Mlýny, elektrárny, mosty, železnice, kanalizace, rozhledny, vysílače a další průmyslové objekty. Mnohé zajímavé industriální stavby jsou dostupné veřejnosti a nabízejí svědectví o umu a vynalézavosti našich předků. Nově je mapuje cyklus Technické památky českých zemí, který režíroval Jakub Wehrenberg a pořadem provází herec Tomáš Hanák. Cyklus vznikl v Televizním studiu Brno ČT v Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu, hlavním městem Prahou a dalšími kraji i institucemi.

V rámci dílu věnovaného hlavnímu městu navštívil štáb Průmyslový palác na Výstavišti, lanovku a rozhlednu na Petříně, Čistírnu odpadních vod v Bubenči, Podolskou vodárnu, vodárenskou věž v Michli, muzeum historických tramvají ve Vozovně Střešovice, Nákladové nádraží Žižkov, Libeňský most nebo pražský Semmering.

„Při cestování Prahou se dotýkáme cenných technických památek. Jsem moc rád, že nový dokumentární cyklus České televize na tyto stavby upozorňuje. Stavitelských děl našich předků je třeba si vážit a pečovat o ně, nikoli je bourat jak tomu například v případě Libeňského mostu chtěli naši předchůdci. Tento jedinečný most s prvky kubismu citlivě zrekonstruujeme a zachováme nejcennější obloukové konstrukce architekta Pavla Janáka," říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a památkové péče Adam Scheinherr.

Další díly série se potom věnují technickým památkám v ostatních krajích Česka. Diváci tak se například dozví zajímavosti mimo jiné o zdymadlu Hořín na Vltavě ve Středočeském kraji, o jihočeském Kamenném mostu v Písku nebo také o vysílači na Ještědu v Libereckém kraji.

„Chceme divákům nabídnout alternativní cestopis a ukázat jim, že u nás nejsou jen hrady, zámky a krásná příroda, ale že naše technické a průmyslové dějiny zasadily do krajiny i spoustu staveb a úkazů, které stojí za to navštívit,“ zve ke sledování režisér Jakub Wehrenberg.

Nový cestopisný dokumentární cyklus Technické památky českých zemí má celkem 14 dílů a Česká televize jej bude uvádět vždy ve středu od 21:45 hodin na ČT2. Termín vysílání pražského dílu je plánováno na 13. dubna 2022 a v reprízách 16. a 18. dubna 2022. Po premiéře navíc bude pořad dostupný i na iVysílání ČT. Jednotlivé díly budou k vidění na odkazu ZDE.