„S nápadem využít segway  pro vozíčkáře přišel italský vozíčkář  Paolo Badano, sám paraplegik, který chtěl vytvořit takový vozík, který umožní handicapovaným svobodný pohyb,“ řekl při představení vozíku zástupce fy Segway Michal Kroutil, manažer prodeje.

Lze si ho vyzkoušet

Paraplegik Zdeněk Kirch ujel na Genny na dva tisíce kilometrů. „Vozík sice vznikl pro paraplegiky, ale využít ho mohou i jiní vozíčkáři, dokonce  i quadruplegici. Stačí se podívat třeba na Paolův facebook a uvidíte, kdo všechno na Genny jezdí.“  Vozík si ale vozíčkáři mohou i vyzkoušet, a to přímo v Podskalí, kde sídlí fa Segway.

Výhody pro Genny

Neobyčejně pohyblivý vozík je svou šířkou vhodný pro jízdu dopravními prostředky, v pohodě se vejde jak do tramvaje, tak i do autobusu, navíc je schopna sjet i z obrubníku, což Zdeněk Kirch předvedl v Truhlářské ulici. Může jezdit bahnem, v lese i na kočičích hlavách a štěrku. Se zimními pneumatikami to jde i na sněhu. Je lehčí než valná většina elektrických vozíků a rozměrově  je svými 67 cm šířky opravdu skladný. Při řízení má vozíčkář stále jednu ruku volnou, takže může venčit psa, ale třeba i telefonovat…

Vysoká cena nemusí být překážkou

Cena se pohybuje kolem 380 tisíc korun. V porovnání s elektrickými vozíky je to dvakrát i třikrát více. Jednání se zdravotními pojišťovnami budou zřejmě velmi dlouhá, a tak se Segway snaží  rozvinout spolupráci s nadacemi a dalšími organizacemi, které by mohly vozíčkářům pomoci.

Dostal jsem se všude

Zdeněk Kirch projel kus Itálie a samozřejmě si vyzkoušel Genny i v Praze. Testovací trasou je jízda z Podskalí na Vyšehad a zpět. „Vyzkoušel jsem všechno: handbike elektrický vozík,  mechanický vozík, a musím říci, že Genny je bezkonkureční v tom, že se s ní dostanete na místa, kam to běžně nejde. Miluji kolo a teď jezdím s manželkou na místa, kam jsme spolu jezdívali na kole. Nikdy jsem nevěřil, že se tam po úraze ještě někdy podívám,“ uvedl Zdeněk Kirch.

Nedá se ukrást

Krádeže elektrických vozíků se občas vyskytují a komplikují lidem na vozíčku život. Genny nelze ukrást. Aktivně se brání, když ji chcete posouvat – tlačíte-li ji, jde proti vám, stejně tak, když ji táhnete, tak jde od vás.  Navíc má zabudovaný GPS GSM systém, který sdělí, kde Genny zrovna je.