Světové premiéry českých her

Mezi další připravované projekty patří Shakespearova hra Troilus a Kressida, pro jejíž inscenaci získala činohra režiséra Davida Radoka. Zkušený režisér a dramatik Národního divadla Jan Antonín Pitínský předvede netradiční pohled na jeden z velkých mýtů české společnosti 19. století ve své hře Rukopisy aneb Králodvorské a Zelenohorské tajemství. Světovou premiéru hry Z prachu hvězd české autorky Lenky Lagronové uvede na scénu Divadla Kolowrat Štěpán Pácl.

Pařízek bude režírovat v Národním

V červnu příštího roku oslaví ve Stavovském divadle padesáté narozeniny absurdní komedie Zahradní slavnost, kterou napsal Václav Havel. Pro činohru inscenaci připraví Dušan David Pařízek, kterého prý ředitel ND Ondřej Černý přemlouval k hostování již několikrát, ale vzhledem k vytíženosti úspěšného režiséra to nebylo možné. Možnost spolupráce se otevřela až poté, kdy bylo jisté, že od července již nebude ředitelem Pražského komorního divadla, do jehož prostor se přemístí strašnická Company.cz.

„Hra o kariéristovi Hugu Pludkovi byla poprvé uvedena před 50 lety v Divadle na Zábradlí. Dodnes zůstala aktuální, až nebezpečně živá,“ uvedl šéf činohry Michal Dočekal. O uvedení hry spolu s Pařízkem uvažoval ještě před autorovým úmrtím koncem minulého roku. Inscenace tak bude podle nich jednou z nejlepších cest, jak uctít Havlovu památku.

Balet z Ameriky, či operní Válku s Mloky?

Také další umělecké soubory ND připravují zajímavé projekty. Zvučná jména předních amerických choreografů George Balanchina, Williama Forsytha a Jeroma Robbinse, v jejichž stopách kráčejí další generace choreografů z celého světa, lákají na premiéru Amerikana III. Opera kromě zmíněného Pellea a Mellisandy uvede dalších šest her, například atraktivní operu na motivy slavného Čapkova románu Válka s Mloky, kterou napsal známý český skladatel Vladimír Franz a ve světové premiéře se představí na scéně Státní opery v režii Davida Drábka.

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý považuje nadcházející sezonu za přelomovou především z důvodu propojení provozu divadla se Státní operou Praha. „Budova Státní opery a její soubory se stanou nedílnou a integrální součástí našeho uměleckého programu. Novou sezonou začne naše společná cesta,“ sdělil Ondřej Černý, podle kterého přinese zapojení Státní opery rozšířený a pestřejší repertoár.

Tradiční, a přece moderní

„Při tvorbě dramaturgického plánu jsme se drželi jednoduché myšlenky: Národní divadlo musí uchovávat svou tradici, ale zároveň chce svou uměleckou tvorbu udržovat v kontextu moderního evropského divadla 21. století,“ vysvětlil O. Černý. Se zveřejněním dramaturgického plánu sezony je spojeno zahájení prodeje výhodného předplatného. Více informací o dění v této i příští sezoně v Národním divadle najdete na www.narodni-divadlo.cz.