/zpráva z 3. mimořádného jednání Rady hl. m. Prahy 23. března 2017/

Tisíce žáků základních škol, gymnázií i odborných středních škol se budou moci již od školního roku 2018/2019 vzdělávat v moderních učebnách a k výuce využívat špičkové technologie a zcela nové vybavení. Hlavní město se totiž zapojí do výzvy Operačního programu Praha – Pól růstu ČR zaměřené na modernizaci zařízení a vybavení pražských škol, v jejímž rámci je alokováno celkem dvě stě miliónů korun. Rozhodla o tom pražská městská rada. „Do této výzvy, která představuje unikátní šanci díky evropským dotacím výrazně inovovat vzdělávací systém v hlavním městě, centrálně přihlašujeme celkem osmatřicet pražských škol. Řada dalších ředitelů a ředitelek své školy navíc zapojuje do výzvy prostřednictvím samostatných žádostí,“ vysvětlila radní hlavního města pro oblast školství Irena Ropková.

Konkrétními opatřeními, která město hodlá v rámci výzvy operačního programu realizovat, je například vznik nových jazykových, přírodovědných a technických učeben vybavených špičkovými multimediálními technologiemi, dovybavení stávajících učeben a laboratoří moderní technikou a vybavení škol adekvátní výpočetní technikou. Plánované investice financované ze strukturálních fondů Evropské unie, dosáhnou desítek milionů korun. „Dnešní doba vyžaduje od mladých lidí více než kdykoliv předtím schopnost porozumět obrovskému množství informací, dávat je do souvislostí s ověřitelnými fakty a skutečnostmi a především je zpracovávat v digitální podobě. Abychom tuto a další klíčové kompetence našim žákům a studentům poskytli, je zapotřebí, aby byli pro budoucí profesní život připravováni v odpovídajícím prostředí,“ řekla radní Ropková.

Podkladem pro přípravu jednotlivých projektů je krajský akční plán ve vzdělávání, který před několika měsíci připravila odborná skupina a který následně schválilo pražské zastupitelstvo. Klíčový dokument, na jehož přijetí závisela z velké části možnost čerpat prostředky z evropských fondů pro pražské školství, zmapoval situaci v hlavním městě a stanovil na základě zjištěných potřeb jednotlivé priority, na které by se Praha měla zaměřit. Jedním z nejčastěji zmiňovaných problémů v pražském školství byla právě nedostatečnost vybavení a zázemí pro odbornou výuku. „Díky existenci krajského akčního plánu mám jistotu, že prostředky z evropských fondů nebudou využity na nesmyslné projekty, ale naopak zamíří přesně tam, kde je pražské školství potřebuje. Zapojením do této výzvy získalo město jedinečnou možnost radikálně vyřešit celou řadu problémů,“ dodala Ropková.