„Přemístili jsme velkou část  muzea  tak, abychom se přiblížili nejen českým, ale i zahraničním, návštěvníkům, kteří to mají do Vamberku opravdu daleko,“ uvedla  obchodní ředitelka  Vamberecké krajky CZ Naďa Kverková. „Vybrali jsme to nejpodstatnější, co u nás máme.“

Historie i současnost

Na výstavě uvidíte vše od základu, tedy od doby, kdy Magdalena Grambová v roce 1642 přivedla na Vamberecko krajku a pak se dostala na výsluní a v 17. až 19. století byla nejlepší v celé Evropě. Najdete tu vše z průběhu let i práce ze 60. let, kdy ve Vamberku pracovaly přes 400 stovky  krajkářek. 

I Táňa Kuchařová nosí krajku

Na výstavě najdete i unikátní šaty, které nosila Táňa Kuchařová, Miss ČR, při návštěvě Světové výstavy v Šanghaji, kde sklidily velký obdiv. Část exponátů je věnována Vánocům a Velikonocím. Také šperky jsou na výstavě bohatě zastoupeny a je možné i některé z nich koupit.

Panenky plné krajek

Najdete tu i panenky  v krajkách, a to díky  šéfredaktorce časopisu Panenka Aleně Sládkové. „Každý vidí, že panenka musí mít krajky, vždy se zdobila a maminky dříve nenechaly ani kousíček krajky ladem a krajku vystřihovaly,“ upozornila A. Sládková. Je tu i ukázka ozdoby novou vambereckou krajkou. „Ostatně panenka je symbolem mimika, která jsou také například při křtinách často v krajkách oblečená…“

Vzniknou nové šaty

Muzeum připravilo doprovodný program. Kromě módní přehlídky 7. dubna je to i řada přednášek a také program pro děti a mládež se soutěží. Díky odborným školám vznikají nové návrhy, které  také výstavu obohatí. Podrobnosti najdete na stránkách muzea.