„Náš 3D model je skutečně výjimečný. Jeho hlavní předností je skutečnost, že to není prostě jen trojrozměrné zobrazení města, jako kdybyste šli třeba do IMAXu. Náš model je složený z dat o jednotlivých objektech. Proto si v něm můžete vyhledat informace o každé jednotlivé budově v Praze,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

V aplikaci je možné vyhledávat podle adresy. Dům, který hledáte, se v mapě automaticky obarví. O každé budově se pak uživatel dozví, kolik má podlaží, jak je využívaná, kdo vlastní danou parcelu, a případně i to, který subjekt veřejné správy dům spravuje.

To ovšem není všechno. „Díky aplikaci si lidé mohou vychutnat i pohledy z nejznámějších pražských vyhlídek. Aplikace umí uživatele přenést na 24 míst, odkud se dá metropole obdivovat. Mezi mé oblíbené patří pohled z Novotného lávky, anebo pohled z rampy Pražského hradu,“ dodává Boháč.

Procestujte Prahu s novou aplikací 3D modelu. Foto: http://www.iprpraha.cz/Aplikace umožňuje nastavit datum a denní dobu, v níž si chcete dané místo prohlížet. Proto je možné sledovat, jak se osvětlení jednotlivých míst v průběhu roku proměňuje, nebo zjistit, jak se během dne mění stíny ve Vaší ulici. Aplikace také umožňuje měnit podkladovou mapu - uživatelé tak mají na výběr mezi technickou mapou a ortofotem.

Rozsahem zobrazované zástavby a použitými technologiemi se jedná o unikátní aplikaci pro zobrazování 3D modelu města. Aplikace je založena na technologii ESRI. Její zpřístupnění odborné i laické veřejnosti je jedním z výsledků dlouhodobého sledování trendů ve správě a prezentaci 3D modelů měst. IPR Praha v červnu získal ocenění „Special Achievement in GIS 2017“ právě od  společnost ESRI, což je největší světový dodavatel softwaru pro práci s prostorovými daty. 

Aplikaci 3D modelu naleznete zde: https://app.iprpraha.cz/apl/app/model3d/