Festival nazvaný lapidárně Íránci slibuje to nejlepší z produkce současných íránských tvůrců. Zahájen bude 15. ledna ve 20 hodin v kině Lucerna černou komedií Pig (Prase), která je jedním z nejúspěšnějších íránských filmů letošního roku. Tento film osobně uvede jeho režisér Mani Haghighi, jehož snímky O Elly a Příchod draka sklidily úspěch na minulých ročnících festivalu.

Nesmrtelné snímky

Podtitulem letošního ročníku je Nesmrtelnost. Podle uměleckého ředitele festivalu Kaveha Daneshmanda je totiž festival ve znamení nesmrtelnosti skvělých filmů, silných snímků, které divákům zůstanou v paměti ještě dlouho poté, co opustí promítací sál.

Stejně jako v minulých ročnících budou i letos na festivalu uvedeny filmy, které premiérovaly v Cannes, Berlíně, Benátkách, Locarnu, Amsterdamu a na dalších prestižních světových festivalech. Mnoho z nich bude mít českou premiéru, řadu projekcí doprovodí diskuze s tvůrci.

Vítěz bude pracovat v Praze

Filmy se budou na festivalu promítat v sekcích Soutěž celovečerních filmů, Soutěž dokumentárních filmů a Soutěž krátkých filmů. Soutěž celovečerních filmů představuje výběr z nejúspěšnějších snímků íránských režisérů. V mnoha případech se jedná o jejich první nebo druhé filmy, které byly zároveň úspěšně uvedeny na nejprestižnějších světových festivalech. Režisér nebo režisérka vítězného filmu získá pro svůj příští titul 10 dní postprodukce v předním pražském studiu Magic Lab.

Kontroverzní režiséři

V hlavní soutěži celovečerních snímků budou uvedeny opravdu zajímavé filmy, jako třeba Tři tváře v Íránu zakázaného režiséra Jafara Panahiho. Tento snímek se představil v hlavní soutěži festivalu v Cannes a získal cenu za nejlepší scénář.

Dalším zajímavým titulem je Prase, ve kterém se sériový vrah rozhodne pozabíjet nejlepší íránské filmaře a režiséra zařazeného na černou listinu zdrtí zjištění, že o něj vrah zájem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, nejkontroverznější postavy íránského filmového světa, byl uveden v hlavní soutěžní sekci na Berlinale.

Festival se kromě Prahy koná také v Brně a v Bratislavě.