„Většinou je to bohužel kvůli nedbalostnímu jednání lidí, kteří nedbali výstrah před nebezpečím požárů, oheň ve volné přírodě rozdělávali, a ten se jim pak vymknul z rukou,“ upozornila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Oxid uhelnatý hrozí smrtí

Pražští záchranáři už nestihli v uplynulém týdnu zachránit 55letého muže muže ve Vršovicích, který zemřel na otravu kysličníkem uhelnatým stejně jako 24 letý muž z Vinohrad. Přibylo i otrav kvůli úniku kysličníku uhelnatého z kmy.  „Používáte-li k ohřevu vody plynovou karmu nebo kotel, hrozí v nedostatečně větraných prostorách nebezpečí smrtelné otravy oxidem uhelnatým,“ sdělila mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Jakmile začnete v koupelně s karmou pociťovat bolest hlavy, máte pocit na zvracení nebo závratě a zvláště, když postihnou více obyvatel domácnosti, je třeba hned otevřít okna a dveře a intenzivně větrat a zavolat zdravotnickou záchrannou službu,“ upozornila Ernestová.

Ochlazení jen chvilkové

Každodenně vyráží do ulic města 18 kropicích vozů, které zchlazují ulice vodou.  Kropí silnice a navíc rozprašují vodní mlhu. Kropící vozy jezdí  vždy, když teplota přesáhne 25 stupňů Celsia. Každá cisterna pojme na 10 tisíc litrů pitné vody, kterou se kropí ulice už nejméně 45 let a to na základě hygienických norem. Ochlazení  po projetí kropícího vozu chodci sice pocítí, ale  nemilosrdné slunce  za pár minut ulici vysuší a opět rozpálí.

Spotřeba energie roste

Pryč jsou doby, kdy teplé dny znamenaly pokles spotřeby energie. Naopak, čím vyšší teplota, tím vyšší spotřeba. Právě v Praze je to velmi výrazné. Potvrzuje to i Pražská energetika (PRE). Spotřeba ve špičce překračuje normál běžných letních dnů o více než deset až dvacet procent.