Přítomni:    

dle prezenční listiny: přítomno  8 z 10-ti členů výboru a tajemník výboru

Omluveni:    

Ing. Eva Tylová, RNDr. Miloš Gregar

Hosté:    

Ing. Jan Bouček- OMI MHMP, Mgr. Otakar Novotný- ředitel PVS a.s., Mgr. Zdeňka Sýkorová- OUP MHMP, Ing. arch. Olga Skálová- OUP MHMP, Ing. Jaroslav Rychtecký

 

Program:

 

1/    Schválení programu

2/    Schválení ověřovatele zápisu

3/    Celoměstsky významné změny II ÚP SÚ HMP- návrhy zadání

4/    Koncepty změn ÚP SÚ HMP vlny 07

5/    Tisk 9741: k návrhu plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS a.s. na rok 2010

6/    Informace o čerpání investiční rezervy na stavby technické vybavenosti (úpravy rozpočtu OMI MHMP)

7/    Zpráva k aktuálnímu stavu ÚČOV

8/    Různé

 

Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.

1.    Ověřovatel zápisu

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Petr Valenta.

 

2.    Celoměstsky významné změny II. Územního plánu hl. m. Prahy

 

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání- celoměstsky významné změny územního plánu II. V materiálech, které členové před jednáním obdrželi, byly zvlášť vy vyznačeny ty změny, které se týkají zájmů výboru. Všechny změny byly rozděleny do 3 tabulek- a to na změny doporučené ke schválení bez SEA, změny doporučené ke schválení v nezkráceném postupu s podmínkou SEA a změny doporučené ke schválení ve zkráceném postupu s podmínkou SEA. Do celoměstsky významných změn II. byla dodatečně zařazena i přerušená změna Z 1774 z celoměstsky významných změn I. po jejím přepracování. Tato změna řeší nové využití 11 ha v areálu bývalých mrazíren v MČ Praha 6- Sedlec.

 

Vytipované změny pro výbor infrastruktury:

-    Z 2188- zachování sběrného dvora Puchmajerova, Jinonice, 14.613 m2

-    Z 2345- výstavba bytů a administrativních budov Újezd u Průhonic, 132164 m2; nesouhlasí Hyg. Stanice, MČ Křeslice ani NPÚ

-    Z 1175- lokalita Trojmezí, 950.956 m2, změnu nedoporučuje OMI, Agentura ochrany přírody, a další organizace

-    Z 2215- Obytná zástavba Pitkovice, 125.931 m2, nesouhlasí Hyg. Stanice, MČ Křeslice, ROPID, OOP MHMP

-    Z 2156- rozšíření skládky Ďáblice- nesouhlasí MČ Ďáblice a MČ Dolní Chabry

 

V diskusi se předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche dotázal zpracovatelů na důvod nedoporučujícího stanoviska OMI ohledně lokality Trojmezí. Mgr. Sýkorová objasnila, že OMI MHMP se obává zejména nežádoucího navýšení dopravy. Ing. Mgr. Miroslav Poche dále konstatoval, že nesouhlasí s rozšiřováním skládky v Ďáblicích a navrhuje tuto změnu neschválit, stejně jako změnu týkající se Trojmezí.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí projednané návrhy zadání celoměstsky významných změn II. ÚP SÚ hl. m. Prahy.

 

Hlasování:

Pro 8, proti 0, zdržel se 0

Návrh byl přijat

 

Výbor infrastruktury doporučuje ZHMP neschválit návrhy zadání celoměstsky významných změn II a přerušit jejich pořizování.

 

Hlasování:

Pro 3, proti 4, zdržel se 1

Návrh nebyl přijat

 

3.    Koncepty změn vlny 07 Územního plánu hl. m. Prahy

 

Koncepty změn vlny 07 byly rozděleny do 3 příloh- na změny s nesouhlasným stanoviskem dotčeného orgánu státní správy, změny doporučené ke schválení a změny doporučené k neschválení.

 

Změnu 1713 týkající se obytné výstavby v Pitkovicích nelze zpracovat pro nesouhlasné stanovisko dotčeného orgánu. Zpracovat se nedoporučuje ani změny 1211 (výstavba Petrovice) a 1418 (výstavba Cholupice). Zbývajících 11 konceptů změn vlny 07 je doporučeno schválit a zpracovat jejich návrhy.

U několika změn týkajících se obytné výstavby bude v další fázi doplněna etapizace z hlediska zajištění ČOV, odkanalizování a zásobování vodou.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí seznam konceptů změn vlny 07 ÚP SÚ hl. m. Prahy.

 

Hlasování:

Pro 8, proti 0, zdržel se 0

Návrh byl přijat

 

4.    Plán obnovy vodohospodářského majetku v roce 2010- 1. návrh

 

Předseda výboru pro infrastrukturu Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl další bod na pořadu jednání- 1. návrh Plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťovaný PVS na rok 2010. Finanční zdroje pro akce zařazené k financování z vodného a stočného pro rok 2010 vychází z předpokladu navýšení ceny vodného a stočného pouze ve výši inflace a očekávají se ve výši 1 mld. Kč (v roce 2009- 969,5 mil Kč).

Do ročního plánu jsou zařazeny akce podle schváleného střednědobého investičního plánu a dále akce, které je nutné aktuálně realizovat s ohledem na překročení technické životnosti a zamezení zvýšení poruchovosti.

