Po uvolnění vládních opatření se konečně ve třech pražských kinech uskuteční první filmový festival. 27. ročník nabídne kvalitní evropské snímky, které by si jinak cestu do českých kin nenašly.

Představí se 40 novinek z téměř 30 evropských zemí, z nichž převážná většina byla oceněna na významných festivalech. Vedle prověřených dramatických žánrů se letos můžete těšit i na sci-fi, horory, avantgardu nebo dokumenty.

Programové sekce

Programová nabídka je rozdělena do 6 sekcí s širokým tematickým záběrem - Strach a sny / Bez rodičů / Hvězdy / Film a hudba / K věci - Do divočiny / MEDIA - Absurdní svět.

Strach a sny například spojuje emoci a zážitek, nabízí krimi, duchařinu, horory i neobyčejná vztahová dramata. Vyzdvihuje snímky, které překračují žánry a ukazují evropský film jako vzrušující, živý organismus.

Sekce Bez rodičů je pro změnu zaměřená na dospívání a na současný život mladých, především mobily, přátelství a první vztahy.

Zahajovací snímek

Úvodním filmem festivalu je duchařské dobrodružství s názvem Extra Ordinary, v němž jsou tyto přízraky opravdu skutečné. Alespoň tedy na irském venkově, nedají tam totiž pokoj instruktorce Rose z autoškoly. Ta má vlastní, dost palčivé důvody duchy neposlouchat. Na druhém konci vesnice ovšem jistému vdovci nedá pokoj zesnulá manželka a píše mu vzkazy na tousty. Zapomenutý rocker potom vzývá samotného vládce pekel, aby mu pomohl napsat ještě alespoň jeden hit.

Tento rozpustilý snímek boří všechny žánrové hranice a nechává za sebou nevídanou komediální spoušť. Navíc posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech.

Projekce pro rodiny s dětmi

S dětmi můžete přijít na animované dobrodružství Daleko, které je dílem teprve pětadvacetiletého režiséra Gintse Zilbalodise. Neobvyklý film vyniká uhrančivou atmosférou bez jediného slova. Pojednává o tajemném ostrově, kde fungují jiná pravidla než v našem světě a o obrovském obrovi a klukovi na motorce, který prchá před tímto démonem magickým ostrovem k domovu.

Náš tip

Pokud chcete zažít trochu zamotané romantiky, zajděte si na švýcarské drama Po větru. Hlavní postavy - Pauline a Alex chtějí žít v rovnováze s horskou přírodou na idylické samotě v jurském pohoří. Ale jejich vlastní rovnováhu rozfouká inženýr Samuel, který jim instaluje větrnou elektrárnu. Do vztahu mladého páru tak přináší nečekané otazníky.

Ve snímku vás určitě překvapí vynikající výkon francouzské herečky a modelky Melanie Thierry coby představitelky Pauline.

Doprovodný program

Letošní doprovodný program reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat a zapojit se můžete i vy. „Z doprovodného programu festivalu mám letos opravdu radost, věřím, že diváci budou mít po měsících doma chuť přijít do kina a ocení nejen filmy na velkém plátně, ale naláká je i možnost debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology,“ říká ředitelka Dnů evropského filmu Barbora Golatová.