Podhradí sídla českých knížat bylo osídleno již v 10. století, ale na město bylo povýšeno až Přemyslem Otakarem II. roku 1257. Od té doby Malá Strana jen krásněla a díky svému půvabu se za celou dobu své existence stala domovem řady významných českých osobností.

Pulzující centrum města

Křivolaké uličky i dnes objímají staré měšťanské domy, obcházejí monumentální kostely a motají se okolo bůhvíjak starých hospod a pivnic. Ať už se ale ve spleti uliček ztratíte jakkoli, vždy se nějakým zázračným způsobem vyloupnete v centru všeho dění, na slovutném Malostranském náměstí.

Malá Strana byla vždy domovem předních českých osobností, a to jak intelektuálů a státníků, tak i bohémů a umělců. Jen jejich seznam by vydal na samostatnou knihu, připomeňme tedy alespoň ty nejslavnější.

V Říční ulici bydlel spisovatel Karel Čapek, na Kampě zase herec Jan Werich a v domě U Dvou slunců prožil celý svůj život básník a novinář Jan Neruda, který se proslavil svými Povídkami malostranskými, v nichž barvitě popsal zdejší život v polovině 19. století. Podle Nerudy byla později pojmenována ulice, jež vede až na Pražský hrad.

Jak čtvrť měnila svou tvář

Zásadní událostí pro Malou Stranu byl rozsáhlý ničivý požár, který roku 1541 pohltil obrovskou část čtvrti a zničil také Pražský hrad. Při rekonstrukci čtvrti byla už řada šlechtických paláců postavena v renesančním anebo později barokním kabátě.

Nejvýznamnější stavbou v té době bylo zbudování kostela svatého Mikuláše, který je nyní jasnou dominantou Malé Strany. V luxusních barokních palácích, obestavěných překrásnými zahradami, se dnes scházejí političtí reprezentanti, neboť právě zde sídlí Parlament České republiky.

Zkuste objevit zákoutí tajuplné čtvrti

Krásu Malé Strany nelze plně poznat najednou. I po několika návštěvách se zpoza známých rohů vynořují neprozkoumaná místa. Z Karlova mostu se dá sejít na Kampu s Čertovkou, která je doslova ostrovem klidu v centru Prahy. Lákadlem je také lanová dráha na vrch Petřín, na kterém se rozkládá velký komplex zahrad, které způsobují, že při pohledu z druhé strany Vltavy působí Malá Strana jako zelená oáza uprostřed města.

Na kulturní odkaz významných rodáků navazují obyvatelé Malé Strany i dnes. Na Kampě se často odehrávají festivaly a nejrůznější společenská setkání. Ve stejnojmenném parku také sídlí prestižní galerie Museum Kampa, která vlastní jednu z nejvzácnějších sbírek výtvarného umění v České republice. Na Malé Straně se také nachází celá řada menších galerií, z nichž nejvíce za pozornost stojí ateliér a galerie významného českého fotografa Josefa Sudka, který v této čtvrti také působil.