Jiří Hájíček se řadí mezi nejúspěšnější současné české spisovatele. Tvorba tohoto autora je charakteristická tím, že je bytostně spjatá s jeho rodným krajem – jižními Čechami.

Právě sem mimo jiné zasadil svůj první publikovaný román o hledačích vltavínů Zloději zelených koní, který byl později i zfilmován, nebo titul Selský baroko, jenž získal cenu Magnesia Litera za prózu, i román Rybí krev, rovněž oceněný Magnesií Literou jako Kniha roku. Na jihočeský venkov se vrací také v dalším svém díle Dešťová hůl nebo v titulu Muž na pokraji vzplanutí.

Samota docentky literatury

Hájíčkův nejnovější román Plachetnice na vinětách vás zavede do ulic Českého Krumlova, částečně se ale odehrává také v Praze. Hlavní hrdinkou je úspěšná žena středního věku (ostatně Hájíček často ve svých dílech ústřední roli svěřuje něžnému pohlaví) - docentka literatury na filozofické fakultě v Praze Marie, které se rozpadlo manželství a najednou se musí naučit žít sama.

Marie také cítí silnou potřebu urovnat pošramocený vztah se svou sestrou, postarat se o nemocné rodiče a chce rovněž pochopit, proč si s lidmi z její rodné vesnice nerozumí. Do toho jí cestu zkříží několik mužů. Mezi nimi i mladý knihkupec Filip, jejichž začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. A Marie mimo jiné přemítá nejen o tom, jak žít dál, ale také co si počít se „shakespearovskou láskou“…

Jiří Hájíček bude 27. října online číst z této své novinky, udělá si také čas na vaše otázky.