Z  Á  P  I  S

ze zasedání sociálního výboru ZHMP

dne 2.11.2009

 

Zasedání sociálního výboru ZHMP se uskutečnilo dne 2.11.2009 od 14:30 do 16:15 hod.

Přítomni:  viz. prezenční listina

Program:

1.    Kontrola zápisu ze zasedání SV ZHMP ze dne 5.10.2009,  schválení programu zasedání    a určení ověřovatele zápisu,

2.    Příprava na zimní období 2009/2010 - bezdomovectví,

3.    Rozdělení části rezervy - granty,

4.    Plánování rozvoje sociálních služeb na území HMP,

§    leden – červen – průběžná informace

§    Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb na území HMP na rok 2010,

5.    Restrukturalizace příspěvkových organizací v působnosti SOC MHMP,

6.    různé

   

Ad.1)   K zápisu ze zasedání SV ZHMP ze dne 5.10.2009 nebyly připomínky. Program zasedání SV ZHMP dne 2.11.2009 byl schválen, ověřením zápisu byl pověřen Ing. Valenta.  

 

Usnesení:    

Sociální výbor ZHMP schvaluje zápis ze zasedání SV ZHMP ze dne 5.10.2009, schvaluje program zasedání SV ZHMP dne 2.11.2009. 

Ověřením zápisu ze dne 2.11.2009  pověřuje Ing. Valentu.

Hlasování:  6 – 0 – 0

 

Ad.2)  Příprava na zimní období 09/10 – bezdomovectví

Ředitel Centra sociálních služeb Praha Mgr. Tomáš Ján informoval členy SV ZHMP o připravenosti

služeb pro osoby bez přístřeší poskytovaných CSSP na zimu 2009/2010.

 

Oddělení služeb pro osoby bez přístřeší:

·    Terénní programy pro osoby bez přístřeší

·    Noclehárna pro osoby bez přístřeší (loď Hermes)

·    Azylový dům pro muže bez přístřeší

·    Dům tréninkového bydlení

Činnost kompletního uvedeného oddělení probíhá po dobu celého kalendářního roku. Vždy v zimních měsících je však činnost jednotlivých pracovišť částečně rozšířena a přizpůsobována aktuálnímu stavu (počasí, poptávka klientů po poskytovaných službách apod.).

 

Terénní programy pro osoby bez přístřeší

–    terénní sociální práce,

–    terénní hygienicko ošetřovatelská činnost,

–    mapování výskytu osob bez přístřeší ve venkovních lokalitách HMP (snaha o zajištění plánované migrace této klientely v zimních měsících),

–    zvýšená spolupráce s Městskou policií,

–    určení a využití stanovišť (např. prostranství u opuštěných vagónů na nákladovém nádraží Praha – Žižkov, nevyužívaná část vlakového nádraží Praha – Strašnice, část vlakové zastávky Praha - Hostivař), kde bude v případě výrazného zhoršení klimatických podmínek poskytována sociální pomoc, možnost zdravotního ošetření, případně i bude poskytována základní strava,

 

Noclehárna pro osoby bez přístřeší – loď Hermes

Noclehárna pro osoby bez přístřeší na lodi Hermes je v plném provozu s připravenou celkovou kapacitou 233 klientských míst a je připravena na zvýšený provoz a navýšení kapacity    o 25 – 30 míst.

V přímém souběhu s počtem nárůstu klientů Noclehárny pro osoby bez přístřeší narůstá i počet klientů využívajících na lodi Hermes doplňkové služby (zdravotní ošetřovna, sociální poradenství, psychologické poradenství, právní poradenství, sociálně pedagogické poradenství, speciálně pedagogické poradenství).

Obnovován je též systém vzájemné informovanosti a koordinovanosti volných míst v noclehárnách ve spolupráci s neziskovými organizacemi (osvědčil se v minulém zimním období). Koordinace probíhala na základě telefonické a emailové komunikace jednotlivých zařízení poskytujících ubytovací služby   (email koordinace.bezdomovci@seznam.cz ).

Další činností je možnost provozování denního centra. Prostor lodě Hermes by v průběhu mrazivých dnů mohl zajistit denní pobyt pro cca 50-70 klientů. Těmto klientům je možné  poskytnout     i základní sociální poradenství a zdravotní ošetření.

 

Ubytovna pro muže bez přístřeší

Ubytovna pro muže bez přístřeší v rámci běžného celoročního provozu disponuje 55 lůžky. V případě výrazně nepříznivých klimatických podmínek je Ubytovna pro muže bez přístřeší připravena na navýšení kapacity na cca 70 klasických míst  a  zřízení cca 15 dalších krizových lůžek. Celková kapacita by tedy v krizovém období mohla činit 70 lůžek pro celodenní pobyt a 15 lůžek pro krizový nocleh.

 

Dům tréninkového bydlení

Zařízení disponuje ubytovacími jednotkami byty, jež jsou obsazovány v současné době nejčastěji rodinami s dětmi.

V případě výrazně nepříznivých klimatických podmínek by mohla být  i v tomto zařízení zřízeno 15 - 20 krizových lůžek.

 

Usnesení:

Sociální výbor ZHMP bere na vědomí informaci o připravenosti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší poskytovaných CSSP v zimním období 2009 / 10.

Hlasování:  8 - 0 - 0

 

Ad.3)   Rozdělení zůstatku finančních prostředků na granty v oblasti sociálních služeb

Občanským sdružením DOM byly vráceny finanční prostředky ve výši 260 tis. Kč, které mu byly poskytnuty z rozpočtu města (kap. 0504 § 4349) v říjnu t.r. (důvodem navrácení finančních prostředků byly mimořádné prostředky získané dotace MPSV).

