V minulých letech se Noc literatury konala pravidelně v předvečer největšího knižního veletrhu v zemi – Svět knihy Praha. Kvůli pandemii byl však letošní ročník veletrhu zrušen. Noc literatury se tak odehraje na začátku října a putovat za ní můžete tentokrát do Vršovic a Královských Vinohrad.

„Noc literatury je unikátní propojení neobvyklého místa, osobité interpretace a literárního textu a nabízí nevšední kulturní zážitek a příležitost seznámit se s myšlením současných evropských autorů. Vydobyla si pevné místo v českém kulturním kalendáři a stala se jeho neodmyslitelnou součástí,“ prezentují oblíbenou akci její pořadatelé.

Výjimečné provedení

Známé herecké osobnosti opět přijdou číst z 20 textů současné evropské literatury. A na které se můžete při letošním literárním putování těšit? Zážitkem bude jistě předčítání Ondřeje Pavelky, který v Altáně v Heroldových sadech přiblíží knihu Muž, který rozuměl hadí řeči od estonského spisovatele Andruse Kivirähka.

Herečka Dejvického divadla Simona Babčáková zase v kavárně ve Vršovicích uvede publikaci U nás v Bohane od irského autora Kevina Barryho. „Noc literatury je pro mě vždy hezkým zážitkem, protože mě uklidní, že pořád ještě hodně lidí čte a má o literaturu zájem. Také mě baví komunikace s diváky a to, že se s některými potkáváme opakovaně z minulých ročníků a pak se třeba i pozdravíme, když se potkáme na ulici. Tato akce není jen o literatuře, ale i o setkávání,“ říká Simona Babčáková.

Mezi dalšími předčítači bude Berenika Kohoutová, Ivan Trojan, Ivan Lupták, Tereza Dočkalová, Zuzana Onufráková, Eva Leimbergerová, Michaela Maurerová, Jan Cina, Klára Melíšková, Hanuš Bor, Vojtěch Vondráček, Igor Orozovič, Václav Jílek, Daniel Bambas, Václav Neužil, Ivan Řezáč, Zdeněk Piškula a Zuzana Uhlířová.

Kde a jak se čte?

Noc literatury se vždy koná v rámci jedné čtvrti a návštěvníci mají díky zvolené trase možnost obejít co nejvíce čtení. Na všech místech se bude číst vždy současně v patnáctiminutových intervalech. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků.