Je to největší počet od roku 2007, kdy vzniklo Intervenční centrum Praha. „Velký podíl na tom má zlepšená koordinace všech složek, které se na odhalování domácího násilí podílí. Zároveň můžeme konstatovat, že se přístup policie v posledních dvou třech letech v této problematice výrazně zlepšil a policisté jsou ve většině případů schopni kvalitněji a kvalifikovaně vyhodnotit riziko domácího násilí a realizovat institut vykázání,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Do letošních statistik se výrazně zapsal i uplynulý měsíc, ve kterém byl vykázán rekordní počet 25 násilných osob. „Zvýšil se také počet lidí, kteří se na Intervenční centrum se svými problémy obraceli - na téměř 540 nízkoprahových kontaktů, a to buď jednorázově či opakovaně,“ doplnil ředitel Ján. Už průběh prvního pololetí nasvědčoval, že letošní rok bude v řešení domácího násilí převyšovat minulá léta. V tomto období zpracovávalo pražské  intervenční centrum 100 případů vykázání a evidovalo přes 2250 kontaktů, což byl ve všech směrech nárůst oproti roku minulému. V rámci těchto případů bylo zároveň zaznamenáno zvyšující se procento nezletilých dětí, které jsou přítomny v rodinách s výskytem domácího násilí a také narůstající počet případů tzv. mezigeneračního násilí, tedy mezi rodiči a dospělými dětmi či prarodiči a vnuky.

Takovýto případ řešili pracovníci Intervenčního centra i v měsíci říjnu, kdy se ke konzultaci dostavil manželský pár v seniorském věku. Ten si už nevěděl rady s dcerou, která se k nim chovala agresivně, následně je i brutálně fyzicky napadala a dokonce jim vyhrožovala zabitím, zejména pod vlivem alkoholu. Svou závislost na alkoholu si však zletilá dcera nepřiznávala. Měla sice vlastní rodinu a nějakou dobu bydlela s ní, potom se však rozvedla a vrátila se k rodičům, kde měla hlášen stále trvalý pobyt.

„Po jejím návratu se však začala k rodičům chovat násilně a hrubě, vyhrožovala jim zabitím, říkala jim, že nejsou její rodiče, házela po nich vybavením bytu a rozbíjela jejich věci,“ popisovala hrůzný případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. Manželé se zpočátku na policii neobraceli, neboť se za celou záležitost styděli. Avšak když dcera matku úmyslně pořezala střepem z rozbitých dveří, klienti se rozhodli situaci řešit.  Zavolali policii a celá záležitost byla postoupena na přestupkovou komisy, kdy byla dcera uznána vinnou a musela zaplatit peněžitou pokutu.

Dcera se na pár týdnů uklidnila, alkohol však znovu probudil její agresivitu. Dcera o rodiče rozbila dvě židle. „Manželé se znovu obrátili na policii, a ta využila institutu vykázání, to znamená, že dceři policie zakázala na 10 dní vstupovat do bytu a přibližovat se k oběma rodičům a zakázala dceři také jakýkoliv kontakt s nimi,“ líčila vedoucí Holušová.

Manželé se poté obrátili s prosbou o pomoc také na pracovníky Intervenčního centra Praha, kteří jim pomohli sepsat návrh na předběžné opatření, kterým by se 10-ti denní vykázání prodloužilo o 1 měsíc. Přestože soud seniorům vyhověl, dcera však rozhodnutí soudu nerespektovala a stále se snažila rodiče kontaktovat.

Manželé se proto rozhodli na základě konzultace s pracovníky Intervenčního centra předběžné opatření ještě prodloužit o na 6 měsíců. Současně s ním byla podána k soudu i žaloba na vyklizení bytu. Soud vzhledem k vážné situaci ve všech podáních vyhověl manželům a v žalobě na vyklizení bytu přikázal dceři, aby byt opustila. Když rozsudek nabyl právní moci, klienti zašli na úřad a zrušili dceři v bytě trvalý pobyt. „Klienti se nám následně ozvali a velmi děkovali za veškerou pomoc. Uvedli, že dcera v současné době nastoupila na protialkoholní léčbu. Oni mají radost a jsou velmi spokojeni, jak celá záležitost dopadla,“ doplnila Holušová.