Potřebujete-li doložit dosažené vzdělání a původní doklady (vysvědčení, výuční list) již nevlastníte, je třeba se obrátit nejprve na dotyčnou školu, v případě zrušení školy na jejího nástupce či likvidátora, popř. na příslušný archiv. Archivují se podklady pro vystavení vysvědčení a doložení studia, např. protokoly o zkouškách, třídní výkazy a katalogy. Školy je předávají do archivu zpravidla po 45 letech od vzniku těchto dokumentů, do uplynutí této lhůty bývají uloženy ve škole.

Výuční listy přibližně do r. 1984 vydávaly podniky na základě protokolů o závěrečných učňovských zkouškách. Kopie či stejnopisy protokolů o závěrečných zkouškách do r. 1984 někdy bývají uloženy ve školách, ale není to pravidlem. Měly by být uloženy ve školách, které v minulosti byly tzv. podnikovými učilišti (odborná učiliště, učební závody atp.).

Pokud byly škola nebo učiliště zrušeny a dokumenty z doby jejich působení se zachovaly, jsou uloženy u právního nástupce zrušené/sloučené školy. Ve výjimečných případech mohly být příslušným archivem přebrány i materiály zrušených škol nebo učilišť mladší 45 let. O předání materiálů se vyhotovuje předávací protokol, který musí mít příslušná škola nebo učiliště uložen v sídle organizace.

Doklady o vzdělání dosaženém na území hlavního města

Archiv hlavního města Prahy (dále AHMP) uchovává dokumenty pražských „státních“ škol a učilišť a z těchto vyhotovuje na požádání výpisy, opisy či kopie (nikoli vysvědčení, viz níže). Pro soukromé školy na území hlavního města Prahy je příslušný Státní oblastní archiv v Praze, Archivní 4, Praha 4, www.soapraha.cz. Současná legislativa definuje AHMP zejména jako archiv územně samosprávného celku, a proto tento archiv od r. 2005 v zásadě nepřebírá k uložení dokumenty soukromých škol, neboť je nezřizuje ani hlavní město, ani jeho městské části. Informace o uložení archiválií a o jejich původcích včetně škol je možné ověřit na portále https://portal.nacr.cz.

Informace o právním nástupci zrušené školy na území Prahy:

  • Právního nástupce střední školy lze zjistit na Odboru školství, mládeže a sportu MHMP, případně v AHMP.
  • Právního nástupce základní školy lze zjistit na odboru školství úřadu příslušné městské části, případně v AHMP.
  • V případě zrušených soukromých škol doporučujeme nejprve nahlédnout do obchodního rejstříku, kde lze zjistit údaje o likvidátorovi, který zajišťoval uložení dokumentů školy.
  • Dokumentace některých škol se nedochovala a archiv ani škola s tímto nepříjemným faktem nemohou nic dělat.

Postup vyřízení věci

Žádost o výpis/opis/kopie školní dokumentace zasílejte Magistrátu hl. m. Prahy, odbor Archiv hl. m.  Prahy. Žádosti musí být podepsány: vlastnoručně nebo uznávaným elektronickým podpisem nebo odeslány z datové schránky žadatele-fyzické osoby (podrobněji níže).

Stejnopis vysvědčení

Archiv hl. m. Prahy nemůže vydat druhopis vysvědčení, to může učinit pouze škola. Přesto je možné získat stejnopis vysvědčení, i když jsou již školní dokumenty uloženy v archivu. V takovém případě žadatel požádá archiv o ověřené kopie příslušných dokumentů, které předloží ve škole (původní, nástupnické nebo ve škole, která poskytuje vzdělání ve stejném či podobném oboru, není-li ani jedna z prve uvedených) a požádá o vystavení stejnopisu vysvědčení. Více o tom vyhláška č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání, ve znění pozdějších předpisů.

Formuláře, náležitosti, doklady

Žádost musí obsahovat níže uvedené údaje, popř. lze využít vzorový formulář:

  • jméno a adresa žadatele (je vhodné uvést i telefonní číslo)
  • datum a místo narození (pro potvrzení o studiu po r. 1990 uveďte též rodné číslo)
  • jméno, na které bylo vysvědčení vystaveno
  • u středních a vyšších odborných škol též obor studia
  • období, kdy dotyčný/á školu nebo učiliště navštěvoval/a (je vhodné uvést i třídu a školní rok/y)
  • pokud jde o maturitu, uveďte školní rok a třídu
  • jiné upřesňující údaje
  • upřednostňovanou formu vyřízení (výpis / kopie neověřené / kopie ověřené)
  • účel, pro který má být doklad vystaven – důležité pro výši poplatku

Upozornění: Doklad o vzdělání (ve formě výpisu či ověřených kopií z archiválií) lze vydávat pouze do vlastních rukou. Žádost musí být podána osobně či poštou a vlastnoručně podepsána. Je možné též podání datovou schránkou fyzické osoby. Podání e-mailem musí být opatřeno alespoň uznávaným elektronickým podpisem. V ostatních případech musí být součástí žádosti – podání – prostá plná moc s uvedením rozsahu zmocnění.

Úhrady, poplatky

Vyřízení žádosti o potvrzení o dosaženém vzdělání je zpoplatněno dle ceníku služeb Archivu hl. m. Prahy.

Lhůty k vyřízení

30 dnů, ve složitých případech 60 dnů. Žádost není zásadně možné vyřizovat na počkání.

Záležitost vyřizuje

Archiv hlavního města Prahy, oddělení fondů městských podniků, institucí a fyzických osob

  • jméno: Mgr. Veronika Knotková, Ph.D.
  • telefon: 236 004 063
  • e-mail: Veronika.Knotkova@praha.eu (slouží pouze pro podávání informací, nikoli pro podávání žádostí)

Forma vyřízení na MHMP

Žádost nebo vyplněný formulář lze odeslat poštou nebo odevzdat osobně v podatelně

Magistrátu hl. m. Prahy (úřední hodiny) nebo Archivu hl. m. Prahy (úřední hodiny) na těchto adresách:

  • Archiv hlavního města Prahy, Archivní 6, 149 00 Praha 4
  • Magistrát hl. m. Prahy, Jungmannova 35/29, 110 00 Praha 1
  • Magistrát hl. m. Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01 Praha 1
  • Magistrát hl. m. Prahy, Na Pankráci 1685/17, 140 00 Praha 4

Elektronické podání je možné učinit pouze v případě, že žadatel disponuje vlastní datovou schránkou, nebo alespoň uznávaným elektronickým podpisem. Adresa elektronické podatelny a ID datové schránky viz kontakty.

Pokud žadatel pošle žádost o potvrzení o dosaženém vzdělání v elektronické podobě a toto podání nebude splňovat potřebné náležitosti, bude vyzván, aby své podání řádně ve stanovené lhůtě doplnil. Neúplnou žádost nelze vyřídit.

Právní úprava