Přítomni:     dle prezenční listiny: přítomno 9 z 10ti členů výboru

 

Omluveni:     JUDr. František Hoffman, Ing. Arch. Jan Winkler- tajemník výboru

 

Hosté: Mgr. Petr Štěpánek, CSc.- radní pro oblast životního prostředí, Ing. Jiří Toman- ředitel OMI, Mgr. Otakar Novotný- generální ředitel PVS, RNDr. Radovan Straka CSc. - zastupující Ing. arch. Jana Winklera

 

 

Program jednání výboru:

 

1.    Schválení programu

2.    Schválení ověřovatele zápisu

3.    Rozpočet hl. m. Prahy na rok 2007 – kapitola 02 infrastruktura

4.    Plánovaná opatření související se správou vodohospodářského majetku a plán obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS na rok 2007

5.    Ostatní

 

 

 

Jednání řídil: Předseda Výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche

 

    Úvod

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche přivítal přítomné na prvním jednání nově ustaveného Výboru infrastruktury ZHMP.

V úvodní části jednání se nejdříve představili všichni členové výboru infrastruktury a ve zkratce uvedli části svého profesního životopisu související s prací ve výboru.

 

    Schválení ověřovatele zápisu

 

Ověřovatelem zápisu byl jednomyslně zvolen Ing. Marcel Rückl.

 

    Rozpočet hl. m. Prahy na rok 2007 – kapitola 02 infrastruktura

 

Podkladem pro jednání byl kompletní materiál, který byl všem členům rozeslán elektronickou cestou i v tištěné podobě, obsahující přehledové tabulky zachycující převody finančních prostředků z roku 2006 do roku 2007 a návrh rozpočtu příjmů, výdajů a financování v kapitole 02- městská infrastruktura i s přiloženým komentářem k návrhu rozpočtu na rok 2007.

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche informoval přítomné o převodu nevyčerpaných prostředků v rámci kapitoly 02- městská infrastruktura a o návrhu rozpočtu příjmů, výdajů a financování v této kapitole. V této souvislosti konstatoval, že finanční prostředky v této kapitole, zejména co se týče staveb technické vybavenosti, jsou nedostatečné a do budoucna je tedy třeba zvážit jejich navýšení.

 

V rámci kapitoly 02 městská infrastruktura dochází k převodu nevyčerpaných prostředků z roku 2006 ve výši 943,6 mil Kč, z čehož nejvíce  - 929,4 mil. Kč tvoří kapitálové výdaje. Nejvíce nevyčerpaných prostředků se převádí v rámci OMI, celkem 877,3 mil Kč.

Po započtení těchto převáděných nevyčerpaných prostředků činí celkový objem kapitoly 02 na rok 2007 3,96 mld Kč, z čehož 1,4 mld Kč jsou běžné výdaje a 2,47 mld Kč kapitálové výdaje.

Z běžných výdajů nejvíce finančních prostředků připadne odboru ochrany prostředí v celkové výši cca 1,2 mld Kč (dále ZOO 104 mil Kč, Botanická zahrada 62 mil Kč, OMI 3,4 mil Kč, OSM 3,18 mil Kč, MČ Praha 9- 104 tis Kč).

V oblasti kapitálových výdajů budou finančních prostředky investovány do staveb technické vybavenosti, do obnovy a rekonstrukce pražských parků, počítá se i s finančními prostředky na dobudování nových expozic a infrastruktury v Botanické zahradě (25 mil Kč) a s prostředky ve výši cca 30 mil Kč pro Zoologickou zahradu.

Ing. Mgr. Miroslav Poche následně požádal přítomného ředitele OMI Ing. Jiřího Tomana, aby seznámil přítomné s důvody převodu finančních prostředků, zvláště pak co se týče převodu 495 mil Kč u protipovodňových opatření a 212,4 mil Kč u ÚČOV Císařský ostrov.

Ředitel OMI Ing. Jiří Toman objasnil  hlavní důvody převodu a informoval o probíhajících a plánovaných investičních akcích.

 

Předseda výboru infrastruktury, Ing. Mgr. Miroslav Poche následně požádal ředitele OMI Ing. Jiřího Tomana, aby na příští jednání výboru vypracoval a předložil členům výboru přehled akcí v oblasti protipovodňových opatření za minulý rok a plánovaných v roce 2007.

