Ve staré části Olšanských hřbitovů je dnes více než polovina hrobů nepronajatá. Správa pražských hřbitovů (SPH) plánuje stávající hroby na více než padesátihektarovém pohřebišti znovu nabídnout k dispozici. V současné době zpracovává pravidla, za jakých bude možné staré hroby znovu využít. „Uvažuje se například o tom, že by z boku pomníku muselo být zachované původní jméno,“ řekl ČTK ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Nová místa vznikají také na hřbitově v Ďáblicích, kde bude od května možné pohřbívat bez pomníku, pod stromy a více v souladu s přírodou v takzvaném Lese vzpomínek. Ten je podle Červeného v České republice unikátem. „Pokud bude zájem, chceme tam od příštího roku umožnit i ukládání nezpopelněných ostatků, nad které se vysadí strom,“ dodal ředitel SPH.

SPH se v Praze stará o 29 hřbitovů s více než 200 000 hrobovými místy. Kapacita je zatím dostatečná a počítá se i s případnou epidemií nebo katastrofou. O některé hřbitovy je ale větší zájem, než jaké jsou možnosti. Jde například o pohřebiště v Hostivaři nebo Bohnicích. Zájem je také o hroby po boku českých velikánů na Vyšehradě. O tom, komu se této výsady dostane, rozhoduje SPH. Loni vyhověla dvěma žádostem z pěti.

Ceny hrobů se liší podle rozměrů hrobového místa a kategorie hřbitova. Na vůbec nejfrekventovanějším pražském hřbitově na Olšanech platí pozůstalí za desetiletý pronájem hrobu pro uložení rakve asi 7000 korun, uložení uren vyjde na necelou polovinu. Za prostý náhrobek se platí jednotky až desítky tisíc korun, za velké hrobky z kvalitního kamene a sochařskou výzdobou až 200 000 korun. Právě na vzhled hrobů chce SPH v budoucnu také dohlížet. „Co dneska na hřbitovech vzniká, většinou nemá nijak valnou hodnotu,“ vysvětlil ředitel Martin Červený. SPH proto oslovila designéry a výtvarníky, kteří vymysleli přes 300 návrhů vzhledů pomníků i obalů na urny. Vítězné návrhy chce správa nabízet pozůstalým.