Muzeum má k dispozici bývalé lokomotivní depo na Masarykově nádraží, které vzniklo už v roce 1845, tedy v době, kdy do Prahy přijel první vlak tažený parní lokomotivou.

Budovu a pozemky nám předaly už České státní dráhy. A kromě toho ještě usilujeme o získání zachovalých hal ze začátku 70. let 19. století, které sousedí s budovou, a samozřejmě i o okolní pozemky, uvedl Jiří Střecha, ředitel Železničního muzea. Jenže o pozemky v okolí Masarykova nádraží je nebývalý zájem. Není tedy vyloučeno, že muzeum je nakonec nezíská. I když se nám to nepodaří, můžeme muzeum vybudovat, uvedl Střecha.

Chtěli bychom otvírat někdy v roce 2014 nebo 2015, finance máme vyčleněné vládním usnesením z roku 2000 a i když se objevují komplikace – například je pro tuto oblast vyhlášena stavební uzávěra – považujeme celou záležitost za řešitelnou, okomentoval Jiří Střecha jakousi nechuť řešit využití celého prostoru kolem Masarykova nádraží.

Co v muzeu bude?

Kdo si vzpomene na velkou halu Národního technického muzea, jehož je Železniční muzeum součástí, vybaví se mu určitě řada exponátů týkajících se železnic. Zcela určitě i císařská jídelna dvorního vlaku Františka Josefa I. Ta zůstane na Letné, ale návštěvníkům se představí další tři salonní vozy ze sbírky Železničního muzea NTM. Mezi nimi například salonní vůz následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, který po I. válce používal i ministr zahraničních věcí Dr. Edvard Beneš.

Budeme vystavovat nejen železniční vozidla až po 50. a 60. léta minulého století, ale v expozici představíme i život železnice za posledních 160 let a také to, jak železnice ovlivnila život v Čechách i Evropě. Třetím okruhem pak budou vzácné parní stroje, které má muzeum ve sbírkách. Ty budou poháněny přímo parou, a tak dáme muzeu punc autenticity. Lokomotivy samotné nebudou v provozu, protože v centru metropole to není možné. Provozní historické lokomotivy, některé zapůjčené z NTM, mají další železniční muzea v republice; my chceme být jakousi výkladní skříní toho nejlepšího z historie našich drah, dodal Střecha.

Zatím jen průzkum

Zatím se nic nestaví, ale přesto se po depu pohybují lidé s různými nástroji a, dá-li se to tak říci, vrtají do budovy.

V tuto chvíli tu probíhají dva výzkumy, jeden stavebně historický a druhý stavebně technický, říká Střecha. Stavebně technický průzkum zkoumá stav konstrukcí, co bylo napadeno a degradováno, co by mělo a co by nemuselo být zachováno, co potřebuje velký zásah při stavbě a co nikoliv.

Výzkum stavebně historický je zajímavější, protože zkoumá, z kterého období jednotlivé části budovy jsou a co je původní a jaké kroky musí muzeum udělat k záchraně. Mimochodem, v budově se dochovaly původní krovy z roku 1845, které konstrukčně předběhly svoji dobu o třicet let. Navíc doufáme, že se tu mohou objevit i věci, které by se mohly stát součástí expozice, doufá Střecha.

Nic nebude předstírat

Muzeum v této konkrétní výtopně má velké kouzlo v tom, že nic nepředstírá, řekl Jiří Střecha. Tato výtopna patřila k nejvytíženější v zemi a všechny lokomotivy, tedy především rychlíkové, byly tady uváděny do provozu. Takže když tu postavíme rychlíkovou lokomotivu z 30. let a vedle elektrické lokomotivy z 50. nebo 60. let, tak budeme mít pravdu, protože všechny lokomotivy tady skutečně začínaly. O tuto pravdivost je tento prostor krásnější.

Sbírky rostou

Sbírky Železničního muzea rostou. To, co ještě dosluhuje na našich železničních cestách, se zčásti chystá právě do muzea. Před Vánoci jsme koupili čtyři vozidla od Českých drah. Je nutné připomenout, že toto desetiletí je desetiletím velké obměny vozového parku Českých drah, takže máme smlouvu, že vozidla vytipovaná pro sbírku jsou přebírána, abychom je uchránili před další degradací. V budoucnosti jsme připraveni je přebírat nadále. Formy získání jsou darem, koupí či převodem. Věřím v tomto ohledu ve vstřícnost našich drah i ministerstva dopravy, protože se jedná o naše společné průmyslové dědictví, které stojí za to zachovat. Ostatně většina železničních vozidel pochází od této největší akciové společnosti.

Samozřejmě spolupracujeme i se všemi železničními muzei v republice včetně muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Například není v silách NTM provozovat parní lokomotivy, a proto je pronajímáme za oboustranně výhodných podmínek jednotlivým spolkům a organizacím, které je provozují. Bez velkého podílu dobrovolnické práce řemeslně neobyčejně zdatných lidí to nelze realizovat, protože by to nikdo nezaplatil," popsal Střecha.

O muzeu

Železniční muzeum má celkem čtyři zaměstnance, přičemž dva jsou správci depozitářů. Jeho sbírka mimo několika stovek klasických třírozměrných exponátů obsahuje v k dnešnímu dni 132 kolejových vozidel, z toho 42 parních lokomotiv. Po svém dokončení se muzeum zapojí do projektu Muzejní míle, který má formou propagace a jednotného vstupného propojit Národní muzeum, Železniční muzeum NTM, Muzeum hlavního města Prahy, Armádní muzeum na Žižkově a Národní památník, kde Národní muzeum chystá expozici české státnosti.