„Ty byly pozůstatkem původní energetické sítě v metropoli a v domácnostech umožňovaly provoz na pouhých 120 voltů (V). Kromě zhruba dvou desítek starších domů, u nichž majitelé dosud nezměnili elektroinstalaci a obyvatelé tak nemohou využívat komfort napětí 230 V či 400 V, v Praze definitivně skončil energetický ‘dávnověk‘ a zcela jej vystřídala moderní síť,“ uvedl tiskový mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Trafostanice byly v Mánesově a Čechovské ulici na Vinohradech.

Trvalo to deset let

„Energetickou síť s konečným napětím sto dvacet voltů jsme postupně přeměnili na dnes běžné napětí dvě stě třicet či čtyři sta voltů na konci devadesátých let minulého století. Od té doby mohl každý dům v Praze tuto síť využívat,“ řekl Petr Holubec.

I přesto však někteří majitelé zejména starších domů v městských částech Vinohrady, Libeň, Holešovice nebo například Michle nepřizpůsobili svoji elektroinstalaci. Vedle moderní energetické sítě tak musela nadále existovat zastaralá síť umožňující provoz na sto dvacet voltů.

Poslední mohykáni

Udržení zastaralé energetické sítě bylo však technicky i finančně náročné. Často chyběly náhradní díly na opravy a bylo například obtížné dodržet zákonné lhůty pro obnovení dodávky elektřiny při různých poruchách. Aby mohli všichni Pražané využívat komfort napětí 230 V či 400 V, vložilo se do situace i samo město. Majitelům zmíněných objektů nabídlo finanční podporu na změnu elektroinstalace. I tak zůstalo ve zhruba dvaceti pražských domech napětí 120 V.

„Domy, jejichž majitelé elektroinstalaci dosud nezměnili, jsme museli vybavit převodovými transformátory, které přemění napětí 230 či 400 voltů na dnes historických 120 voltů. Jinak by zastaralá elektroinstalace vůbec nemohla v bytech a kancelářích těchto domů fungovat,“ upozornil Petr Holubec.

Dva transformátory místo jednoho

S převodovými transformátory problém však nekončí. Moderní spotřebiče již s napětím 120 V nepočítají, a tak lidé žijící v těchto domech musejí mít navíc v zásuvkách ještě malé transformátory, které toto napětí převedou na 220 V. Jelikož jde o přeměnu ze slabšího napětí na silnější, nemohou však používat více spotřebičů najednou. Nemají jinou možnost než se rozhodnout, zda se budou dívat na televizi, prát či například péct.

„Věřím, že majitelé domů se starou elektroinstalací, kteří nereagovali na naše výzvy ani apel města, se brzy umoudří a že moderní síť budou moci plně využívat již všichni Pražané,“ uzavřel P. Holubec.