„Pouliční divadlo je prastará, opravdová, aktuální, svobodná forma divadelního umění. Umělec i divák jsou si ve svém dialogu maximálně blízko. Fantazie tvůrce a výrazové prostředky nemají limity uzavřeného prostoru. Jevištěm a hledištěm může být ulice, park, náměstí, zahrada i industriální prostor. Hranice tu téměř neexistují, přináší tolik potřebnou svobodu,“ říká k pouličnímu divadlu ředitel festivalu Jakub Vedral. A dodává: „Celý rok jsme usilovali, aby se kultura vrátila do našich životů. Máme obrovskou radost, že se nám to postupně daří. Pouliční formát festivalu považujeme v současné, stále ještě velmi křehké, situaci za ideální. Věřím, že diváci se u nás budou cítit dobře i bezpečně.“

Festival letos uvede více než třicítku performance a představení, mezi nimi i několik premiér. Squadra Sua zahraje poprvé veřejnosti klaunskou pouliční grotesku Bezdéčka a soubor V.O.S.A. Theatre a Sunriders poprvé představí inscenaci C’est la wheel, hravé představení o putování po světě i po mezilidských vztazích za pomoci originální rekvizity, kterou je pět metrů vysoké kolo. Z českých souborů přijedou na festival také Divadlo Drak a Činoherní studio Ústí nad Labem, chybět nebude již tradičně žonglérské duo Bratři v tricku. Jeden celý festivalový den naplní Cirkus Nostalgie se svojí show plnou podivných bytostí, bizarních příběhů a nevídaných čísel. Zatímco loňský rok byl z důvodu přísných opatření ryze český, letos by na festival měli zavítat i zahraniční hosté. Jednou ze zahraničních hvězd je i nekompromisní současný cirkus Race Horse Company s představením, které si získalo srdce diváků po celé Evropě, dále pak maďarský umělec Imre Bernath s výjimečně zábavným interaktivním kusem Social Salto a polský umělec Pjoter a jeho Kawaler.

Festival pořádá ArtProm ve spolupráci s ART Prometheus za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, městské části Praha 1 a městské části Praha 7.

Kompletní program je k dispozici na stránkách: www.zadvermi.cz.