Stovky lidí i techniky

Na místo zásahu ve stanici Anděl se sjely vozy hasičů, Záchranky, policie, strážníků. Ze stanice pak  museli hasiči vyzvednout na 90 figurantů zasažených sarinem.  Kromě cvičících na místě  celé cvičení sledovalo i 46 hodnotitelů  a  účastnily se i další desítky lidí z operačních středisek jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. V pohotovosti  pak bylo přes stovku strojů techniky – od hasičských vozů přes záchranky až po speciální techniku. Další lidé cvičili na příjmech ve dvou nemocnicích.

Praha  byla v bezpečí

I když především z řad hasišů se zásahu účastnily stovky lidí, pohotovost hasičské služby nebyla ohrožena. „Místo mužů, kteří se účastnili cvičení, chránili Prahu hasiči z dobrovolných sborů,“ uvedl  šéf pražských hasičů Jaromír Pešek. Záchranná služba  nasadila osm vozů a 20 záchranářů, takže její provoz také nebyl narušen. „To, jak ošetřit pacienta či převézt do nemocnice, cvičit nemusíme, to děláme denně.  Šlo především o to, vyzkoušet si koordinaci s ostatními složkami v tak složitém případě,“ uvedl šéf Záchranky. Cvičení se zúčastnili i zástupci  krizového štábu a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Zasáhli i hasiči DPP

Málo Pražanů rozlišuje  jednotlivé hasičské sbory. Dopravní podnik Praha (DPP) má své vlastní hasiče, kteří jsou také součástí Integrovaného záchranného systému. Ti ve stanici Anděl lokalizovali a zamezili dalšímu odpařování rozlité chemikálie a zajistili odběr vzorků vzduchu z prostoru nástupiště pro další vyšetřování mimořádné události ze strany Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Po splnění těchto speciálních úkolů se podle pokynů velitele zásahu zapojili do vynášení zraněných z prostoru nástupiště.

Námět nebyl náhodný

Chemické útoky se už v minulosti odehrály v některých oblastech světa. I když neexistuje v tuto chvíli aktuální hrozba, hasiči ji přesto cvičili. „Podobná cvičení se odehrávají  i v dalších evropských zemích,“ uvedl Zdeněk Hanuška z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Cvičí se každý měsíc

„DPP pořádá podobná bezpečnostní cvičení 30krát ročně a pokaždé s jiným námětem. Jedině tak je možné si zachovat připravenost v případě skutečného poplachu. Cvičení se účastní i nestranní hodnotitelé, kteří z něj vyvodí případná doporučení pro další zefektivňování procesů při krizových situacích,“ řekl bezpečnostní ředitel DPP Antonín Fedorko.