„S naším nápadem Folklorika turné jsme oslovili cimbálovou muziku Cigánski Diabli už v roce 2021. Všichni členové muziky se pro tour prakticky ihned neuvěřitelně nadchli a pomohli nám celou myšlenku uvést v život. Program jsme tak dramaturgicky postavili jako společné vystoupení Diablů a našich žáků v rámci jednotlivých koncertů,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu Folklorika Tomáš Štefánek s tím, že žáci hudebních a tanečních oborů Základní umělecké školy si budou moci vyzkoušet, jaké to je stát a vystupovat na jednom pódiu společně se světově věhlasným souborem, který koncertuje napříč kontinenty.

Díky nadačnímu fondu mohou získat špičkové umělecké vzdělání děti, jejichž rodiče by si podobné aktivity pro svoje děti nemohli dovolit. „V naší síti Základních uměleckých škol Folklorních, která působí napříč celou Českou republikou od východu na západ, nabízíme dětem jak samotné umělecké vzdělávání, tak zároveň jejich propojení s historií regionů, a tím uchovávání zvyků a folklorních tradic. Mnoho našich žáků si také zvolilo oblast moderního tance, kde se realizují po pohybové i hudební stránce. Talentovaným žákům dáváme možnosti zúčastnit se národních i mezinárodních soutěží. Díky tomu zvyšujeme jejich cílevědomost a přeshraniční zkušenosti,“ dodává Tomáš Štefánek.

Začátek tour byl v úterý 7. března v Jihlavě, pokračovat bude 9. března v Říčanech, 21. března ve Valašských Kloboukách a slavnostní závěr bude ve středu 22. března v Uherském Hradišti.

Více na stránkách Folklorika Tour 2023.