Kreslíř Rychlých šípů

Dalo by se říci, že to byl on, kdo prodloužil Rychlým šípům jejich kariéru. Po smrti doktora Fischera, který začal kreslit Rychlé šípy už na počátku jejich vzniku, vyhrál v roce 1968 konkurs a dal život dalším Foglarovým příběhům. Vzniklo tak 40 nových příběhů, které vyšly v nakladatelství Novinář v roce 1971.

Milovník banja

Marko Čermák je ale také skvělým muzikantem, spoluzakladatelem skupiny Greenhorns a průkopníkem hry na pětistrunné banjo. Ostatně v neděli 18. dubna je možné vidět Mirko Čermáka s dalšími hráči na tento nástroj v Lucerně, kde se koná koncert hudebníků, kteří hrají na pětistrunná banja vyrobená Rosťou Čapkem. Marko Čermák tak oslaví své 70. narozeniny nejen výstavou, ale i koncertem. Právě za propagaci hry na tento nástroj mu udělila Americká bluegrassová asociace jako prvnímu Čechovi cenu.

Trampem navždy

Výstava se jmenuje Poslední romantik především proto, že Marko Čermák má stále, dnešní dobou nepokřivený vztah přírodě a trampingu, kterému zůstal dodnes věrný. Kromě Rychlých šípů se na výstavě představují i jeho ilustrace k dalším knihám, nejen Foglarovým, a také obrazy.

V rámci doprovodného programu se Muzeum Karlova mostu stane výchozím bodem poznávací soutěže pro mládež na území Pražské památkové rezervace. Cílem hry bude v ulicích Starého Města, Malé Strany a Hradčan objevit zajímavá místa spjatá s příběhy Rychlých šípů a životem Jaroslava Foglara. V rámci výstavy vyšlo i dvojCD Poslední romantik, což je výběr s hudební produkce ve skupinách Greenhorns, White Stars a Paběrky. Současně vyšly i paměti Marko Čermáka. Výstava je přístupná denně od 10:00 do 18:00 hodin do 6. července 2010.