Občanské sdružení PROSAZ naopak požádalo město o finanční pomoc k zajištění poskytování služeb v závěru t.r. SOC MHMP provedl v občanském sdružení kontrolu kvality poskytované péče i využívání finančních prostředků. Nebyly shledány žádné závady.

 

Usnesení:

SV ZHMP souhlasí s navýšením grantu občanskému sdružení Prosaz o 490 tis. Kč.

Hlasování:  8 – 0 – 0

 

Ad.4)  Plánování rozvoje sociálních služeb na území HMP,

§    leden – červen – průběžná informace

§    Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb na území HMP na rok 2010

 

Informaci o plánování sociálních služeb v hlavním městě Praze přednesl koordinátor plánování sociálních služeb pan Strouhal.

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb hl. m. Prahy (dále SPRSS) pro rok 2009 je postaven především na:

  1. zachování stávajícího stavu poskytování sociálních služeb

Plnění – I. pol. 2009: Současný stav byl zachován - při podpoře jednotlivých poskytovatelů se vycházelo především z let předchozích (souhrnné žádosti o státní dotace MPSV a žádosti o poskytnutí grantů hl. m. Prahy).

 

 

  1. dotvoření struktur systému plánování zajišťujícího důsledné uplatnění metody komunitního plánování sociálních služeb.

Plnění – I. pol. 2009:    Zapojení poskytovatelů sociálních služeb do plánování rozvoje sociálních služeb  na úrovni HMP.  Byla ustanovena tzv."návrhová skupina poskytovatelů sociálních služeb", která se zabývá zapojením poskytovatelů do plánování na celopražské úrovni. Výstupem činnosti této skupiny je dokument "Zapojení poskytovatelů sociálních služeb do plánování rozvoje sociálních služeb na úrovni HMP“, který je k dispozici na adrese http://socialnipece.praha.eu/jnp/cz/komunitni_planovani/struktura_komunitniho_planovani_hmp/index.html

 

Úkolové pracovní skupiny:

–    pro definování a výpočet jednotkových nákladů dle druhu a typu soc. služeb,

–    pro vytvoření strategie rozvoje sociálních služeb/sítě soc. služeb,

–    pro vytvoření modelu financování

 

Dále je připravován systém zapojení městských částí do Struktury komunitního plánování na úrovni HMP k zajištění rovných podmínek účasti jednotlivých městských částí (možnost navrhovat a vyjadřovat se ke všem záležitostem v rámci KPSS v Praze).

Ing. Alinčová představila členům výboru Ing. Lindnera, Ph.D. - Newton Solutions Focused, a.s. – zpracovatele Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb HMP pro rok 2010.

 

Diskuse:

Mgr. Halová ocenila SOC, zejména pana Strouhala, za značný posun práce na Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb, zmínila nízkou spoluúčast „malých“ MČ v oblasti KPSS a připomněla, že MČ Praha 6 zrušila komunitní plánování usnesením.

Ing. Alinčová – městské části nemají zákonnou povinnost plánovat sociální služby.

V. Strouhal – 1x měsíčně probíhají pravidelné porady koordinátorů MČ. Ve fázi přípravy je v současné době text dohody o spolupráci-memoranda HMP a MČ. Spolupráce by měla být prohloubena i zahájením realizace projektu Plánování sociálních služeb v Praze, který je financován z ESF.

 

Další připomínka se týkala financování sociálních služeb, zejména velmi nízké návratnosti finančních prostředků vydaných ze státního rozpočtu na příspěvky na péči, zpět do systému sociálních služeb.

RAD Janeček zmínil iniciativu na úrovni PSP ČR – změnit zákon tak, aby se finanční prostředky zpět do systému vracely a to zavedením poukázek na nákup služeb. Kromě návratnosti finančních prostředků by tento systém přinesl další výrazný efekt – snadná kontrola reálného poskytování sociálních služeb. Zmíněné řešení je zřejmě jedinou cestou k záchraně neziskového sektoru.

 

Členové SV ZHMP se rozhodli pozvat Václava Krásu, předsedu Národní rady pro zdravotně postižené ČR, na některé z dalších zasedání SV ZHMP.

 

 

Usnesení:  SV ZHMP schvaluje Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb HMP pro rok 2010.

SV ZHMP ukládá SOC MHMP zapracování relevantních připomínek do 12.11.2009.

Hlasování:  7 – 1 – 0

 

 

AD 5)  Restrukturalizace  příspěvkových organizací v působnosti SOC MHMP

Členové SV ZHMP obdrželi materiály zpracované Newton Solutions Focused, a.s.:

 

› Studie příležitostí a rizik vyplývajících s poskytování sociálních služeb příspěvkovými organizacemi HMP mimo území hlavního města.

 

› Závěrečná zpráva z projektu: „Analýza možných variant transformace zřízených příspěvkových organizací – poskytovatelů pobytových sociálních služeb

 

 

 

 

 

Ing. Alinčová konstatovala, že vzhledem ke značné obsáhlosti uvedených materiálů, které členové výboru obdrželi teprve v průběhu minulého týdne, je potřeba tento bod odsunout na některé další jednání SV. Zároveň požádala SOC o doplnění těchto materiálů konkrétním návrhem restrukturalizace PO SOC, tj. která zařízení zrušit, která rozšířit, popř. výstavba nových.

 

 

Příští zasedání sociálního výboru ZHMP se uskuteční v pondělí 7. prosince 2009 v zasedací místnosti Nová Rada.

 

 

 

 

 

 

………………………………………………………………

Ing. Lenka Alinčová,

předsedkyně sociálního výboru ZHMP

 

 

 

 

 

…………………………………………………………………        ……………………………………………………………

    Ing. Ilona Matulová, ředitelka SOC            Ing. Petr Valenta – ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zapsala: Mgr. Magdalena Vávrová