 

 

Po zodpovězení doplňujících otázek přijal výbor infrastruktury ZHMP následující usnesení:

 

Výbor infrastruktury ZHMP bere na vědomí zprávu o rozpočtu kapitoly 02- infrastruktura a žádá RHMP o zvážení možnosti navýšení finančních prostředků v oblasti staveb technické vybavenosti.

 

Hlasování: přítomno 9 členů výboru infrastruktury ZHMP

 

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 1

 

    Plánovaná opatření související se správou vodohospodářského majetku a plán obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS na rok 2007

 

Dalším bodem na pořadu jednání byly materiály týkající se plánovaných opatření souvisejících se správou vodohospodářského majetku a plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS na rok 2007.

Členové výboru měli opět k dispozici přehledy týkající se  plánovaných opatření i plánů obnovy vodohospodářské infrastruktury a majetku včetně komentáře.

Předseda výboru infrastruktury, Ing. Mgr. Miroslav Poche, shrnul několik stěžejních informací.

Finanční zdroje pro akce zařazené k financování z vodného a stočného pro rok 2007 byly v prosinci projednány a schváleny RHMP ve výši 870 mil Kč.

Z toho je nejvíce prostředků určeno k financování již rozestavěných akcí- v celkové výši 734,06 mil Kč. Jedná se o stavby, které jsou realizovány po etapách, v roce 2006 nebyly dokončeny a jsou navrhovány k realizaci i v roce 2007, v některých případech i po roce 2007.

U nově zahajovaných staveb byly k realizaci přednostně zařazeny akce, u nichž je nutná koordinace s ostatními investory, zejm. TSK, Dopravním podnikem, Pražskou plynárenskou a jednotlivými městskými částmi. Plán pro rok 2007 počítá s financováním těchto nově realizovaných akcí ve výši 54,5 mil Kč.

20 mil Kč je  vyhrazeno na přípravu plánovaných akcí, zde se jedná zejm. o náklady na předprojektové průzkumy, geodetické práce, náklady na zajištění stavebního povolení apod. Plán počítá i s rezervou ve výši 3% z celkového finančního objemu zdrojů (26 mil Kč).

Ředitel PVS Mgr. Otakar Novotný komentoval jednotlivé investiční akce v těchto oblastech a dále na základě dotazu vzneseného předsedou výboru infrastruktury vysvětlil, proč výše prostředků na financování již rozestavěných akcí mnohonásobně převyšuje výši prostředků vyhrazených na nově zahajované akce.

Po ukončení diskuse a zodpovězení všech otázek  přijal výbor infrastruktury ZHMP následující usnesení:

 

Výbor infrastruktury ZHMP bere na vědomí Plán obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS na rok 2007 a Plánovaná opatření související se správou vodohospodářského majetku na rok 2007.

 

Hlasování: Přítomno 10 členů výboru infrastruktury ZHMP

 

Pro: 9

Proti: 0

Zdržel se: 1

 

 


 

    Ostatní

 

Členové výboru byli informováni, že o termínu dalšího zasedání Výboru infrastruktury ZHMP budou včas vyrozuměni. Hlavním bodem na pořadu jednání bude problematika pořádání letních olympijských her v Praze v souvislosti s infrastrukturní vybaveností hl. m. Prahy, další zasedání bude tedy svoláno v závislosti na vypracování  materiálů týkajících se této otázky.

 

Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche  poděkoval přítomným členům   za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.

 

 

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP

   

 

 

Ing. Marcel Rückl

ověřovatel zápisu

 

 

 

Ing. arch. Jan Winkler

tajemník výboru

 

 

 

Stavba č. 0012 „Protipovodňová opatření na ochranu hl.m. Prahy“ – přehled výstavby od zahájení, po výhled dokončení výstavby v roce 2008

 

 

Hlavní město Praha, které leží na jednom z klíčových uzávěrových profilů povodí Vltavy, bylo v srpnu 2002 postiženo průchodem dvou povodňových vln, které zasáhly velkou část České republiky. Z celkově statisticky uváděných povodňových škod 35 mld. Kč. byla oblast Karlína a Libně v této statistice tou největší, postiženou částí.

