Termín a místo konání: 7.12. 2009, 15:00 – 17:10, NR 430

 

Přítomni:      JUDr. Blažek, Ing. Březina, JUDr. Homola, Mgr. Choděra, R. Lohynský

    RNDr. Macek, CSc., Bc. Pecha, A. Ptáček, Ing. Kolbek - tajemník  

Omluveni:     T. Chvála

Nepřítomni:  

Program: dle pozvánky

 

1.    Projekt OpenCard – projednání výsledků auditu

2.   Prezentace strategie budování geografických informačních systémů (GIS) v rámci HMP

3.   Projednání plánu rozvoje a podpory “Pražského kontaktního centra” ( dále jen PKC)

4.   Různé

5.   Diskuse

 

Předseda výboru JUDr. Homola přivítal účastníky jednání výboru, konstatoval, že výbor je   usnášeníschopný. Dále navrhl změnu programu ve smyslu změny pořadí projednávaných bodů s ohledem na účast Mgr. Čtyrokého z ÚRM a to v pořadí: 1. Prezentace strategie budování GIS, 2. Projednání plánu rozvoje a podpory PKC, 3. Projednání výsledků auditu projektu Opencard, dále pak dle původního různé a diskuse.

Návrh změny programu byl schválen.

Ověřovatelem zápisu byl zvolen pan ing. Březina.

Ad 1

-    Prezentace strategie budování geografických informačních systémů (GIS) v rámci HMP

Mgr. Čtyroký přednesl prezentaci o významu  geografických informačních systémů v prostředí HMP (viz materiály zaslané k jednání výboru) s důrazem na nutnost sjednocení zpracování celoměstských geografických dat a zdůraznil nutnost intenzivní spolupráce všech subjektů působících na území HMP a zpracovávající data s vazbou na mapové podklady města.

 

Pan Ptáček vznesl dotaz , v jakém jsou vztahu aktivity rozvoje GIS k legislativním změnám v posledním období ve smyslu maximálního přístupu veřejnosti k datům?

 

Mgr Čtyroký odpověděl : maximalizace přístupu ke zdrojovým datům a informacím je jednou z priorit rozvoje GIS. V tomto smyslu byly realizovány zejména schválení nových Pravidel pro poskytování dat a výstupů z datových souborů dle Usnesení Rady č. č. 1056 ze dne 21.7.2009, která ruší platby za data a nahrazuje je pouze manipulačními poplatky za úkony spojené s výdejem dat a dále spuštění aplikace eShop pro dálkový přístup ke zdrojovým geodatům. Co se týče rozšíření přístupu k informacím, to je cílem projektu Mapový Portál hl. m. Prahy, který je postupně realizován a v jehož rámci je rozšiřována nabídka mapových aplikací pro veřejnost.

 

Mgr. Choděra vznesl dotaz , zda bude možné využít multilicenci ESRI (ELA) pro podporu nabídky aplikací pro prezentaci územního plánu na úřadech MČ pro veřejnost?

 

Mgr. Čtyroký: prezentace územního plánu pro veřejnost je řešena přednostně lehkými www klienty, které nejsou vázány na multilicenci, avšak v případě režimu ELA je obecně samozřejmě možné získat volitelné množství licencí těžkých GIS klientů pro potřeby MČ, i když pro konkrétní požadavek prezentace územního plánu toto řešení není nezbytné.

 

Dr. Macek vznesl dotaz, zda byly uvažovány alternativní nabídky multilicence GIS pro hl. m. Prahu?

 

Mgr. Čtyroký : konkurenční nabídky nebyly zvažovány, protože v případě aktuálního a plánovaného využívání licencí software GIS hl. m. Prahy se nejedná o záměr nové dodávky celkové technologie, ale pouze zajištění výhodnějšího ekonomického režimu pro podporu stávajících systémů a nově vyvíjených projektů. Systém ESRI byl v Praze postupně implementován nezávisle v různých obdobích, dílčích systémech, organizacích a aplikacích a stal se přirozeným standardem IT MHMP pro oblast GIS.  V tomto kontextu neexistuje žádný požadavek na zpracování konkurenčních nabídek ELA, pouze se ukázalo jako ekonomicky i administrativně výhodnější řešit dosavadní průběžné nekoordinované obchodní vztahy jednotlivých organizací v rámci hl. m. Prahy  s výhradním distributorem SW ESRI jediným uceleným kontraktem ELA.

Usnesení : výbor doporučuje projednat otázku celoměstského geografického systému na výboru pro územní rozvoj a zpracování informace o projednání na výbor informatiky

 

Ad 2

-    Projednání plánu rozvoje a podpory “Pražského kontaktního centra” ( dále jen PKC) 

Ing. Kolbek  přednesl prezentaci o situaci centrálního kontaktního centra HMP, které bylo provozováno v pilotním provozu a možnostech jeho rozvoje s ohledem na trendy jiných evropských metropolích (viz materiály zaslané k jednání výboru) s důrazem na potřebu zpracování dat a integrace PKC s ostatními informačními systémy města.  Součástí prezentace byla kalkulace nákladů roční provoz PKC a kalkulace předpokládaných úspor, které by vznikly zavedením centrálního pracoviště PKC

Pan Ptáček vznesl dotaz na způsob kalkulace úspor na vztažených k „malým“ městským částem

Mgr. Macek vznesl dotaz o stavu projednávání záměru provozování centrálního PKC s městskými částmi a jakou formou bude služba realizována

Ing. Kolbek reagoval odpovědí ve smyslu, že s  některými  MČ byla projednána finanční otázka, dodávka služby je předpokládána formou outsourcingu

Dr. Homola doporučil další projednání  záměru  s MČ, zohlednit jejich potřeby a vyřešit otázku zájmu ze strany MČ

 

Usnesení : výbor ukládá INF doplnit stanoviska MČ a vyhodnotit podobné projekty běžící na MČ s ohledem na předpokládanou centralizaci služby

 

 

 

 

 

 

Ad 3

-    Projekt OpenCard – projednání výsledků auditu

Dr. Homola zahájil projednávání tohoto bodu výčtem materiálů, které výbor dostal k dispozici (Souhrnnou informaci o auditu projektu Opencard, stanoviska odboru INF a DPP k auditu) ve velmi malém předstihu před jednáním výboru. 

Dr. Blažek popisem shrnul historii a hlavní milníky realizace projektu Opencard:

-    rok 2005 – v rámci programu Cesta k e-Praze zahájen projekt zavedení Univerzální karty Pražana

-    rok 2006 – zahájen pilotní projekt, vybrán dodavatel

-    rok 2007 – rozhodnutí o zapojení DPP do projektu a implementaci funkce dopravně odbavovacího systému (dále jen DOS)

-    rok 2008 – zprovoznění DOS, zahájení emise OC jako nosič předplatného , stoupaly výdaje na provoz

-    od 3/2009 – řešení situace, pozastavení migrace papírových kuponů MHD na elektronické z důvodu nedokončeného vypořádání výdajů DPP  z roku 2008

-    5/2009 – zpracována studie firmou Accenture – jedním z výstupů, že projekt je levnější než podobné projekty ve srovnatelných metropolích, firma  Deloitte zpracovala  audit marketingových a propagačních výdajů DPP

-    8/2009 – zadán audit projektu Opencard

Pan Linek za stranu auditu projektu OC  přednesl komentář k předloženému materiálu :

-    Audit byl prezentován z důvodu tlaku  veřejnosti

-    Ve vztahu k původnímu záměru bylo proinvestováno 888 mil. Kč.  z celkových 1,3 miliardy Kč, vzhledem k absenci příjmové stránky projektu a dalších zjištění  auditu doporučuje  audit RHMP schválení návrh kroků k realizaci v oblasti projektu opencard :

a)    Revize strategie projektu OC

b)    Revize projektového plánu – předložit do ZHMP

c)    Návrh na  rozvázání nebo modifikaci smluv uzavřených s firmou Haguess včetně licenčních podmínek

