Kdo tedy zdržuje provoz?

Tato nejvytíženější řízená křižovatka ve městě se stala předmětem vášnivých polemik o provozu světelné signalizace. Řada lidí si totiž stěžovala, že toto zařízení na rozdíl od strážníků, kteří do té doby osobně řídili dopravu, nebo ručně ovládaného semaforu, který stál již od roku 1927 na křižovatce Hybernské a Dlážděné, zdržuje plynulost provozu. O třicet let později si už lidé stěžovali, že policista na křižovatce zdržuje.

Komfort se zvětšil

První semafory byly jednoduchá elektromechanická zařízení, programovaná pouze na pevné časy červených, zelených a žlutých. Neexistovala samostatná návěstidla pro chodce ani pro tramvaje. Nynější moderní semafory mají samostatná návěstidla pro automobily, tramvaje, cyklisty a chodce. Pro automobily mají navíc kromě plných kruhových signálů i směrové šipky, vyklizovací šipky a blikače před přechody. Programují se pro každý směr jízdy a chůze zvlášť a většinou reagují na dopravu v reálném čase podle okamžité poptávky.

Čidla urychlují dopravu

Chytré semafory jsou vybaveny různými čidly pro automobily a MHD a tlačítky pro chodce. Reagují na aktuální dopravní situaci a mění svůj režim v reálném čase (prodlužují nebo zkracují délky zelených a střídají zelené pro různé směry jízdy). Tím mohou krátkodobě zvýšit kapacitu těch směrů, které to momentálně potřebují, a celkově zkrátit zdržení všech účastníků dopravy. Semafory v malých vzdálenostech od sebe bývají dále synchronizovány do tzv. zelených vln, které umožňují vozidlům průjezd pokud možno bez zastavování na červenou. Podle místních podmínek lze naprogramovat zelenou vlnu buď pouze v jednom směru jízdy, nebo za příznivých podmínek i v obou směrech.

V Praze je 640 semaforů

Do roku 1967 bylo v Praze jen 33 světelně řízených křižovatek. Od té doby se jejich počet začal výrazně zvyšovat, v prvních letech až 50 ročně, v posledních letech o 5 až 10 ročně.

„Nyní máme v hlavním městě 640 světelných signalizačních zařízen (SSZ). Z toho je 129 SSZ samostatných přechodů, 329 SSZ je centrálně řízeno, 246 SSZ je na tramvajové síti, 177 SSZ preferujících tramvaj a 183 SSZ preferujících autobus,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

Semafory procházejí modernizací

Největší modernizace začala již v roce 2007 a plánovaná je až do roku 2022. Po tuto dobu by mělo dojít k obnově všech původních světelných signalizačních zařízení na území metropole ve správě Technické správy komunikací hl. m. Prahy. Momentálně je celá akce v necelé polovině. Od roku 2007 bylo obnoveno 107 světelných signalizačních zařízení a 61 jich máme kompletně nových. V rámci modernizace se také buduje nové kabelové propojení mezi SSZ, což umožňuje jejich připojení k oblastním dopravním řídicím ústřednám (ODŘÚ), kterých je v Praze celkem 11. Současně probíhá výměna starých ústředen za nové.

Ústředna nejmodernější v Evropě

„Připojení světelné signalizace k moderní oblastní dopravní řídicí ústředně umožňuje nejen řízení dopravy v širším kontextu, ale zejména přímé řízení z hlavní dopravní řídící ústředny (HDŘÚ), která je jednou z nejmodernějších v Evropě,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK a dodává; „Umožňuje nám to mít přehled o aktuálním stavu těchto zařízení, který je důležitý pro operativní správu, údržbu a kontrolu správné funkčnosti. Dynamické řízení přináší řidičům nejen zkrácení stání na červenou, ale zároveň přispívá k bezpečnosti a plynulosti provozu na komunikacích.“

Chodec ví, kdy bude zelená

Dále jsou na některých přechodech instalována odpočítadla času. Tato zařízení ukazují čas do konce signálu „stůj“ nebo „volno“, tedy do zhasnutí červeného nebo zeleného světla. Jsou umístěna na přechodech pro chodce u řízených křižovatek Legerova - náměstí I. P. Pavlova a Sokolská - náměstí I. P. Pavlova, na přechodu přes Křižovnickou ulici u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou ulici na křižovatce s Revoluční ulicí. Další odpočty času s jiným systémem zapojení jsou k vidění na světelných křižovatkách u Čechova mostu, v Korunní ulici na přechodu pro chodce u Sázavské ulice a na křižovatce s Kladskou ulicí a nově na přechodu v Karmelitské ulici. Tato zařízení jsou v tzv. dynamickém režimu SSZ.