odsouvá a město Praha je v situaci, že má připravenou tramvajovou trať do této oblasti. Tedy je spíše otázka, zdali město nemá vyčkat s realizací tramvajové trati do vyřešení problematiky s železnicí v SFDI.

 

Ing. Vodrážka: Mám zákulisní informace, že se projednává na Ministerstvu dopravy ČR alternativní varianta. Avšak bych byl nerad, aby výbor dopravy toto projednával bez toho aniž bychom měli vyjádření dotčených městských částí. Jelikož oficiálně však jiná varianta není, tak respektuji platné stávající  memorandum uzavřené mezi Středočeským krajem, MČ Praha 6 a hl.m. Praha a dále respektuji autonomii jednotlivých městských částí. Tedy zdali bude Ministerstvo dopravy respektive SŽDC připravovat novou variantu, nechť ji nejprve projedná s dotčenými městskými částmi a následně můžeme nové skutečnosti projednat zde na výboru.

 

Ing. Trnková, zástupkyně MČ Praha 6: MČ Praha 6 důrazně podporuje prodloužení tramvajové trati z Podbaby k nové železniční zastávce. V záměrech se předpokládá, že prodloužení této tramvajové trati bude pokračovat až do Suchdola. Předpokládáme, že na teto přesun by se měli najít peníze. Co se týká modernizace železniční tratě Praha – Kladno s odbočkou na letiště, tak jsme podepsali memorandum a předpokládáme, že dojde k rekonstrukci této dráhy a jsme připraveni jednat i o tom, že bude tato modernizace realizována v etapách.   

 

Mgr. Kolínská: Chci se zeptat, kdo s městskými částmi jedná, kdo se těchto jednání účastní a kdo je iniciuje.

 

Ing. Adámek: O řešení trati Praha – Kladno s odbočkou na letiště hodlá se zástupci MČ Praha 6 a 7 jednat ministr dopravy ČR. Modernizace trati Holešovice – Bubeneč se zastávkou Podbaba není ve schváleném rozpočtu SFDI na rok 2010 s výhledem do roku 2012 financována. Z modernizací je tam pouze trať Běchovice – Úvaly, nicméně z celkového objemu 2,2 mld. Kč je až na rok 2012 z různých zdrojů předpokládána částka cca 537 mil. Kč. Z hlediska prohraného správního řízení se na tuto trať zpracuje nová dokumentace k Územními rozhodnutí a následně se bude konat nové územní řízení se stejnými subjekty. Předpokládaný termín výstavby je období 2012 – 2014 a je odvislé od výsledku nového územního řízení. Modernizace trati Běchovice – Úvaly je naprosto nezbytná, ale s nejasným začátkem a na druhé straně je projekčně připravena trať mezi Bubenčí a Holešovicemi za 1,2 mld. Kč se zastávkou Podbaba, která by se mohla začít stavět téměř hned, ale nebude se teď realizovat,  protože se nám nepodařilo přesvědčit Ministerstvo dopravy ČR a některé složky SŽDC o vhodnosti zařazení této tratě do kofinancování z OPD. V materiálech k dalšímu bodu je situace řádně popsána. Prosím o propojení tohoto bodu s následujícím.   

 

Bod 3: Priority železniční dopravy na území hl.m. Prahy

 

Materiál stručně představil a doplnil Ing. Adámek, ROPID: Rozpočet SFDI se zapracovanými pozměňovacími návrhy na rok 2010 s výhledem na roky 2011, 2012 schválený PSP ČR usnesením č. 1523 dne 11. prosince 2009 obsahuje z hlediska dalšího rozvoje železnice v Praze a bezprostředním okolí pouze stavby „Modernizace traťového úseku Praha-Běchovice – Úvaly“ a „Optimalizace trati Lysá n.L. - Praha-Vysočany 1. stavba“ s celkovými  investičními náklady 2,426 mld. Kč. Z toho na rok 2010 pouze 20 mil. Kč pro druhou jmenovanou stavbu. Z celkového rozpočtu SFDI (vlastní SR, OPD, EIB) jde na železnici 34,2 % prostředků, z toho v Praze a okolí v roce 2010 0,33 % (95 mil. Kč), v roce 2011 je zatím předpoklad 0, v roce 2012 se předpokládá 1,9 % (536 mil. Kč). Investiční činnost v pražské aglomeraci, v níž žije téměř ¼ obyvatel ČR, je do roku 2012 prakticky zastavena. Optimalizace trati Praha-Holešovice - Praha-Bubeneč se zastávkou Podbaba i přes různá jednání a přísliby nebyla zařazena do kofinancování z OPD, investiční náklady jsou 1,251 mld. Kč. Termín výstavby je cca v rozmezí let 2012 – 2014. Předpoklad financování této akce je až na rok 2012 a to ve výši 53,2 mil. Kč. Plán financování stavby ze strany SFDI se tak vůbec nekryje s připravovaným prodloužením tramvajové trati v Podbabě. V rámci modernizace Praha - Kladno s odbočkou na letiště jsou obě etapy stavby v plánu SFDI zařazeny jako nepokryté. Z podnětu MD ČR je projednávána redukovaná stavba bez elektrizace a s jednokolejným úsekem Praha-Veleslavín - Praha-Bubny, bez zastávky Výstaviště. Jednokolejný úsek v podstatě znehodnotí modernizační záměr. Vlaky od Kladna a letiště by bylo nutno kvůli nedostatečné propustnosti jednokolejného úseku spojovat ve Veleslavíně, čímž by se narušil efekt zrychlení dopravy z letiště a Kladna. ROPID tedy nesouhlasí s případným ukončením vlaků na Veleslavíně a za bezpředmětné považuje v této situaci tzv. letištní expresy mimo tarif PID.  Dále bychom chtěli, aby město trvalo na původním návrhu s tím, že tato omezená modernizace může být brána jako etapa. Je připravováno jednání v této věci mezi  panem radním Šteinerem a ministrem dopravy za účasti ředitele ROPID. Vzhledem k předloženému materiálu ve všech souvislostech bychom doporučovali adresovat dopis primátora hl.m. Prahy ministru dopravy ČR se žádostí o výrazné posílení financování prioritních staveb na území hl.m. Prahy v rozpočtu SFDI za období  2011 - 2013. Dopis jsme připraveni jako ROPID sestavit.

 

Diskuse:

 

Mgr. Kolínská: Do předloženého usnesení bych navrhla doplnit do bodu č. 2 dle schválené společné deklarace z 29. 4. 2008.

 

Ing. Vodrážka: S doplněním usnesení naprosto souhlasím.

 

Ing. Březina: V případě, že jsou finanční podmínky takovéto, je otázkou zdali by nebylo vhodné do Ruzyně vést spíše tramvaj než metro. Minimálně si myslím, že tímto porovnáním by se měl někdo odborný zabývat.

 

radní Šteiner: Ano, není tato myšlenka nová ani zavrhnutá a předpokládám, že i v novém územním plánu tato tramvajová trať zůstane jako možné variantní řešení v rámci možných prodlužování tramvajových tratí na území hl.m. Prahy.

 

Mgr. Kolínská: Myslím, že železnice bude v případě spojení letiště s centrem města vždy napřed před metrem a tramvají v poměru výkon – cena.

 

Ing. Trnková, zástupkyně MČ Praha 6: Když se projektovalo metro, rozhodlo se, že první etapa bude končit v Motole. Předpokládalo se, že po vybudování metra do Motola v roce 2014 se bude plynule pokračovat dál a v roce 2018 bude metro na letišti. V předstihu s tím se předpokládalo, že  dojde k modernizaci železniční tratě Praha – Kladno s odbočkou na letiště, jejíž součástí bude v roce 2014 terminál a záchytné parkoviště P+R na Dlouhé míli. V případě nedobudování modernizace železniční tratě Praha – Kladno s odbočkou na letiště dojde sice k přechodnému vybudování terminálu a záchytného parkoviště P+R ve Veleslavíně, což je ale pro městskou část naprosto nevyhovující řešení. 

 

Návrh usnesení:

Výbor dopravy ZHMP

·    bere na vědomí předložený materiál,

·    trvá na původním řešení modernizace železniční tratě Praha – Kladno s odbočkou na letiště dle Společné deklarace k realizaci modernizace železniční tratě z Prahy do Kladna s připojením na letiště Ruzyně podepsané dne 29.4. 2008,

·    doporučuje adresovat dopis, jehož návrhem je pověřen ředitel ROPIDu, primátora hl.m. Prahy MUDr. Pavla Béma ministru dopravy ČR se žádostí o výrazné posílení financování prioritních staveb v rozpočtu SFDI na období 2011- 2013 na území hl. m. Prahy.

 

Hlasování:     pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo přijato.

 

Bod 4: Přehled čerpání dotací z fondů EU pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

 

Materiál stručně představil Ing. Horák, Dopravní podnik hl.m. Prahy: Celkově se Dopravnímu podniku podařilo získat z Evropských fondů 1,44 mld. Kč. Máme zažádáno o další 1,3 mld. Kč a dále máme podané žádosti s předpokládaným příspěvkem 8,2 mld. Kč do roku 2014 právě na výstavbu pátého provozního úseku trasy metra A. 

 

Ing. Vodrážka: V následujících týdnech by měl být předložen materiál do Rady HMP, který jsme schválili na tomto i finančním výboru k možnosti čerpání finančních prostředků z evropské investiční banky. Poté vás budu informovat o tom jak dopadlo jednání Rady HMP, což ostatně následně uvidíte na jednání Zastupitelstva HMP.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.

Hlasování:     pro: 10    proti: 0    zdržel se: 0

 

Usnesení bylo přijato.

 

 

Bod 5: Různé

 

Ing. Vodrážka: Radní Ing. Pavel Klega mě požádal o projednání materiálu k TV Chaby – stavba 50 respektive o podporu při dostavbě této akce. Jedná se o Jinočanskou spojku, která vede od Pražského okruhu až na Jeremiášovu ulici. Z poloviny je hotova a druhá část se buduje. Bylo by vhodné tuto komunikaci dostavět, neboť po dokončení se podstatně dopravně uleví celému jihozápadnímu městu a zejména Radlické ulici. Pan radní na tuto akci má finanční prostředky a jen žádá o to, aby Výbor dopravy podpořil dostavbu této akce. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP podporuje dostavbu a zprovoznění Jinočanské spojky.

 

Hlasování:     pro: 9    proti: 0    zdržel se: 1

 

Usnesení bylo přijato.

 

RNDr. Witzany: Na předminulém jednání jsem požádal Dopravní podnik o informace k činnosti přepravních kontrol a full servisu. Dne 22.4. jsme informace dostali emailem. Rád bych okomentoval dodaný materiál, v kterém mě chybí informace týkající se případných exekucí a ekonomiky vymáhání exekucí. Smlouva na vymáhání pokut do roku 2008 je smlouvou mandátní tzn. že pohledávky zůstávají pohledávkami Dopravního podniku. Prosím o doplnění tohoto materiálu o počet existujících exekucí. Nový režim vymáhání pohledávek je jiný. Po šesti měsících jsou pohledávky odkupovány společností Tesile ditta. Domnívám se, že stejně za přiměřenost postupu ve vymáhání pohledávek by měl mít alespoň částečnou odpovědnost Dopravní podnik. Je zřejmé, že po ekonomické stránce je smlouva se společností Tesile ditta výhodnější, ale dle mých informací byla smlouva uzavřena bez výběrového řízení a bez řádné soutěže. Prosím o doplnění materiálu ohledně exekucí. Domnívám se, že dodaná statistika vymáhání pokut je dostatečná k dalšímu projednávání problematiky turniketů. Co se týká full servisu, tak mám pochybnosti o výhodnosti celého kontraktu. Ptal jsem se na současný stav z hlediska počtu souprav 8171 M a na plán odstavování těchto souprav a jakým způsobem na to reaguje smlouva full servisu. V odpovědi jsem nedostal detailní informace. V investičním plánu Dopravního podniku jsem našel odpovědi na své otázky, avšak to mé pochybnosti prohloubilo, jedná se o tabulku č. 7 investičního plánu. Z tabulky vyplývá, že v roce 2016 budou vozy 8171 M odstavovány. Jak je možné, že fixní částka na udržované soupravy roste a počet souprav klesá. Prosím tedy o vysvětlení celé záležitosti. 

 

Ing. Vodrážka: Doplněný materiál bychom dozařadili jako řádný bod k projednání na příštím jednání Výboru dopravy ZHMP. 

 

radní Šteiner: Na finančním výboru jsme se již touto problematikou zabývali. Nadále se počítá s modernizacemi vozů či dokonce s druhou generací modernizací vozů na technologické úrovni roku 2012 a tedy není pravdou, že by měl počet souprav klesat.

 

RNDr. Witzany: Zajímám se o toto v souvislosti s tím, že Dopravní podnik projednává prokazatelnou ztrátu. Problematika je skryta v detailech té smlouvy. Smlouva hovoří pouze o vozech 8171 M. Ve smlouvě jsem nenašel žádnou přehlednou tabulku co vlastně bude udržováno a jakým mechanismem budou vozy nahrazovány.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych se zeptat pana radního Šteinera na Zásady rozvoje pěší dopravy.

 

radní Šteiner: Po personálních změnách na postu radního pro životní prostředí jsme s kolegou Marečkem v závěrečných fázích projednávání materiálu a předpokládám, že do prázdnin materiál bude projednán v Radě HMP. 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

 

Mgr. Petra Kolínská

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy