Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Ing. Vladislav Mareček, Ing. Petr Valenta, Radovan Šteiner, RNDr. Jiří Witzany Ph.D., Ing. Antonín Weinert CSc., Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni:  Ing. Karel Březina, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Štěpán Šlosár

 

Program jednání:

 

1.    Cyklodoprava – aktuální stav

2.    Pěší doprava a zlepšování podmínek pro chodce

3.    BESIP

4.    Vyhodnocení dopravně-statistických údajů za rok 2007

5.    Postup přípravy trasy metra D

6.    Jak jsou realizována usnesení schválená Výborem dopravy ZHMP v roce 2007

7.    Zklidnění severojižní magistrály

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil Ing. Vodrážka, který po dohodě se zástupci MČ Praha 1navrhl v programu předřadit bod 7 na začátek jednání. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

Změna programu byla schválena.

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl RNDr. Jiří Witzany Ph.D. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen RNDr. Jiří Witzany Ph.D.  

 

Bod 1: Zklidnění severojižní magistrály

 

Materiál přednesl Ing. Bořek Votava, ředitel Útvaru rozvoje hl.m. Prahy (dále jen URM). Je to jedna z částí programového prohlášení Rady HMP. Zklidnění severojižní magistrály je možné po splnění některých funkčních předpokladů (realizace městského okruhu, regulace individuální automobilové dopravy v centrální oblasti, rozvoje MHD). K regulaci této komunikace je třeba přistoupit jako k celku. V celé délce magistrály je několik problémových míst (Holešovice, Hlávkův most, úsek okolo hl.nádraží, Nuselský most a oblast Pankráce). Tím, že Vláda ČR řeší rekonstrukci budovy Národního muzea a přesun části sbírek do bývalé budovy národního shromáždění, je vhodné akci spojit s vizí hl.m. Prahy. V současné době Územní plán hl.m. Prahy počítá s přeložkou magistrály za Muzeum. Koordinace akcí (propojení budovy Muzea a budovy bývalého národního shromáždění, revitalizace části Václavského nám. a přesun severojižní magistrály za Muzeum) bude probíhat za součinnosti Ministerstva dopravy ČR, Ministerstva kultury ČR a zástupců MČ Praha 1 a naší organizace. URM má k dispozici dvě varianty přesunu magistrály za Muzeum (úrovňovou a tunelovou). V současné době je preferovaná varianta s tunelovým řešením. Záměrem MČ Praha 1 je vybudování hromadných parkovacích garáží v oblasti Václavského nám. a celková revitalizace tohoto náměstí. Dané území je technicky velmi komplikované, neboť zde vedou tunely metra (trasa A, C a budoucí trasa D), železniční Vinohradské tunely, kolektory. Na vládní úrovni vznikla komise jejímž koordinátorem je Kateřina Dostálová, zástupcem hl.m. Prahy je primátor MUDr. Pavel Bém, I. náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek, radní Radovan Šteiner, radní Martin Langmajer.V současné době URM spolu s OMI MHMP zpracovávají zadání pro vypracování dokumentace pro Územní rozhodnutí a dokumentaci EIA, tak aby akce byly zahájeny v červnu letošního roku.  

 

Diskuse:

 

Zajíček: Kdy se přestěhuje rozhlasová stanice rádio Svobodná Evropa, tak aby se bariéry daly odstranit a došlo tak alespoň k částečnému zprůjezdnění? Chystá se i rekonstrukce komunikace Anglické?

 

Ing. Vodrážka: Dobrý dotaz, ale musel by směřovat na MČ Praha 10, která bude kolaudovat objekt na Hagiboru. Podle mých informací ve věci této stavby nedochází k žádnému významnému zpoždění výstavby.

 

Ing. Polák: V generelu cyklostezek je v prostoru Staroměstského a Václavského nám. vedena páteřní cyklistická trasa. Očekávám, že při rekonstrukci Václavského nám. bude pamatováno na  průjezd pro cyklisty.

 

Ing. Votava: Ano, přes Vinohdarskou třídu se počítá s přechodem pro pěší a cyklisty.

 

Ing. Polák: Můžeme se účastnit nějaké fáze projednání v této věci? Mám nějaké zajímavé nápady, které by zde šly uplatnit.

 

Ing. Votava: Já očekávám, že se zúčastníte připomínkování zadání.

 

RNDr. Witzany: Osobně nerozumím tezi, že před zklidněním magistrály musí být alespoň částečně dobudován městský okruh. Většina aut vjíždějící na magistrálu stejně směřuje do centra nebo z centra, v tom jim okruh nepomůže. Zklidnění magistrály je politické rozhodnutí, které není třeba podmiňovat zprovozněním městského okruhu. Zatunelování magistrály by nemělo být vázáno se sporným záměrem tramvajové trati na Václavském náměstí. Do jaké míry bude variantní vedení tramvajové tratě?

 

radní Šteiner: V první polovině roku 2010 by mělo dojít k dokončení a zprovoznění jižní části Pražského okruhu. Toto uvolní Jižní spojku od tranzitní zejména kamionové dopravy, která jí tak dnes zatěžuje. Poté na přelomu let 2010 a 2011 dojde ke zprovoznění severozápadní části městského okruhu. Důsledkem toho vznikne alternativní trasa k severojižní magistrále.

 

Ing. Votava: Co se týká vedení tramvaje, tak se s ní počítá v obou variantách. Buď tam bude vedena nebo nebude, každopádně město musí být připraveno na případné vedení této tramvaje, pro případ kdyby se rozhodlo např. za 15 či 20 let, že tramvaj město chce.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí    

 

Hlasování:        pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.

 

Ing. Vodrážka: Zároveň s tímto bodem souvisí Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře projektu zklidnění Severojižní magistrály, které máte před sebou. Je to Memorandum mezi Vládou ČR, hl.m. Prahou, Ministerstvem dopravy ČR a Ministerstvem kultury ČR. Domnívám se, že všichni jsme toto memorandum četli, takže netřeba jej nějak dlouze představovat.

 

Zajíček: Chtěl bych toto memorandum podpořit a přimlouval bych se za to abychom jej nebrali na vědomí, ale schvalovali jej.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP schvaluje Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře projektu zklidnění Severojižní magistrály. Vzhledem k významu této komunikace Výbor dopravy ZHMP doporučuje, aby součástí tohoto memoranda, a případného usnesení Vlády ČR k tomuto dokumentu, byl také závazek spolufinancování ze státního rozpočtu.

 

Hlasování:        pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.

 

Bod 2: Cyklodoprava – aktuální stav

 

Materiál přednesl Ing. Pavel Polák, předseda komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu. Loňský rok byl z ohledu budování cyklokomunikací nejúspěšnější od roku 2003. Bylo vybudováno 20 km cyklostezek, 49 km cyklotras, proinvestováno 139 mil Kč a 7 mil. Kč na úpravy. Z novinek letošního a loňského roku: na 15 tramvajových linkách se mohou převážet jízdní kola na plošinách k tomu určených v době od 20.00 hod do 05.00 hod do rána během pracovního týden a o víkendech stále. Generel cyklistických tras a stezek je dokončován a bude poskytnut Útvaru rozvoje hl.města Prahy k zapracování. Poměrně klopotně se pokoušíme vytvořit koncepci cyklistické dopravy. V loňském roce se poměrně dobře rozběhla novinka, která spočívá v integraci cyklistické dopravy do hlavního uličního prostoru. První pražské vlaštovky v této oblasti byly Štefánkův most, Pobřežní, Chotkova. Existují i pražské přívozy. Podhoří a Zámky jsou vytěžovány stále více a po dokončení povrchu na trase A2 jsou spíše za hranicí možností. Apeloval bych v této věci na ROPID nebo na městskou část na možnost zřízení bezobslužného kapacitního prámu. Neboť současná lodička, která pojme 4 lidi a dvě jízdní kola nepostačuje poptávce. Lidé tak musí čekat na převezení např. i dvě hodiny. 40 mil. Kč na budování nových stezek a tras jsou investiční peníze, které vlastní TSK hl.m. Prahy. 7 mil jsme čerpali v loňském roce na úpravy, opravy a značení. Předloni tato částka byla 5 mil. Kč. Integrace cyklisty do hlavního uličního prostoru je hrazena z běžných finančních prostředků TSK hl.m. Prahy. Tato integrace není v takové míře rozšířená, jak bychom chtěli, avšak chtěl bych poděkovat TSK hl.m. Prahy za spolupráci.

 

Diskuze:

Zajíček: Přívozy jsou spíše jen vynucenou náhradou za chybějící mosty. Proto bych doporučoval, aby si Komise pro cyklistickou dopravu pohlídala integraci cyklistické dopravy, až se bude realizovat most mezi Zlíchovem a Podolím a dále nízkovodní most Podbaba – Troja. Dále by bylo vhodné „ohlídat“ plánovanou lávku pro pěší a cyklisty v rámci silničního tunelu  mezi Slivencem a Komořany, aby při úspoře nákladů tato lávka nebyla zrušena.

 

Křivohlávek: Za malé finanční prostředky je možné umožňovat cyklistům průjezd městem např. v jednosměrkách umožnit cyklistům jízdu v protisměru.

 

Ing. Toman: K přejezdu přes Vltavu bych chtěl dodat, že OMI MHMP  v rámci rekonstrukce čistírny odpadních vod navrhl jako součást dokumentace k UR je lávka pro cyklisty mezi Podbabou a Podhořím.

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí a podporuje rozvoj cyklistické dopravy na území hl.města Prahy.    

 

Hlasování:        pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

 

Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.

 

 

Bod 3: Pěší doprava a zlepšování podmínek pro chodce

 

Materiál přednesl Ing. Ladislav Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy (ÚDI). Komentář bude krátký, neboť pěší dopravou se Výbor dopravy ZHMP zabýval v září loňského roku. Právě na základě podnětů jednání Výboru dopravy ZHMP jsme se začali zabývat přípravou koncepčního materiálu, který by vedle Zásad dopravní politiky z roku 1996, vedle Strategického plánu hl.m. Prahy z roku 2000 popsal Zásady rozvoje pěší dopravy na území hl.m. Prahy. Jsme na počátku zpracovávání tohoto materiálu jehož gestorem je odbor dopravy MHMP. Materiál bude zpracovávat Útvar rozvoje hl.m. Prahy a náš úsek dopravního inženýrství TSK hl.m. Prahy.   

 

Diskuse:

Valentová: Chtěla bych apelovat na brzké zpracování tohoto materiálu, tak aby tento mohl být zohledněn v novém Územního plánu hl.m. Prahy. V souvislosti s tím nabízíme kapacity nevládních organizací, které zastupuji či možnost pomoci při organizování konkrétních jednání. Chtěla jsem se zeptat zdali je nějaká představa, kdy jednání začnou, protože podnět byl dán již na zářijovém jednání Výboru dopravy ZMHP. Dále mám dotaz, jakou máte představu, kdy tento materiál bude předložen do Rady HMP?

 

Ing. Pivec: Jedna věc je podnět a druhá věc je vytvoření podmínek pro zpracování takového materiálu. Předpokládám, že během tohoto měsíce bude řešení zahájeno.

 

Ing. Vodrážka: Termínově to musí být tak, aby materiál byl zpracován a zařazen k podnětům do nového Územního plánu, který by měl vstoupit v platnost v roce 2010. Předpokládám, že výstupy pracovní skupiny by měly být hotovy někdy do prázdnin, aby již se je podařilo zapracovávat do podnětů územního rozvoje.

 

Ing. Pivec: Materiál vzniká ve spolupráci a Útvarem rozvoje města, který je jedním ze zpracovatelů. Takže je logické, že všechny ty zásady které v materiálu budou obsaženy a které si myslím, že již dnes jsou definovány jak v zásadách dopravní politiky, tak i ve strategickém plánu, budou zohledněny při přípravě nového územního plánu. Co se týká termínu zpracování materiálu a předložení jej do Rady HMP, předpokládám, že to bude v září letošního roku.

 

Návrh usnesení:  Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.

Hlasování:         pro: 8

proti: 0

zdržel se: 0

 

Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.

 

 

 

Bod 4: BESIP

 

Zprávu přednesl Mgr. Jaroslav Mach, referent odboru dopravy MHMP. Vývoj nehodovosti v roce 2007 byl z našeho pohledu velice pozitivní. Došlo k poklesu dopravních nehod a jejích následků. V případě usmrcených osob došlo k poklesu o 40 % což představuje 43 osob. K poklesu došlo i v počtu těžce a lehce zraněných. Tento pokles se objevil pouze v Praze. Na celonárodní úrovni došlo naopak k vzestupu počtu následků. V případě nejzranitelnějších účastníků silničního provozu (tedy chodců) vývoj není tolik pozitivní. Počet nehod narostl o 1 %, nicméně následky těchto nehod poklesly. Počet usmrcených osob klesl o 8 osob. V loňském roce vrostl počet nehod s chodci na přechodech pro chodce, nicméně jsme hluboce pod výsledky z roku 2002. Domnívám, se že je to pozitivním přístupen úřadů městských částí, magistrátu a v neposlední řadě i zásluhou Městské policie hl.m. Prahy. Dále bych se krátce věnoval aktivitám hl.m. Prahy, které se dají rozdělit na několik základních oblastí. Prevence dospělých účastníků silničního provozu, kontrola dodržování pravidel silničního provozu na pozemních komunikacích, dohled nad dodržováním nevyšší povolené rychlosti jsou hlavně činnosti Městské policie hl.m. Prahy. Investice jak do stacionárních radarů tak i mobilních měřících prostředků, které jsou vždy používány viditelně a místa, kde dochází k měření jsou zveřejněna např. i na internetu, jsou velice účinné.  Dalšími aktivitami je výchova dětí a mládeže, která je zajištěna částečně Městskou policií hl.m. Prahy a úsekem dopravního inženýrství TSK hl.m. Prahy. V letošním roce je z rozpočtu HMP vyhrazeno 40 mil. Kč na drobné úpravy pozemních komunikací v rámci zajišťování bezpečnostních opatřeních. Z těchto prostředků se hradí např. úpravy přechodů pro chodce, přisvětlení přechodů pro chodce, vylepšení dopravního značení. Příklady těchto opatření jsou uvedeny v písemném materiálu.   

 

Diskuse:

Ing. Polák: V současné době probíhá integrace cyklistů do hlavního uličního prostoru. Počítá se i s tímto trendem na dětských dopravních hřištích?

 

Ing. Pivec: Ano, počítáme s tím, že v letošním roce bude alespoň jedno dětské dopravní hřiště vybaveno znázorněním vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty včetně příslušného vodorovného a svislého značení.

 

Ing. Vodrážka: Myslím, že není třeba o tomto bodu nechat hlasovat, je to pouze informace.   