Prioritou je dokončování rozestavěných staveb, na které je vyhrazeno celkem 535,4 mil Kč (v roce 2009- 512,3 mil Kč). U většiny  se předpokládá dokončení v roce 2010. Pouze u 4 rozestavěných akcí je navrženo dokončení po roce 2010 a investiční náklady těchto staveb po roce 2010 činí 72,4 mil Kč.

U nově zahajovaných staveb byly k realizaci přednostně zařazeny akce, u nichž je nutná koordinace s ostatními investory. Plán pro rok 2010 počítá s financováním těchto nově realizovaných akcí ve výši 317 mil Kč (v roce 2009- 317 mil Kč).

37,5 mil Kč je  vyhrazeno na přípravu plánovaných akcí a 31 mil Kč na zabezpečení samostatných technologických dodávek, strojů a zařízení.

V rámci diskuse doplnil ředitel PVS a.s. Mgr. Otakar Novotný, že se jedná o první verzi ročního plánu, který bude upraven s ohledem na objem disponibilních finančních prostředků.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury schvaluje Roční plán obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářské infrastruktury na rok 2010 zajišťovaného PVS a.s- 1. návrh.

 

Hlasování:

Pro 8, proti 0, zdržel se 0

Návrh byl přijat

 

5.    Informace o čerpání investiční rezervy na stavby technické vybavenosti

 

Pro informaci před dnešním jednáním obdrželi členové jednotlivé materiály (celkem 5 tisků), kterými Rada hl. m. Prahy  postupně schválila čerpání investiční rezervy na stavby TV.

Tato rezerva  byla vytvořena z přebytku hospodaření roku 2008 v celkové výši 200 mil Kč. Tato částka byla postupně převedena na akce v jednotlivých MČ, např. na TV Újezd, Čakovice, Horní a Dolní Počernice nebo TV Hloubětín.

Tyto materiály nebyly projednány v ZHMP, protože dílčí úpravy nepřesáhly 50 mil Kč, a rozhodování o nich tak příslušelo pouze Radě.

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že praxi štěpení rozpočtových úprav na dílčí materiály nepovažuje za žádoucí. Ing. Pavel Klega vysvětlil, že z praktického hlediska je vhodnější, aby o úpravách rozhodovala pouze rada z důvodu zajištění větší operativnosti.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí úpravy rozpočtu kapitálových výdajů v kap. 02 zajišťovaných OMI MHMP a informaci o rozdělení investiční rezervy vytvoření v kapitole 02 na financování staveb technické vybavenosti.

 

Hlasování:

Pro 8, proti 0, zdržel se 0

Návrh byl přijat

 

Výbor infrastruktury žádá OMI MHMP, aby do budoucna eliminoval praxi předkládání časově souvisejících rozpočtových úprav v kapitole 02 formou dílčích materiálů a přesuny prostředků zapracovával do 1 souhrnného tisku.

 

 

Hlasování:

Pro 2, proti 0, zdržel se 5

Návrh nebyl přijat

 

 

6.    Informace o stavu ÚČOV

 

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche informoval členy výboru, že během posledního měsíce došlo ke snížení rozpočtu akce „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV“ o 57 mil Kč, a převedení těchto prostředků ve prospěch PVS na nezbytné opravy na stávájící čistírně, konkrétně na rekonstrukci vyhnívacích nádrží a snížení rizik výskytu závažných poruch. Z důvodu dalšího prodlení se tak stejně jako v předchozích letech stává zahájení výstavby ÚČOV prioritní akcí na následující rozpočtové období.

Ing. Jan Bouček podal zprávu o aktuálním stavu. V současné době se připravuje výběrové řízení na zhotovitele podle Žluté knihy („projektuj, postav, provozuj“). SFŽP posuzovalo žádost o čerpání prostředků z OP ŽP přes 9 měsíců, je proto otázkou, jak dlouho bude posuzovat podmínky výběrového řízení.

Ing. Mgr. Miroslav Poche se dotázal, jaký je připraven scénář v případě nezískání prostředků z EU. Ing. Jan Bouček odpověděl, že se jedná i s EIB o kofinancování (nebo úplném financování), stanovisko EIB je kladné. Byla vedena jednání s JASPERS, 18.11. obdržela Praha připomínky (cca 5 stran) s dotazy typu: proč mají být okrajové části připojeny na hlavní čistírnu a proč je projekt tak drahý. Ing. Jiří Toman konstatoval, že je třeba zvážit, zda má smysl vypisovat výběrové řízení, když není vyjasněna otázka financování. S ohledem na závažnost těchto skutečností se členové výboru dohodli, že se otázce ÚČOV budou věnovat podrobně na dalším jednání za přítomnosti radního Štěpánka.

 

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí zprávu k aktuálnímu stavu přípravy stavby „Celková přestavba a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově“.

 

 

Hlasování:

Pro 8, proti 0, zdržel se 0

Návrh byl přijat

 

Po ukončení všech bodů na programu jednání předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche zasedání výboru ukončil a požádal členy výboru o účast na dalším zasedání k rozpočtu na rok 2010, které se uskuteční v pondělí 7. prosince 2009 od 15,00.

 

 

 

V Praze, dne 23. listopadu 2009

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP

 

 

 

Ing. Petr Valenta    Ing. Jiří Toman

ověřovatel zápisu    tajemník výboru