Městská turistika nepřetržitě roste, průměrný meziroční přírůstek v přenocování ve 126 evropských městech činí za rok 2016 4,8%.  Přírůstek 5,5%, který eviduje Praha, patří k nejvyšším ze sledovaného vzorku.

Praha v roce 2016 celkovým počtem 16,8 milionů (+5,5%) přenocování předběhla například Vídeň, Amsterdam nebo Hamburk. A s počtem 15 milionů (+4,7%) přenocování zahraničních hostů si vedla lépe než Berlín, Vídeň, Madrid nebo Budapešť.   

Hlavními zdrojovými zeměmi evropské městské turistiky jsou Spojené státy americké, Německo a Spojené království, z nichž přijíždí přibližně 30% z celkového počtu návštěvníků. Počet turistů přijíždějících z Číny ustavičně roste, za rok 2016 se zvýšil o 3,8%. Naopak velký pokles sledujeme u turistů z Ruska, v roce 2016 úbytek činí 9,7%.

„Loňský rok byl pro evropskou městskou turistiku opět výjimečně úspěšný, a to i přes závažné problémy a výzvy. Teroristické útoky v Evropě, především v Paříži, ukazují vrtkavost, ale zároveň důležitost a houževnatost cestovního ruchu. Vzdálené trhy, jako například Čína a Japonsko jsou velmi citlivé na potenciální rizika, což se v roce 2016 na turismu negativně projevilo. Nicméně v posledním čtvrtletí loňského roku se situace obrátila k lepšímu, turisté se pomalu vracejí do Paříže a zároveň sledujeme nárůst počtu turistů ze zemí, kde čísla v posledních letech klesala, například z Ruska,“ říká prezident European Cities Marketing Dieter Hardt-Stremayr.