Vánoční oratorium je jedním z nejvýznamnějších Bachových duchovních děl a symbol vánočních svátků v anglosaských zemích, podobně jako v Čechách Rybova mše. Toto velkolepé vokálně instrumentální dílo, v němž se střídají orchestrální, sborové a sólové části, tvoří cyklus šesti kantát, které jsou určeny pro různé vánoční svátky. Z toho důvodu i pro svou délku se většinou neprovádí celé. Z téměř tříhodinového kompletu FOK uvede první tři kantáty.

„Předání příběhu, který Bachovo oratorium vypráví, je pro mě prioritou. Vždy se snažím soustředit na sílu textu, aniž by se ztratil krásný zvuk, který orchestr dokáže vytvořit. Budeme hrát na moderní nástroje, používat zvuk moderního orchestru, ale snažím se zachovat historického ducha Bachovy hudby tím, že respektuji její rétoriku. Kladu důraz na artikulaci a frázování,“ říká dirigent Jac van Steen, který má k Bachovu dílu velmi blízko, neboť působil jako hudební ředitel Bachova sboru v městě Nijmegen a jako šéfdirigent Staatskapelle ve Výmaru, kde mezi jeho předchůdci byl samotný Johann Sebastian Bach.

Jac van Steen patří k nejúspěšnějším holandským dirigentům současnosti. Navázal spolupráci s významnými orchestry v Holandsku, Německu, Švýcarsku a Velké Británii. Postupně zastával funkci šéfdirigenta Norimberského symfonického orchestru, hudebního ředitele Neues Berliner Kammerorchester, hudebního ředitele Národního divadla ve Výmaru, šéfdirigenta výmarské Staatskapelle a orchestru Musikkollegium Winterthur, generálního hudebního ředitele Filharmonie Dortmund nebo hlavního hostujícího dirigenta BBC National Orchestra of Wales. Od sezóny 2014/15 zastává funkci hlavního hostujícího dirigenta v Belfastu.

Před koncertem 14. prosince 2023 se od 18:15 hodin v Obecním domě uskuteční setkání s umělci.

Bližší informace o koncertu, včetně vstupenek, jsou k dispozici zde.