Kavárna nabídla zaměstnání pro lidi s handicapem.  A navíc je to i hudební kavárna. „V počátcích Zajíčka na koni byla převážná většina klientů v dětském věku. Z dětí se postupem času stali dospělí, kteří hledají uplatnění. Jak uplatnit neuplatnitelné? Občas nám někdo řekne, že jsme dokázali nemožné. Dát příležitost na trhu práce i těžce handicapovaným je tvrdý oříšek a kavárna jej rozlouskla, “ říká ředitelka Zajíčka na koni o.p.s. Markéta Šulcová.

Jedenáct pracovních míst

Otevřením kavárny došlo k vytvoření 11 pracovních míst pro lidi s handicapem a zároveň vznikl příjemný prostor, kde se mohou lidé s handicapem potkávat s těmi, kteří ho nemají a mohou se tak lépe poznat. Zrealizování projektu by ale nebylo možné bez velké podpory hlavního sponzora společnosti Adastra, podle které je kavárna i pojmenována.

Čtyři roky práce

Na své zaměstnání se klienti Zajíčka na koni dlouho předem připravovali. „Od roku 2011 naši klienti docházeli do spřátelené kavárny Café Louvre, kde získali řadu praktických zkušeností z fungování kavárenského provozu, a to včetně tréninku komunikace se zákazníkem,“ vysvětluje Kristýna Doležalová, vedoucí projektu kavárny.

Najdete tu i knihovnu i koutek pro děti

Podařilo se vytvořit originální a příjemné místo, inspirované Francií, s nabídkou fantastické kávy Bazzara, skvělého vína a jídel, kde si mnoho lidí najde důvod, proč se vracet. V kavárně se nachází klavír s dalšími hudebními nástroji, na které si každý hudebník může zahrát a podpořit příjemnou atmosféru. V knihovně najdete spoustu zajímavých titulů, s nimiž si pak můžete sednout do čtenářských koutků, vytvořených ve výlohách. A v neposlední řadě je pro rodiče s dětmi v kavárně dětský koutek s občasným programem.

V roce 2012 byl Zajíček na koni oceněn jako “Českých 100 nejlepších„ - v kategorii Zdraví-vzdělání-humanita.