Při budování protipovodňové ochrany hl.m.Prahy, zahájené již v r. 2000, byla po uvedené katastrofální povodni zvýšena její úroveň  na stav r. 2002 + 30cm a rozhodnuto o její urychlené realizaci. Celkové náklady byly stanoveny na částku 3,25 mld. Kč.

Vzhledem ke snaze maximálně urychlit realizaci stavby byly některé části ochrany zahajovány s využitím  §137a  odstavce (1) zákona č. 50/1976 Sb. (stavební zákon) v platném znění, kterým jsou umožněny výjimky ze stavebního řádu pro opatření na stavbách a pozemcích spočívající v provádění staveb, jimiž se předchází důsledkům živelních pohrom, čelí jejich účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám.

V letech 2004 a 2005 vyvrcholila výstavba protipovodňových opatření na ochranu hlavního města Prahy.  Celkové náklady dosáhly výše 670 mil. Kč.

Výstavba Etapy 0001 Staré Město a Josefov byla ukončena v roce 2000 a ochránila Staré Město od záplav i při rozsáhlé povodni v srpnu 2002. Náklady činily 49,2mil. Kč.

 

Etapa 0002 Malá Strana a Kampa

Byla obnovena povodní poškozená parková zeď na Kampě jako železobetonová protipovodňová stěna, tak aby se zeď obnovila v původním tvaru, byl dokončen na zeď navazující úsek mobilního hrazení v Říční ulici. Byly provedeny přeložky inženýrských sítí v prostoru parku na Kampě. Okolo Sovových mlýnů, Lichtenštejnského paláce a náměstí Na Kampě byl realizován dosedací práh mobilního hrazení. V prostoru domů U stoleté báby byl realizován dosedací práh mobilního hrazení rovněž pro linii ochrany na padesátiletou vodu. Obě linie mobilního hrazení jsou zavázány k pilíři Karlova mostu. Na části Čertovka byl realizován dosedací práh mobilního hrazení od Karlova mostu do prostoru restaurace Kampa Park v ústí Čertovky. V prostoru za upravenou nábřežní zdí, je zasunuta pohyblivá ocelová hradící konstrukce, která bude při povodni ve vysunuté poloze přehrazovat Čertovku k protějšímu břehu Čertovky, k nábřežní zdi Hergetovy cihelny. Zde navazuje protipovodňová ochrana na již dříve dokončený úsek.Náklady činily 302,9 mil. Kč

 

Etapa 0003 Karlín - Libeň je jedna z nejsložitějších částí protipovodňových opatření našeho hlavního města. Jedním z největších problémů celé této etapy bylo řešení ochrany území zatápěného zpětným vzdutím Vltavy do Rokytky. To bylo vyřešeno vraty uzavírající ústí Rokytky, přečerpávací stanicí a vrat uzavírající vjezd do Libeňského přístavu.

Protipovodňová opatření v této oblasti zahrnovala i výstavbu a ochranu cyklostezky, která je vedena přes celý soubor uvedených objektů i objektů v Libeňských přístavech. Zajištěn byl i provizorní pryžový vak, který zahrazením profilu křížení ulice Švábky s tělesem bývalé železnice chrání prostor Karlína proti stoleté vodě. Vak byl v červenci 2004 zkušebně osazen a naplněn vodou. Dále byly provedeny takové úpravy na kanalizaci a zajištěny těsnící vaky, které jistí zaplavení Karlína zpětným vzdutím vody přes kanalizaci. Pro provizorní ochranu Karlína byla nakoupena  mobilní čerpací technika.Náklady činily 670,6 mil. Kč.

 

Etapa 0004 Holešovice – Stromovka

Na této části byla realizována zejména výstavba na jednotlivých hradidlových komorách na kanalizační síti a prahu mobilního hrazení, který bude součástí nového zábradlí na nábřeží. Byly realizovány vyvolané přeložky inženýrských sítí, zejména přeložka kabelu vysokého napětí, která podmiňovala zahájení prací na výstavbě prahu mobilního hrazení.

