Bylo symbolické, že kroužek vznikl právě při oslavách Dne Země. „Mám obrovskou radost, že se to stalo, protože včel ubývá a bez nich nebude úroda, což nemyslím obrazně, ale doslovně. Pamatuji si, že v dětství lípy hučely včelami, dneska je tam pomalu víc čmeláků než včel. Všichni říkají, že včel ubývá kvůli varoáze a dalším nepříznivým vlivům, ale hlavním důvodem je, že ubývá včelařů,“ uvedl radní Petr Štěpánek při založení kroužku.

Je to cesta do života

Za vznikem kroužku stojí Sdružení PROTEBE a Český svaz včelařů. Sdružení dostalo od města granty na svou činnost, která je směřována do oblasti integrování mladých lidí s handicapem.

„Pořádáme řadu akcí, tábory a kroužky, které pomáhají dětem integrovat se do společnosti. Kroužek Vyšehradští včelaříci je však koncipován šířeji, mohou ho navštěvovat jak handicapované, tak nehandicapové děti. Těm handicapovaným to může pomoci k cestě do života a může se to pro ně stát i povoláním,“ uvedla Zdena Kapiová, místopředsedkyně sdružení PROTEBE.

Čtyři úly na zahradě

Sdružení PROTEBE sídlí v budově Jedličkova ústavu, s nímž má společné některé aktivity. Včelaříci tak dostanou šanci mít čtyři úly na zahradě ústavu, která je přímo ideální pro chov včel. Nyní to jsou čtyři úly, z toho dva skleněné, které umožní dětem a mládeži přímo včely pozorovat, další pak přibudou podle toho, jak se bude rozmáhat zájem o včelařství mezi děti a žáky středních škol a učilišť.