Klenoty se vystavují jen při výjimečných příležitostech, a tak Správa Pražské hradu rozhodla, že letos budou vystaveny nejen jako připomínka zvolení Václava Klause podruhé do funkce prezidenta, ale také jako součást oslav 90. výročí vzniku Československé republiky.

Podobná výstava se konala naposledy před pěti lety a o korunovační klenoty byl neuvěřitelný zájem. I letos se počítá s tím, že si zájemci budou muset vystát vícehodinové fronty. Klenoty jsou vystavovány zdarma. Protože rozlehlý prostor Vladislavského sálu si vyžádal širší pojetí výstavy budou letos mimořádně vystaveny čtyři desítky dalších exponátů, které souvisejí s historií korunovací. Mezi nimi jsou například relikviáře a deskové obrazy, které se používaly při korunovacích a které odedávna patřily k nejvzácnějším částem českého královského pokladu. Soubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna připravená před rokem 1346, korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, korunovační meč ze 13. století a korunovační roucho z poloviny 17. století.

Klíčníci přicházejí...

Přípravy k výstavě vyvrcholí 17. dubna, kdy se na Pražském hradě sejde sedm držitelů klíčů nebo jejich zástupců – prezident republiky, předseda vlády ČR, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy – aby otevřeli korunní komoru ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta a umožnili přístup do trezoru, v němž jsou uloženy české korunovační klenoty. Po snesení klenotů do kaple budou jednotlivé části souboru, Svatováclavská koruna, jablko a žezlo vyňaty z pouzder, prohlédnuty přítomnými držiteli klíčů, uloženy do transportní schrány a v doprovodu Hradní policie a Hradní stráže přeneseny do Vladislavského sálu Starého královského paláce. Bezprostředně po skončení výstavy, tedy 29. dubna po 17. hodině, budou korunovační klenoty za přítomnosti držitelů klíčů opět uloženy do Korunní komory.

Výstava korunovačních klenotů bude otevřena denně od 9 do 17 hodin. Maximální denní kapacita výstavy bude stejně jako v minulých letech činit cca 5000 lidí a z toho důvodu bude nezbytné denní počet návštěvníků regulovat.

Svatováclavská koruna má svého dvojníka. Je to věrná kopie, kterou lze vidět na výstavě o dějinách Pražského hradu. Na Karlštejně, který nebyl postaven pro Svatováclavskou korunu, ale pro říšské korunovační klenoty, bude k vidění právě kopie říšské koruny, kterou nechal vyrobit Středočeský kraj. Ta bude po dohotovení sloužit při Královském průvodu, který se koná každoročně v červnu. Letos pojede průvod jen s náhražkou, v příštím roce pak bude k vidění skutečná kopie vážící 3,5 kilogramu. Originál je pak k vidění ve vídeňském Hofburgu a kopie v Cáchách, ve Frankfurtu a na hradě Trifels v Porýní-Falci. Kopii už připravuje šperkař Jiří Urban. Kopie se stane trvalou součástí expozice na Karlštejně.