Málokdo ví, že moderní pasáže se objevily v evropských velkoměstech už v druhé polovině 19. století. Nejznámější jsou v Miláně, Bruselu, Londýně, Vídni nebo Paříži. Jejich původním smyslem bylo vytvořit prostor pro nákup zboží, různé služby, kavárny či restaurace, kde budou návštěvníci chráněni před rozmary počasí. Ze začátku se jednalo výhradně o zastřešené ulice nebo rozšířené průchody paláců.

Také v české metropoli vznikla řada pasáží, jejichž zlatá éra vypukla v první polovině 20. století zejména v oblasti Václavského náměstí a přilehlých ulic nebo také na „pražském ringu“, kde původní staroměstské opevnění nahradily luxusní nákupní třídy.

Na projektech těchto pasáží se podíleli významní architekti té doby, jako byli Osvald Polívka, Pavel Janák, Josef Gočár, Oldřich Tyl, Ludvík Kysela a další. Do dnešní doby se nicméně řada pasáží nedochovala, další zanikla úplně a jiné jsou v neutěšeném stavu a čekají na svou rehabilitaci. Na druhé straně se po několika dekádách objevily pasáže zcela nové. Díky výstavě „Fenomén pražských pasáží“ se můžete pomocí fotografií do těchto míst vydat a poznat, jak vypadaly pasáže v minulosti a jaká je jejich budoucnost.

Výstava bude zahájena 14. září a koná se do 20. listopadu 2020 v prostorách Galerie v sedmém patře Paláce Securitas na adrese Vodičkova 18, Praha 1. Je možné ji navštívit každé pondělí a středu od 8:00 do 18:00 hodin.