K výstavě Pojď blíž připravila Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s internetovou platformou Artyčok videoreportáž. Podívejte se do výstavy a poslechněte si komentář kurátorů Víta Havránka a Terezy Stejskalové.

Motivy

Blízkost a empatie, to byly dva ústřední motivy bienále. Velkorysé výstavní sály v budově Městské knihovny na Starém Městě byly jednou z hlavních lokalit.

„Titul výstavy Pojď blíž, poukazující na rozporuplnost intimních vztahů mezi lidmi a souvislosti mezi uměním a empatií, získal v souvislosti s přítomností viru SARS-CoV-2 v našich životech nečekané množství nových významů. Z něčeho zcela samozřejmého, jako je fyzická blízkost, se náhle stalo něco palčivého a traumatického,“ přiblížili výstavu její kurátoři.

Bienálové lokality

Výstava zavedla návštěvníky do pěti míst napříč městem – do GHMP v Městské knihovně, Pražské tržnice, Panorama Hotelu Praha, na piazzettu u OC DBK a do pěšího podchodu u Nádraží Holešovice. „Bienále Ve věci umění chce vytvořit prostor, kde se můžeme jeden druhému přiblížit skrze emoce a solidaritu a konfrontovat se se zkušenostmi, které sami nezažíváme, a které nás vyzývají, abychom vystoupili z vlastní komfortní zóny,“ dodala k akci Tereza Havránková.

Akce je příležitostí jinak promýšlet a zažít vzájemný vztah blízkosti, péče a umění. Je to nakonec právě umění, které nám může pomoci najít nový jazyk intimity a blízkosti pro život v tomto novém, (post)koronovém světě.