Velkou slávu chystá na neděli pražská zoo. V 11 hodin se bude pokládat základní kámen nového slonince, hrošince a výběhu antilop. „Vezměte s sebou plyšového slona a přijďte, chceme zároveň vytvořit i rekord a zapsat se do Guinessovy knihy rekordů,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Uvidíme hrocha pod vodou

Na vizualizacích nové expozice, které vznikly ve spolupráci s architekty s firmou Ctech, je vidět, že bude vše skutečně jiné než ve starých prostorách. „Vidět hrocha za sklem pod vodou, je skutečně něco fantastického,“ uvedl M. Bobek.

I samotný výběh pro slony pak skýtá malé překvapení - vodopád s jezírkem, kde se budou sloni koupat. Pamětníci možná vzpomenou na to, že kdysi se sloni v zoo také koupali, a to přímo ve Vltavě, ale většinou mimo zraky diváků.

Finance dá město

„Je to obrovská stavba, která nám umožní chovat skupinu sedmi slonů indických, ukázat hrochy ve větší skupině, a navíc chovat další antilopy. Je to více staveb s velkými výběhy, které budou stát 350 milionů korun, a předpokládáme, že k otevření staveb pro veřejnost dojde v roce 2013,“ řekl Bobek. Podstatná část peněz jde z Odboru městského investora (OMI), kolem 30 milionů pak dá zoo z peněz, které vybrala mezi sponzory a návštěvníky.

Sloni se přestěhují

Sloninec se odstěhuje z dolní části zoo, kde ho v roce 2002 zalila velká voda. Bude nyní v místech vedle Afrického panoramatu, tedy v horní části zoo. Celá expozice bude i jinak koncipována, například vznikne i naučná stezka, která připomene historii slonů v pražské zoo.

Základní kámen jako exponát

Základním kamenem bude socha slona, která byla vytesána umělci v indickém Mahabalipuramu ze žuly. Je to oblast v Indii, která je chráněná UNESCO, kde turisté najdou obrovské množství spodobnění slona. Slon ale nebude zazděn do základů pavilonu, jak se to se základními kameny dělá, ale stane se součástí expozice.