Na vlastní kůži můžete zažít pocit návštěvníků památníku na Vítkově, kteří se v 50. letech šli poklonit mumii. Unikátní prostory v podzemní části byly totiž zbudované v roce 1953 jako laboratoř. Týmy lékařů zde celých devět let pečovaly o mrtvolu prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda.

„Expozice v podzemních prostorách, které byly vybudované jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen jeho osobu, deformaci Památníku na mauzoleum, ale i komunistickou propagandu a období režimu 50. let ve svých nejhorších totalitních projevech,“ sdělili k výstavě organizátoři z Národního muzea.

Emotivní podívaná

Hlavní částí je místnost, kde uvidíte lehátko, na němž se rýsuje ležící tělo přikryté prostěradlem. Stolečky s uniformou a lékařskými medikamenty jen dokreslují stín minulosti.

Velmi emotivní podívanou umocňuje stísněnost, tma a hra světel, skrz které je vidět improvizovaný náhrobek Gottwalda a hlavně kulometů.

Symbol demokratické republiky

„Národní muzeum Národnímu Památníku na Vítkově vrátilo původní účel symbolu demokratické republiky, Památníku československých legií, vybudovalo v něm expozici o křižovatkách naší moderní státnosti. Expozice Laboratoř moci pak představuje stinnou stránku existence Památníku, který byl zneužit komunistickou propagandou,“ dodali organizátoři expozice.

I když se muzeum na Vítkově věnuje méně šťastným okamžikům naší historie, určitě stojí za návštěvu.