Každoroční výstavu řemesel a soutěž učňů Machři roku letos poprvé hostí hlavní město. Na Vítězném náměstí v Praze 6 se od rána prezentují školy z celé republiky, akce vyvrcholí soutěží učňovských týmů v odborných disciplínách. „Tuto akci, která přispívá k popularizaci řemeslných a učňovských oborů, hlavní město podpořilo finanční částkou ve výši 1,5 milionu korun. Tento příspěvek umožnil především účast celé řady škol ze všech koutů republiky, které běžně s ohledem na vlastní rozpočty nemohou své žáky vysílat na obdobné prestižní soutěže,“ uvedla pražská radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Hlavní město oblast odborného školství dlouhodobě podporuje. Z rozpočtové kapitoly školství je každoročně počítáno s výdaji ve výši minimálně 10 milionů Kč na celou řadu aktivit, jež mají za cíl pomáhat oblasti odborného školství. „V roce 2017 hlavní město navíc počítá s navýšením podpory o další tři miliony korun. Toto navýšení prostředků poslouží především k dalšímu zkvalitňování výuky a pozitivní prezentaci řemeslného a technického vzdělávání,“ vysvětluje Ropková. I v příštím roce tak bude hlavní město realizovat celou řadu aktivit, a to například slavnostní imatrikulaci nových žáků, stipendijní program, další vzdělávání pedagogů, soutěže, semináře, workshopy či exkurze. Město bude rovněž v příštím roce investovat dvojnásobnou částku oproti letošnímu roku do modernizace technického vybavení škol.

Kulatý stůl k odbornému vzdělávání, který se v souvislosti s konáním akce Machři roku koná od 11 hodin na půdě pražského magistrátu na Mariánském náměstí, má za stěžejní téma problematiku mistrovských zkoušek a pracovního vzdělávání na základních školách.

Vítám diskusi při snaze o zavádění standardizace znalostí a kompetencí absolventů oborů vzdělání s výučním listem. V případě, že bude rozhodnuto o jakékoliv formě zavádění mistrovských zkoušek, jakožto například předpokladu pro přístup absolventů oborů vzdělání s výučním listem k terciárnímu vzdělávání v technických oborech, mohu garantovat, že hlavní město Praha vyvine maximální možné úsilí při podpoře škol a dalších organizací, které se budou zaváděním takzvané mistrovské zkoušky zabývat,“ uvedla radní s tím, že zásadní úkoly související se zaváděním této zkoušky však v této fázi spočívají především na jiných odpovědných místech. 

S polytechnickým vzděláváním na základních školách, které představuje druhé stěžejní téma dnešního kulatého stolu, má hlavní město bohaté zkušenosti. Jednou z tradičních aktivit, realizovaných městem s cílem podporovat odborné vzdělávání, jsou takzvané projektové dny, které slouží k podpoře spolupráce středních a základních škol s cílem zaujmout žáky devátých tříd pro perspektivní studium na některé z odborných škol. „Na tuto aktivitu hodláme v příštím roce vyčlenit bezmála 1,1 milionu korun, které umožní zapojení celkem šestatřiceti středních škol,“ upřesňuje Ropková. „Cílem města je nyní zvýšit podíl žáků ze základních škol, kteří budou docházet v rámci svého řádného vyučování ke vzdělávání do dílen a odborných pracovišť zbudovaných ve středních odborných školách. Nově budeme více cílit i na další vzdělávání a rozšiřování kompetencí pedagogů, které žáky ZŠ do dílen doprovázejí,“ dodává radní.

Využívání kapacit středních odborných škol pro praktické nebo pracovní vyučování má navíc několik efektů, zejména pak ekonomického charakteru. Základní školy nemusejí budovat drahá pracoviště v podobě dílen, mnohé základní školy nemají volné prostory pro vybudování pracoviště pro polytechnické vzdělávání, dále střední školy mohou maximálně využít svých kapacit a odborného personálu. „Tyto aktivity velmi pomáhají při výběru střední školy po ukončení základní školy, ve velké míře slouží také například jako prevence proti předčasnému ukončování vzdělávání ve střední škole. Možnosti polytechnického vzdělávání budeme rozvíjet i v rámci aktuálně připravovaného Krajského akčního plánu vzdělávání, který je předpokladem pro čerpání prostředků z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání,“ uzavírá Ropková.