Právě pražská kategorie má vyzdvihnout kvalitní a účinná opatření, která mohou být inspirací pro další velká města, která stejně tak trpí přehříváním, nedostatkem zeleně nebo přívalovými dešti. „Největší výzvu v Praze vidíme v tom, aby městské organizace klimatické a adaptační cíle vzaly takříkajíc za své. Právě pražské příspěvkovky a další organizace jsou totiž klíčové pro to, aby se adaptační vize staly každodenní praxí. Neméně důležitá je spolupráce odborů magistrátu, zapojení městských částí a v neposlední řadě samotných obyvatel hlavního města, kteří mohou přihlašovat vlastní adaptační nápady a projekty,” vyzývá náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

Neotřelá technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti nebo zhotovitelé. Tipy na příklady dobré praxe ze svého okolí může posílat kdokoli prostřednictvím internetového portálu www.adaptarraawards.cz.

„Všechny kvalitní projekty, které projdou hodnocením odbornou porotou, následně zveřejníme v internetové databázi, která slouží jako živá inspirace obcím, investorům, ale třeba i domácím kutilům,“ říká Martin Ander, specialista na adaptace z pořadatelské Nadace Partnerství.

V loňské soutěžní premiéře se přihlásilo čtyřiadvacet projektů, pro ten nejsympatičtější z nich – Josefovské ptačí louky – hlasovalo přes 4 tisíce lidí. Ve veřejném online hlasování tak mohou lidé i letos znovu vybrat svou “miss sympatie” od začátku srpna do konce září.

„Změna klimatu je výzva, které čelíme jako lidstvo i jako společnost. V našich závodech neustále podnikáme kroky ke snižování uhlíkové stopy. Proto spolu s Nadací Partnerství věříme, že inspirovat ostatní a odměňovat příklady dobré praxe stojí za to, a přispívá to k realizaci potřebných opatření. Zároveň tím rozvíjíme celospolečenskou diskuzi na toto téma,“ všímá si Martina Šilhánová z Nestlé Česko, hlavního partnera soutěže, který vítěze v kategorii volná krajina ocení výhrou sto tisíc korun. Vedle toho se všichni ocenění mohou těšit na inspirativní zahraniční exkurzi za adaptačními opatřeními na změnu klimatu.

Praktické informace:

  • Sběr nominací 4. 2. – 31. 3. 2020.
  • Online přihláška na www.adapterraawards.cz v sekci o soutěži.
  • Zájemci mohou přihlásit projekty z volné krajiny, města, z oblasti pracovního prostředí nebo bydlení.
  • Přihlášené projekty vyhodnotí odborná porota a vybere z nich nejlepší řešení v každé ze čtyř kategorií, ta se stanou vítězi ročníku.
  • Zároveň odborná porota vybere kvalitní řešení, která se zapojí do finálového online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie od 4. 8. – 30. 9. 2020.
  • Letošní novinkou je zapojení Prahy jako partnera soutěže. Oceněn tak bude i nejlépe vyhodnocený projekt realizovaný na území hlavního města Prahy.
  • Vyhlášení vítězů proběhne na konferenci věnované adaptačním opatřením 4. 11. 2020 v Praze.
  • Všechny kvalitní projekty se stanou součástí databáze příkladů dobré praxe Adapterra.