„Text Lukáše Brutovského je jevištní básní plnou metafor a paralel. Vypráví o antice a dnešku, o množství střetů a troše propojení, je vtipný, ale ve své podstatě melancholický,“ uvedla u příležitosti loňské premiéry programová kurátorka Komedie Lenka Dombrovská.

Ředitel MDP Daniel Přibyl k inscenaci dodává: „Koprodukce jsou pro Městská divadla pražská nástrojem, jak dosáhnout na umělecké projekty, které by sama nemohla realizovat. To je případ i Iokasté, při níž se spojily týmy z české a slovenské republiky a vytvořily dramaturgicky exkluzivní inscenaci, které však paralelní uvádění ve dvou divadlech dvou zemí vytvoří dostatečné divácké zázemí.“

Královnu, která si po vzoru antických tragédií užila utrpení na několik životů dopředu, hraje významná slovenská herečka Jana Oľhová. Ztvárňuje osud i úděl ženy, jež byla vždy na okraji zájmu mužů a v divadelním světě i autorů. Jejím hereckým partnerem a mužským protějškem v inscenaci, která je pokusem o feministickou odplatu na tomto mýtu, je člen souboru MDP Petr Konáš.

Inscenaci Lukáše Brutovského, autora a režiséra v jedné osobě, zdobí dle ohlasů české i slovenské kritiky výkony obou protagonistů, zaujala i výtvarná a pohybová složka inscenace.

Další informace a možnost nákupu vstupenek online na stránkách Městských divadel pražských.