 

 

Bod 5: Vyhodnocení dopravně-statistických údajů za rok 2007

 

Materiál přednesl Ing. Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy (ÚDI). Ještě jednou dobré odpoledne. Mohu všem potvrdit, že ročenku dopravy budeme vydávat, avšak omluvte drobné zpoždění, které nevzniklo na naší straně. Počítám, že květnové Zastupitelstvo HMP, by tento komplexní materiál mělo dostat k dispozici. K automobilové dopravě mohu říci, že došlo k poměrně malému růstu počtu registrovaných osobních automobilů. Obecný nárůst dopravy měřený dopravními výkony je + 3%. Znamená to že za loňský rok průměrně každý den se na území Prahy ujede 21 mil. vozokilometrů. V centrální části města doprava dlouhodobě stagnuje. K největšímu nárůstu dopravy dochází ve střední části města (5 %).  Za 24 hodin průměrného pracovního dne do Prahy dojede 277 000 vozidel. Nejzatíženějším úsekem je část nahrazující Pražský okruh, jde o Barrandovský most a Jižní spojku. Nejzatíženější  mimoúrovňová křižovatka je 5. května - Jižní spojka (220 000 vozidel). Nejzatíženější úrovňová křižovatka je Poděbradská – Kbelská (76 000 vozidel). Toto byl jen stručný přehled, podrobné informace máte v materiálech, které jste obdrželi před jednáním.

 

   

 

Diskuse:

RNDr. Witzany: Chtěl bych poděkovat za tuto informaci. Opět došlo k poměrně významnému zvýšení objemu dopravy, zejména na vnějším kordonu. Do centrálního kordonu už se zřejmě další auta nevejdou. Město by nemělo tento růst pouze pasivně sledovat. Je třeba stanovit cíle prostřednictvím těchto indikátorů a k jejich naplnění směřovat dopravní politiku. Např. zprovoznění vnitřního okruhu tento ukazatel, počet vozokilometrů/den, nepochybně ještě podstatně zhorší, je tedy kontraproduktivní, pokud naším cílem není další nárůst dopravy.

 

radní Šteiner: Město není pasivní, činí řadu dopravních opatření – budování metra, podpora MHD, plán na zklidnění magistrály, výstavba městského okruhu atd.

 

Ing. Polák: Do ročenky dopravy nabízím zpracovaný přehled nehodovosti cyklistů za posledních 8 let  v Praze a dalších městech Čech.

 

Ing. Pivec: My to přijímáme, děkuji.

 

Ing. Vodrážka: O materiálu není třeba hlasovat, neboť má informativní charakter.

 

 Bod 6: Postup přípravy trasy metra D

 

Materiál přednesl Ing. Dohnal, Dopravní podnik hl.m. Prahy. Materiál ohledně trasy metra D jste měli možnost projednávat v únoru a říjnu loňského roku. Já bych se zaměřil tedy spíše na novinky, které od této doby vznikly. Hlavním úkolem bylo zpracování projektu o možnostech financování trasy metra D. Tento materiál pro nás zpracovala firma PRO – SERV s.r.o., která nám materiál odevzdala koncem loňského roku. Já bych poprosil pana Ing. Slavíka z této firmy o stručné okomentování materiálu.

Ing. Slavík: Pokud jde o vedení trasy metra D vycházíme z dříve zpracované dokumentace společnosti Metroprojekt Praha a.s.. Cílem této studie bylo prověřit možnosti financování z vlastních zdrojů, financování komerčním úvěrem nebo úvěrem Evropské investiční banky a dva typy veřejně soukromého partnerství. Z výsledků studie vyplývá, že nejvýhodnější modelově je financování a provozování a údržba formou PPP pro dopravní cestu, kolejová vozidla a zařízení. Dále PPP pro dopravní cestu a zařízení, dále veřejné zdroje, úvěr Evropské investiční banky a komerční úvěr. Nyní je třeba rozhodnout, zdali se půjde cestou PPP, pokud ano je třeba si ujasnit jestli je doba zralá na tvorbu koncesního projektu nebo zdali bude třeba si ještě ujasnit některé detaily.

