Používáním webů z portálové rodiny praha.eu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používají soubory cookies.  Více informací
Rozumím

Elektronické formuláře

Cílem služby Elektronické formuláře je minimalizovat počet nutných návštěv občanů na úřadech hl. m. Prahy při vyřizování jednotlivých agend na Magistrátu hl. m. Prahy a úřadech městských částí.

V případě, že budete potřebovat upřesnit jakoukoliv informaci zde uvedenou, popř. nenajdete to, co jste hledali, obraťte se na pracovníky Pražského kontaktního centra (tel. 12444, email: info@praha.eu), kteří vám rádi pomohou.

1. Zaregistrujte se na portálu praha.eu

Pro základní práci s formuláři (stažení, tisk apod.) není žádná registrace nutná. Pokud ale budete chtít formulář elektronicky odeslat, je nezbytné učinit jednoduchou registraci . Více informací o tom, co vám registrace na portále praha.eu přinese a jak jí provedete, naleznete zde.

2. Zařiďte si elektronický podpis

V rámci služby Elektronické formuláře můžete formulář odeslat jak s elektronickým podpisem, tak i bez něho.

Mám elektronický podpis

Pokud máte elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu, můžete využívat službu Elektronické formuláře v plném rozsahu. Elektronické podání, které prostřednictvím služby Elektronické formuláře učiníte, je z hlediska platné legislativy zcela totožné s běžným papírovým podáním podepsaným vaším podpisem.

Nemám elektronický podpis

Pokud nemáte elektronický podpis, můžete si v rámci této služby formulář vyplnit, vytisknout a podepsaný doručit osobně nebo poštou na podatelnu příslušného úřadu. Služba vám umožňuje i  tzv. "neověřené" odeslání formuláře na úřad. V případě, že podání odešlete bez elektronického podpisu, musíte do stanovené lhůty 5 dnů potvrdit elektronické podání doručením Opisu podání s vaším vlastnoručním podpisem. Opis vám bude vygenerován po odeslání tohoto formuláře. V případě nedodání Opisu do stanovené lhůty, může dojít k zastavení řízení (dle §66 odst. 1, písmeno c) Správního řádu).

Chci si elektronický podpis zařídit

Veškeré informace o tom, jak si elektronický podpis opatříte, naleznete ZDE.

3. Vyberte si a odešlete požadovaný formulář

Připravili jsme pro vás několik způsobů, jak si můžete jednoduše a intuitivně vybrat formulář pro řešení vámi požadované agendy. Pro využití všech funkcí elektronických formulářů je nutné mít nainstalovaný Adobe Reader (popřípadě i Adobe Acrobat) verze 9 a vyšší, který si můžete stáhnout a nainstalovat ze stránek společnosti Adobe.

Ve formuláři si zvolte, zda chcete odeslat formulář klasickou cestou (formulář bude odeslán na elektronickou podatelnu úřadu e-mailem) nebo prostřednictvím své datové schránky (budete vyzváni k zadání přístupových údajů ke své datové schránce).

V případě, že chcete formulář vyplnit a odeslat později, je nutno pro podání formuláře, který jste si zde stáhli do počítače a vyplnili, využít stránku Odeslání formuláře.

UPOZORNĚNÍ: Čas odeslání formuláře systémem "Elektronické formuláře" nelze považovat za čas přijetí podatelnou.

Pro stažení Adobe Reader ze stránek v češtině je možno využít servery www.slunecnice.cz nebo www.stahuj.cz. Software je dostupný zdarma.

FAQ Často kladené dotazy