Zámecká prohlídková sezóna je v plném proudu. Ke zvýšenému zájmu bezesporu významně přispívá, že většina obyvatel tráví prázdniny z důvodu koronaviru doma v České republice.

Nemusíte jezdit zrovna nikam daleko. Jeden z nejkrásnějších zámků se nachází v bezprostřední blízkosti pražské zoologické zahrady.  

Barokní zámek

Zámek Troja je nejvýznačnější ukázkou barokní architektury v Čechách a od roku 1989 je společně s francouzskou zahradou, štěpnicí a oranžerií v péči Galerie hlavního města Prahy. Ta ji využívá k výstavním účelům, pravidelně zde vystavují přední čeští sochaři.

Obdivovat zde můžete samotnou rezidenci, která je svou architekturou a výzdobou stálou expozicí zámku, v interiéru je rovněž nepřehlédnutelná unikátní fresková výzdoba sálů.

Název zámku a historie

Název zámku je odvozen od jeho výzdoby, převažují zde totiž antické motivy a výjevy z trojské války. Zámek nechal postavit v letech 1679–1685 hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo. Pobýval zde se svou rodinou, chotí Klárou a jejich dcerou.

Reprezentativní sídlo je vybudované po vzoru příměstských římských vil a sloužilo hlavně k přijímání a pohoštění vzácných hostů a velvyslanců, kteří projížděli Prahou. Autory projektu byli Giovanni Domenico Orsi a později Jean-Baptiste Mathey, stavitelem pak Silvestro Carlone.

Tři zámecká křídla tvoří tvar písmene U, průčelí zámku směřuje do zahrady. Ve středu dvoupatrového objektu se nachází Velký sál, z něhož vybíhají dvě chodby se spoustou pokojů.

Francouzská zahrada

Na celé stavbě asi nejvíce upoutá oválné schodiště, které vede přímo z Velkého sálu do zahrady. Ta je koncipovaná jako typická francouzská zahrada se středovou osou, která na přání hraběte Šternberka směřovala až na Pražský hrad. Ideově chtěl propojit toto místo se sídlem krále a císařů, osa pokračuje za zámkem do vinic.

Zahrada se pyšní mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm, ozdobou jsou fontány, terakotové vázy a štukové prospekty.