Alexandr Litviněnko, bývalý agent KGB a FSB, emigroval v roce 2000 do Velké Británie v důsledku perzekucí po zveřejnění nezákonných praktik ruských tajných služeb. Se svojí ženou Marinou a synem se usadil v Londýně. Právě v jednom z tamních hotelů si s ním na začátku listopadu 2006 dali schůzku dva ruští agenti. Jejich plán otrávit Litviněnka radioaktivním poloniem 21O však vyšel jen zčásti - kontaminovaného zeleného čaje se napil málo, a tudíž ještě další tři týdny žil. A v nich vypovídal. Ze své smrti obvinil nejen ruské tajné služby, ale i ruského prezidenta. Kreml dodnes jakoukoli spojitost s případem odmítá.

Hra Příliš drahý jed vychází ze stejnojmenné knihy Luka Hardinga a měla světovou premiéru na začátku září 2019 v londýnském Old Vic Theatre. Britská dramatička Lucy Prebble i přes detailní popis celé kauzy nepředkládá divákovi jen čiré dokudrama, ale mistrně využívá potenciálu divadelnosti dané látky. Vzniká sugestivní kaleidoskop situací, které střídají žánry i časové roviny, stejně tak jako perspektivu, z níž je příběh nahlížen. Retrospektivní forma nabízí možnost komentářů, ale též upozornění na podstatné detaily. Postupně se vše skládá v silné drama. Divadelní rekonstrukce známé kauzy se zdá být jedinou možností, jak se dobrat spravedlnosti. Proto se do ní Alexandrova žena Marina vůbec pustí. A to i za cenu střetu s těmi nejmocnějšími.

Marinu Litviněnko ztvárnila Anna Stropnická, Alexandra Litviněnko Petr Lněnička, k režii hry přizvalo Švandovo divadlo Thomase Zielinského, který působí na domácích i zahraničních scénách.