V rámci večera budou ve Smetanově síni Obecního domu hrát prim především ženy a hudba v jejich laskavém pojetí. Kromě Jany Vöröšové se dále představí talentovaná, originální a bosonohá varhanice, zpěvačka i skladatelka Katta. Ta zahraje koncert sestavený z varhanních čísel dvou rozjímavých kantát. Mužský svět zastoupí šéfdirigent Tomáš Brauner a dílo Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Johanna Sebastiana Bacha.

„Bachovo dílo je natolik geniální a nadčasové, že přímo vybízí ke spojení s romantickými, moderními i soudobými autory v rámci jednoho programu. Bach ve velké části svých děl pracuje s duchovní tematikou. I ve skladbách, ke kterým není vyloženě zpíván duchovní text, můžeme cítit spiritualitu,“ říká Katta, která je známá tím, že na varhany hraje výhradně bosa.  Skládá vlastní skladby, jež překračují žánr klasické hudby a v nichž také zpívá. Nechala si vyrobit vlastní elektronické varhany, se kterými cestuje a hraje recitály po celém světě. Její koncerty jsou nabité energií a vzrušením. Jako klasická varhanice a cembalistka na sebe upozornila při koncertech s orchestry, jako jsou Anima Eterna, Zürcher Kammerorchester nebo Royal Flemish Philharmonic.

Skladatelka Jana Vöröšová ke své hudební novince Pražský kapr uvádí, že celou skladbu provází pocit bohatosti, košatosti a mnohovrstevnatosti a evokuje nekonečno. Tato česká skladatelka studovala skladbu na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Václava Riedlbaucha. Absolvovala roční stáž na Královské konzervatoři v Bruselu a tříměsíční pobyt pod záštitou skladatelské asociace La Sacem v Paříži. Spolupracuje s orchestrem Berg, Duncan Institutem, sdružením Roztoč, Nederlands Blazers Ensemble, NANOHACH aj. Byla též členkou Pražského katedrálního sboru. Její skladby byly provedeny na festivalech například v České republice, Itálii, Francii a v Rakousku. V roce 2018 se stala vítězkou skladatelské soutěže České filharmonie a v roce 2019 zvítězila v soutěži Pražského jara.

Více informací o adventním koncertu FOK, včetně vstupenek, je k dispozici zde.