Michael Žantovský a jeho hosté, Gabriela Havlůjová, která vede Spolek pro zachování odkazu českého odboje, vojenský historik Eduard Stehlík a politolog Jefim Fištejn budou diskutovat o tom, jak pečujeme o válečné hroby a pomníky u nás, jaká je situace v zahraničí a proč se právě socha maršála Koněva a další pomníky stávají předmětem dezinformačních kampaní.

Muzeum paměti XX. století

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla debatu pořádá ústav Muzeum paměti XX. století, který byl založen za účelem zachování historické paměti o událostech minulého století, souvisejících se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Chce také připomínat odpůrce a oběti totalitních režimů, v budoucnu by měl vzniknout také Ústav muzejní instituce s funkcí sbírkotvornou, vědeckou s důrazem na vzdělávání a osvětu.

Co se chystá dál?

Momentálně Muzeum chystá krom cyklů debat také tematické procházky Prahou po stopách nejdůležitějších osob a událostí 20. století, které by se měly konat v červnu. Na podzim se pak uskuteční mezinárodní konference a festival dokumentárních filmů.