V části Bubenské nábřeží – bylo provedeno  navýšení nábřeží v prostoru Holešovické tržnice, které bylo realizováno původně již před povodní v srpnu 2002, tak, aby vyhovělo nové, zvýšené návrhové hladině. Náklady této etapy jsou 638,2 mil. Kč  

 

Etapa 0005 Výtoň, Podolí, Smíchov

Byly realizovány hradidlové komory na kanalizační síti, přeložky sítí, opatření u Kunratického potoka, na Janáčkově nábřeží, v prostoru smíchovského Hořejšího nábřeží mezi Palackého a železničním mostem, byl proveden práh mobilního hrazení křížící vozovku pod Palackého mostem a u Jiráskova mostu. V rámci prací na úpravě Rašínova nábřeží byla souběžně realizována spodní stavba mobilního hrazení v prostoru limnigrafu na Výtoni. Náklady 56,7 mil. Kč

 

Etapa 0008 Protipovodňová opatření Modřany.

Na této etapě byla provedena rekonstrukce zatrubněných potoků a posílení kanalizačních řadů. Náklady jsou 236,6 mil. Kč.

 

Za protipovodňová opatřené na celém území hl.m. Prahy byla k závěru roku 2006 prostavěna  částka 2,045 mld. Kč.

 

V současné době se k realizaci v roce 2007 připravují dvě zbývající a do roku 2008 realizovatelné etapy 0006 Zbraslav, Radotín (včetně Velké a Malé Chuchle) a  etapa 0007 Troja. Příprava těchto etap byla prozatím vynaložena částka 20,7 mil. Kč

 

Příprava realizace uvedených etap pro rok 2007:

Po zrušení 7 obchodních veřejných soutěží na zhotovitele jednotlivých částí etapy 0006 Zbraslav, Radotín a Chuchle, připravených k realizaci již v roce 2004, došlo  k  variantnímu přeprojektování protipovodňové ochrany tohoto územního celku. Důvodem zrušení realizace etapy byla doporučená realizace úsporných opatření, změnou použití materiálů u spodních staveb, konstrukčních změn, architektonických úprav objektů a pod.

Náklady na realizaci etapy 0006 dle nabídkových cen uchazečů v roce 2004 činily částku    1 095 323 663,- Kč, výše zmíněným opatřením činí nyní propočtem předpokládanou částku 730 mil. Kč, což je snížení původních nákladů zhruba o 32 %.

U části Zbraslavi současně došlo po projednání a souhlasu Rady MČ ke snížení výše ochrany na Q100 +30cm. Toto rozhodnutí neakceptuje odbor výstavby MHMP a jeho zamítavé stanovisko může ovlivnit následný dopad na stanoviska ke změně ÚR a možnosti kladného vydání stavebního povolení pověřeným stavebním úřadem. 

Pro Zbraslav část 13 a 14, které tvoří protipovodňovou linii ochrany od průmyslu Kamene (lomu) průběžně procházející komunikací K Přehradám, přes sjezd mostu Závodu míru, oblastí Krňáku až k zámku Zbraslavi, včetně části 12 odvedení vnitřních vod které tvoří kompletní ochranu Zbraslavi a dále část 21 Radotín ul. U školy, ul. Věštínská, jsou zpracovány dokumentace pro výběr zhotovitele a jsou připraveny zákonem daná Oznámení o zakázce  k zveřejnění na elektronické adrese věstníku EU. Při předpokladu bezproblémového průběhu všech zákonem daných formalit (bez odvolání účastníků, splnění požadavků a.j.) by vítězný zájemce zahajoval práce v průběhu 6. max. 7. měsíce r. 2007.

Dokumentace pro výběr zhotovitele na část 22 Velká Chuchle by měla být dokončena v měsíci únoru a zbývající část 26 Radotín ul. Věštínská, ul. U Jankovky následně. Zákonný postup výběru zhotovitele těchto částí bude zachován tak, jako u částí již k realizaci připravovaných.

 

Plánovaná částka pro realizaci k soutěži na výběr zhotovitele připravených částí etapy 0006 v roce 2007 je propočtena na  495 – 500 mil. Kč

 

Etapa 0007Troja je rozdělena na několik částí.V úseku tramvajového mostu je koordinována s městským okruhem – variantou Blanka. Ten je vysoutěžen v rámci „městského okruhu“ zhotovitelem METROSTAV a.s. a protipovodňové opatření je budováno v rámci této akce. V úseku u Trojského zámku nelze vzhledem k negativnímu názoru architektů k návrhům předkládaných projektanty prozatím postup přípravy uspíšit. Realizaci některých částí by bylo možné zahájit závěrem roku 2007, pravděpodobnější čas realizace je však rok 2008. Předpokládané náklady na etapu se pohybují ve výši 495 mil. Kč.

