Návštěvníci muzea uvidí věci, které nikdy neviděli. Například nájezd na Juditin most, který byl v rámci průzkumu v roce 1903 se souhlasem velmistra řádu Křížovníků s červenou hvězdou Františka Xavera Marata objeven archeologickou sondou. Zjistíte také, že nynější kostel sv. Františka v barokním stylu stojí na mnohem starší stavbě. Původní gotický křížovnický kostel reprezentuje vzácný příklad nezvykle krátkého, mírně příčně obdélného síňového trojlodí s polygonálním závěrem nad pěti stranami desetiúhelníka.

Najdete tu také sochařskou výzdobu ze Staroměstské mostecké věže. Jde o sádrové odlitky, které sloužily jako podklad pro tvorbu kopií, které dnes na věži přímo září. Navíc tu bude i řada zajímavých informací o sochařské výzdobě. V muzeu nezapomněli ani na otce mostu Karla IV. Uvidíte, jak vypadaly středověké katedrální hutě a Praha v okolí mostu nebo kde sloužily brody pro přechod řeky.

I zásahy povodní, kterých bylo od postavení mostu nepočítaně, jsou v muzeu připomenuty. Návštěvníci pochopí, že povodně byly kdysi velmi častou záležitostí, i to, jak se lidé chovali a jaké domy stavěli, aby byly škody co nejmenší.

Kromě expozice chystá muzeum i celou řadu výstav, tou první je výstava fotografa Martina Frouze, spolupracujícího s časopisem National Geographic.