Pan Linek představil pana Hampla (spolupracujícího na auditu projektu OC), ten okomentoval skutečnost , že  2.12. předány námitky od odboru INF a DPP , do 7.12., resp. 8.12. předána reakce auditora na připomínky odboru INF, resp. DPP

- auditor odmítá námitky INF a DPP

 

 

 

p. Hampl – přednesl názor auditora na vývoj a stav projektu :

- za jediný platný harmonogram považuje původní z roku 2006

- okomentoval problém vyhodnocení plnění cíle projektu, protože jediné kriterium je vývoj příjmů a výdajů v čase. Protože jsou příjmy nulové, auditor usuzuje, že elektronická peněženka nefunguje.  I přes tuto skutečnost je ale realizována aplikace parkování (úhrada parkovného pomocí OC)

 

Dále přednesl výhrady k technické stránce projektu :

-    Neadekvátní  způsob řízení projektu, nesystematické plánování nákladů na straně DPP

Závěrem pan Hampl Konstatoval, že projekt není ve stavu, v jakém měl dle plánu být.

Pan Linek podotkl, že materiál auditu je doplněn o návrh varianty dalšího rozvoje projektu.

Ing. Kraus  okomentoval okolnosti převzetí projektu v 08/2009, skutečnost, že příjmová stránka projektu vychází z BC  roku 2005, dále  zapojení DPP do projektu a roli implementace DOS s ohledem na zahájení masivní emise karet v prostředí HMP. Vzhledem k rozsahu prací na implementaci DOS a s tím souvisejících aktivit nebylo možné řešit využití OC v komerční sféře. Je připraven plán na strategické úrovni pro zapojení OC v oblasti městských zařízení a jejich činností. Zprovoznění elektronické peněženky komplikovala dosavadní legislativa, aktuální situace je vzhledem k úpravě jednodušší. Zároveň byly učiněny první kroky v hledání strategického partnera rozesláním žádosti o informace o zájmu na zapojení do projektu do komerční sféry. Dosud byly obdrženy pozitivní reakce s ohledem na záměr řešení a rozšíření akceptačních míst.

Ve věci dosavadního postupu ing. Kraus zdůraznil, že byl určen podmínkami smluvních vztahů, které byly uzavřeny v počátku projektu, které zároveň v současné době brzdí rozvoj projektu.

Výboru předložené připomínky odboru INF k auditu zohledňují skutečnou situaci a postupy v projektu OC.

 

Pan Pečený (DPP) přednesl komentář s obsahem:

-    DPP byl v srpnu 2007 přizván do projektu OC

-    DPP je   nositelem DOS jako subkomponenty  projektu OC

-    DPP měl stanoveny  3 cíle : implementace  DOS, převod ročních kuponů jízdného na elektronické k 1.1. 2009, a zprovoznění nového distribučního kanálu předplatného -  vše DPP naplnil

 

Ing. Březina - projekt měl být od začátku společným projektem DPP a HMP, chyba byla v počátečním nastavení, původní dimenze projektu OC byla nevyhovující, bez zapojení  DPP by byl projekt zřejmě neúspěšný. Dále vznesl názor, že smluvní zajištění projektu je problematické a že záměr  projektu schválený minulým ZHMP byl nereálný.

 

Pan Macek přednesl názor, že jednání výboru není založeno na potřebné znalosti předložených podkladů, k dispozici jsou jen nespolehlivé informace z medií. Je třeba zodpovědět otázky jaký je skutečný stav projektu a jaký měl podle plánu být a proč je dvakrát až třikrát dražší než v jiných městech.

 

 

 

 

Pan Linek (audit) odpověděl, že odpověď není jednoduchá a není v provozu elektronická peněženka

 

Pan . Hampl (audit) zdůraznil skutečnost, že  auditor neporovnával výdaje na kartu ve světových metropolích, ale jen s městy českými

 

p. Kraus – zdůraznil technologickou odlišnost zejména s ohledem na vysoké zabezpečení dat a použití  unikátní technologie – využití v DOS a aplikaci „parkování“. Dále zdůraznil, že je překročen plán v množství vydaných karet a není schválený aktualizovaný plán. Pokud jde o problém elektronické peněženky – vynaloženými prostředky bylo vytvořeno technologické zázemí, nyní nutno vybavit akceptační místa – komerční sféra, městská  závisí na rozhodnutí orgánů HMP.

 

Pan Hampl (audit) podotkl, že doklady o kvalitě technologie nezjistili, uvedl porovnání s projektem ČD, kde je emitováno větší množství karet a „Plzeňské karty“, která využívá nižší stupeň zabezpečení

 

Ing. Kraus zdůraznil složitost projektu s ohledem na kooperaci MHMP a DPP a náklady, které byly vyvolané zabezpečením stávající infrastruktury

 

Dr. Homola vznesl dotaz na náklady, které budou nutné na zprovoznění elektronické peněženky a to s ohledem na rozsah budování akceptačních míst pro OC, což bude zásadní pro úspěch OC v komerční sféře

 

Pan Hampl (audit) upozornil na efektivitu použití elektronické peněženky s ohledem na provize z mikroplateb. Vznesl názor,  že efektivita může být problematická

 

Dr. Homola zdůraznil skutečnost, že jediná kalkulace těchto parametrů je z roku 2006

 

Ing. Kraus podotkl, že rozšíření el. peněženky  na OC v komerční sféře úzce souvisí s rozšířením OC v městských komoditách

 

Dr. Homola okomentoval další plán zavedení OC pro řešení jednotlivého jízdného v PIP a vznesl dotaz na situaci DPP ve vztahu k tomuto plánu

Pan. Pečený (DPP) řekl, že DOS nepočítá se zavaděním jednotlivého jízdného – důvodem jsou vysoké náklady na vybavení vozidel čtečkami karet a světový trend je ústup od mikroplateb.

 

Pan Štika (DPP) podotkl, že současná situace karty „Oyster“ – Londýn je problematická z toho důvodu, že obyvatelé nechtějí zpřístupňovat své účty pro transakce prováděné jinými než bankovními kartami

 

Pan Pečený (DPP) dále zpochybnil výrok auditora na roli marketingu ve fázi zavádění OC v DOS a žádá o vysvětlení této části zprávy auditora

 

Ing. Březina ve věci nákladů na projekt OC požádal audit o názor, z kolika procent jsou podmíněné počátečním nastavením projektu

 

Pan Linek (audit) odpověděl, že dle jeho názoru tato míra  je přibližně 60- 70%. Problematické  závazky vychází ze smluv z roku 2006

 

Dr.  Blažek  se vyslovil pro to, aby RHMP projednala audit i přes jeho zveřejnění a následně projednán zastupitelstvem. Dále zdůraznil skutečnost, že  audit byl zadán jako reakce na okolnosti:

- problematická výše výdajů na projekt opencard  na DPP

- zpracování materiálů společností Accenture a Deloitte o projektu OC

- nutnost  změny  smluv z roku 2006, které nejsou pro HMP optimálně nastaveny

Audit bude dále projednávat finanční a kontrolní výbor ZHMP a bude s ním pracovat interní audit. Bude nutné řešit výhrady ke společnosti Haguess a to formou změny smluvních vztahů a změnou strategie. 22. 12. Bude audit projednávat RHMP a ZHMP v lednu 2010 by mělo rozhodovat o strategii projektu OC

 

Usnesení : výbor nepřijal ve věci usnesení s tím, že se plněním projektu OpenCard bude zabývat na svých dalších jednáních

 

Dr. Homola následně ukončil jednání výboru v 17.10 hodin.

 

Zapsal: Ing. Kolbek

 

Ověřil: Ing. Březina

 

JUDr.   Homola, předseda