 

Závěr:

Dokončená opatření jednotlivých etap a jejich části - skládající se z kombinace terénních úprav, zemních hrází, betonových zídek a mobilního hrazení, doplněné výstavbou hradidlových komor na kanalizaci, předává investor - OMI MHMP prostřednictvím OKR MHMP  příspěvkové organizaci SEZAM a.s., která je pověřena montáží protipovodňových mobilních zábran, obsluhou veškerých protipovodňových zařízení v průběhu povodně, jejich údržbou i skladováním.

Problémy vyvstávají u obsluhy hradidlových a přečerpacích komor na kanalizačních stokách budovaných v rámci opatření proti vnitřním vodám, které např. u etapy 0006 Zbraslavi, odmítají správci PVK převzít k obsluze a následné údržbě. Současně i jimi vznášené požadavky při výstavbě PPO  např. nutná technická zařízení pro údržbu (vozy nouzového zásobování vodou, vozy pro dopravu čerpadel a dieselagregátů, 6 jeřábkových vozů, 3 technologická vozidla strojních čet včetně 45 trvale nasazených pracovníků), není v zákonných možnostech prostřednictvím OMI MHMP zajišťovat. Nabízenou spolupráci PVK při zpracování PD a realizaci stavby PPO formou technického dozoru při ochraně a možných přeložkách kanalizační sítě v místech prostupů protipovodňovou stavbou, lze přijmout v kladném smyslu, nikoli však jako další požadavky na její návaznou rekonstrukci a modernizaci navyšující náklady na stavbu protipovodňových zařízení. To se týká i sítí ostatních.

V rámci protipovodňových zařízení na území hl.m. Prahy byly vybudovány  dva komplexy zařízení, které slouží k regulaci toku řeky Vltavy. Jde o uzávěr Čertovky, v současné době obsluhovaný Povodím Vltavy s.p. na základě smlouvy s OMI MHMP a Protipovodňový uzávěr Rokytky, Libeňských přístavů a jejich povodňové čerpací stanice. Stavby jsou kompletně dokončeny, provozuschopné a byly na nich odstraněny veškeré závady, které byly při přejímce zjištěny. V současné době je komplex připraven k předání provozovateli. Ten není v současné době určen. Jelikož se jedná o zařízení mající vliv na regulaci řeky Vltavy (a to i prostřednictvím regulace toku Rokytky), dále ovlivňuje řízení lodní dopravy, OMI MHMP se domnívá, že tyto objekty na základě všech indicií, jsou jednoznačně určeny pod řízení a obsluhu správcem toku - Povodím Vltavy s.p. Zařízení Libeňských přístavů je prozatím (dle SOD na zhotovitele díla) hluboko za termínem předání dokončeného díla stále ve správě dodavatele METROSTAVU, který se logicky obsluze i údržbě brání a stavu věci a samotnému zařízení tato okolnost nepřispívá. Proplácení faktury za údržbu a provoz díla po jeho ukončení a předání je z rozpočtu OMI MHMP velmi problematické.

 

Závěrem je nutné komisi informovat, že jednotlivé části etap protipovodňové ochrany byly zahajovány s využitím  §137a  odstavce (1) zákona č. 50/1976 Sb. (stavební zákon) v platném znění. Na některé části etap jsou v současné době již oficiální stavební povolení vydána, na některé části se na základě žádostí projednávají. Stavební povolení jsou nutná pro kolaudaci jednotlivých částí, návazné vyvedení z majetku OMI pod správu OSM a další možné následné legislativní kroky, které bude stavba PPO vyžadovat.

I tato skutečnost ukazuje, že stavba PPO je stavbou živou, u které je nutné často předejít postup legislativy, překročit některé názory MČ, architektů i účastníků řízení, bez čehož by nebylo možné ochranu osob, majetku i památek v jednotlivých území v co nejkratším čase zabezpečit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OMI MHMP