 

Ing. Dohnal: Z prezentace vidíte, že daná problematika je spíše ekonomicky právní než dopravní, takže si Dopravní podnik hl.m. Prahy netroufá jít do nějaké příliš detailní polemiky ze zpracovatelem této studie. Nicméně financování by nebylo realizováno z pozice města či Dopravního podniku hl.m. Prahy v době zahájení výstavby, ale následné splácení by se pohybovalo ve výši 7-11 mld. Kč po dobu 20 let. Dopravní podnik hl.m. Prahy poskytl studii městu a požádal o stanovisko odbor rozpočtu MHMP. Výsledné stanovisko zatím nemáme. Jen bych ještě popsal co se se studií dělo u nás. Studií se Dopravní podnik hl.m. Prahy velice vážně zabýval. Prezentace byla jak na dozorčí radě tak i na představenstvu. Dozorčí rada doporučila, aby DP hl.m. Prahy zajistil odbornou oponenturu ze strany ČVUT. Předpokládá se, že tato oponentura by byla k dispozici na přelomu května, června letošního roku. Je zřejmé, že DP hl.m. Prahy v této věci nemůže přijmout výsledné rozhodnutí. Je tedy navrženo, aby byl nejvyššími městskými orgány ustanoven řídící výbor za účasti politické a odborné reprezentace, která by tento problém sledovala.

 

Diskuze:

Zajíček: Chtěl bych poděkovat za tuto prezentaci. Dále bych chtěl upozornit na závěr strany 5, 6 a 7, kde je i doporučení, které říká, že financování prostřednictvím PPP projektu je jedno z nejhorších úvěrových možností, kterou by si město mohlo vymyslet. Diskuse o možnostech financování prostřednictvím projektu PPP proběhla již při projednávání financování jižní a jihozápadní části městského okruhu. Diskuse byla vedena velmi vážně avšak takovéto financování se jevilo jako nevýhodné. Domnívám se, že kvůli tomuto projektu by nemusel vzniknout nový orgán města, protože máme k dispozici Zastupitelstvo HMP, Radu HMP, Výbor dopravy ZHMP, případně Finanční výbor ZHMP a Výbor hospodářské politiky.

 

Ing. Vodrážka: Chtěl bych také poděkovat za tento materiál, který se jeví jako seriózní v tom, že vypočítává výhodnosti, ale i nevýhodnosti jednotlivých variant. Důležitá bude samozřejmě také odborná oponentura z ČVUT.  Nechtěl bych, aby tato diskuse zabředávala do finančních aspektů projektu a přímého financování, neboť si myslím, že toto spadá do kompetence jak finančního výboru tak odboru rozpočtu MHMP a následně potom Zastupitelstva HMP. Ale jsem rád, že Výbor dopravy ZHMP dostal informace ohledně možností financování projektu.

 

RNDr. Witzany: Jednak jsem také chtěl poděkovat za materiál a vyjádřit souhlas ohledně finančních aspektů závěrů ředitele DP hl.m. Prahy, které již okomentoval kolega Zajíček. Chtěl bych požádat, zdali bych mohl popřípadě i jiní zájemci dostat podklady finančních předpokladů, které se týkají těchto výpočtů.   

 

Ing. Slavík: Vámi uvedený finanční rozdíl je v tom, že zatímco při tradičním zadávání se financuje hned bez toho, aby metro jezdilo, tak prostřednictvím financování PPP se platí až po tom co začne metro jezdit. Je tam tedy posun, že se platí za hotovou službu. Majitelem studie je Dopravní podnik hl.m. Prahy, takže se pro plné znění studie obraťte přímo na něj.

 

Ing. Dohnal: Celou studii máme na cd, takže není problém případným zájemcům ji poskytnout.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí tento materiál. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti:0

zdržel se:0

 

Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.

 

Bod 7: Jak jsou realizována usnesení schválená Výborem dopravy ZHMP v roce 2007

 

Ing. Vodrážka: Materiál jsme všichni dostali, mohli jsme si jej přečíst. Musím říci, že velká většina usneseních Výboru dopravy ZHMP jsou sledována a řádně plněna.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí tento materiál. 

 

Hlasování:         pro: 8

proti:0

zdržel se:0

 

Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

 RNDr. Jiří Witzany Ph.D.

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy