Královská cesta začíná u Prašné brány na náměstí Republiky, pokračuje Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, Karlovou ulicí, po Karlově mostě na Malostranské náměstí a pak Nerudovou ulicí na Pražský hrad.

Perla pražské secese

Už na počátku Královské cesty najdete architektonickou perlu Obecní dům, který stojí  v místech někdejšího Králova dvora, bývalého sídla českých panovníků. Obecní dům je secesní skvost, původní název zněl Pražský reprezentační dům, a skutečně se tu sešly špičky české secese včetně Alfonse Muchy, aby objekt vyzdobily. Obecní dům si lze prohlédnout anebo jen posedět v kavárně. Kdy je Obecní dům přístupný, najdete zde.

Krásný výhled na město

Prašná brána hned vedle Obecního domu  nabízí nejen expozici o husitství v Praze, ale také báječný výhled na město. Podobných věží je v Praze více a všechny skýtají unikátní pohledy na město.

Kubistický unikát

V Celetné ulici (jmenuje se podle caletníků – pekařů calet – placek), kde je celá řada obchodů se suvenýry, je další unikát – dům U Černé Matky Boží. Skvost kubistické architektury, která je českou specialitou. Za pozornost stojí fotogenické schodiště i z velké části dochovaný interiér kubistické kavárny v 1. patře. 

Staroměstské náměstí

Na Staroměstském náměstí, které bývalo odjakživa velkým tržištěm, i dnes najdete prodejní stánky, zvláště před Vánocemi a Velikonocemi. Náměstí hrálo vekou úlohu v dějinách, zažilo popravu 27 českých velmožů, kteří se v roce 1618 postavili císaři Matyášovi II.

Na Staroměstském náměstí najdete i gotický chrám Panny Marie před Týnem, jeden z nejzajímavějších v Praze, v němž je pohřben Tycho Brahe.

Nejvýznačnější památkou Staroměstského náměstí je pak pražský orloj na věži Staroměstské radnice. Odbíjí každou celou hodinu, v okně nad ním procházejí apoštolové a nad nimi každou hodinu kokrhá zlatý kohout.  Kostlivec na orloji s přesýpacími hodinami je symbolem  krátícího se života. Jde o jeden z nejstarších orlojů v Evropě, navíc s funkčním původním strojem, a je zapsán na listině UNESCO.  Byl sestrojen v roce 1410 a ukazuje, kromě běžných hodin i celý kalendářní rok a pohyby těles na obloze. Radnice je také místem svateb a z věže radnice  je  působivý pohled na město.

Uprostřed náměstí je pak umístěn pomník Jana Husa (autorem je Ladislav Šaloun a byl odhalen v roce 1915), který má pro český národ velký význam nejen proto, že už na přelomu 14. a 15. století zmodernizoval český jazyk, ale i proto, že šířil učení Johna Wicklefa.

Karlovou ulicí na Karlův most

Karlova ulice začíná na Malém rynku, náměstíčku, které najdete po levé straně, když stojíte proti orloji. Je to křivolatá ulička vedoucí ke Karlovu mostu. Je plná lákadel pro turisty. Z ní vycházejí další uličky a je jen na vás, zda je projdete. Možná se dočkáte zajímavých překvapení. 

Na druhém břehu Vltavy

Po přechodu unikátního Karlova mostu projdete Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí, které je rozděleno na dvě části, horní a dolní. Náměstí je srdcem jedné z nejstarších čtvrtí města, Malé Strany. 

Pozoruhodný je barokní kostel sv. Mikuláše. K němu přiléhá další pražská věž – Malostranská zvonice, která sloužila jako pozorovatelna komunistické Státní bezpečnosti. Šlo jí především o cizí ambasády, které jsou v této oblasti umístěné. Také zde je dnes možné vidět Prahu a Pražský hrad z nezvyklých úhlů, zachována zůstala i část pozorovatelny tajné policie.

Morový sloup na náměstí pochází z roku 1717 a je poděkováním za  zastavení morové epidemie. Valná většina domů na náměstí jsou významnými paláci, jedním z nich je Kaiserštejnský palác, kde bydlívala operní pěvkyně Ema Destinnová, ale i světový paleontolog Joachim Barrande. 

Na náměstí, zvláště v podloubích, najdete řadu vináren, kaváren a restaurací. Do jedné z nich, v domě U Zlatého lva, chodili i astronomové Tycho Brahe a Johannes Kepler. Hartigovský palác je sídlem Hudební fakulty Akademie múzických umění.

Do kopce na Hrad

Poslední část cesty vede do kopce Nerudovou ulicí. První autobusy v Praze jezdily právě zde, dnes ale musíte pěšky. Každý dům má svoji bohatou historii. Ulice se jmenuje Nerudova po české novináři a spisovateli, který o Malé Straně napsal povídkovou knihu.

V domech v Nerudově ulici se nachází spousta restaurací a hospod, které tu byly odnepaměti. Vyhlášená bývala pivnice U Bonaparta či U Dvou slunců, kde žil Jan Neruda.

Na konci Nerudovy ulice máte na vybranou: buď pokračovat směrem vzhůru, tam dojdete až ke Strahovskému klášteru s řadou  památek a také dobrým výhledem na údolí města, anebo zatočit doprava a dojít na Pražský hrad

Ještě než do něj vstoupíte, objeví se před vámi bělostný Arcibiskupský palác a Hradčanské náměstí, kde najdete dvě expozice Národní galerii – české baroko a sbírku světového umění.

Na Hradě vás pak čeká celá řada skvělých památek, a tak průvodci doporučují věnovat Hradu celý den.