Výlety za stromy na kole

Výstava dává návštěvníkům tipy na netradiční procházky, jejichž cílem jsou památné stromy. „Za nimi nemusíte chodit jen pěšky, ale můžete sednout na kolo a využít cyklistické trasy po památných stromech“, uvedl autor výstavy dendrolog Aleš Rudl.

Cyklistických tras je připraveno celkem pět a vedou v okrajových částech města. „Nejdelší měří 40 km a cestou můžete vidět 58 chráněných velikánů,“ řekl Rudl.

Trasy je možné stáhnout na webu www.prazskestromy.cz do přístroje GPS a pak už vás navigace sama povede.

Dvoustovka památných

Fotografie stromů, které prostupují celou výstavou, jsou fotografovány v různých ročních obdobích. Některé stromy jsou zachyceny i ve všech čtyřech ročních obdobích, příkladem může být dub v Dienzenhoferových sadech. Památných stromů Prahy je nyní celkem 200. Naposledy byl památným stromem vyhlášen topol bílý u Satalic, který je dle svého obvodu kmene nejmohutnějším památným stromem svého druhu v celé ČR.

Kdo je nejstarší?

Uvádí se, že nejstarší strom v Praze je dub Karel v Kolodějích, který vysadil podle pověsti císař a král Karel IV. v roce 1359. „Pověst je třeba brát trochu s rezervou, pravděpodobnější je, že dub byl zasazen zhruba o sto let později, tedy za vlády Jiřího z Poděbrad“, upřesňuje autor výstavy Aleš Rudl.