Na to, jak by mohlo vypadat prostor na Alšově nábřeží, kde má pomník stát, se můžete podívat na výstavě v budově magistrátu v Jungmannově ulici.

Dar Československu

„Jedná se o pracovní dokumentaci připravované úpravy parku na Alšově nábřeží,“ uvedla Petra Hoftichová, která se na přípravě výstavy podílela. Hlavním záměrem úpravy je umístění památníku Jana Palacha, který Praha či přesněji Československo získalo darem od architekta Johna Hejduka, který měl v roce 1991 výstavu na Pražském hradě. Bohužel John Hejduk v roce 2000 zemřel, a tak se na realizaci bude podílet jeho rodina a jeho spolupracovník prof. James Williamson, který by měl dohlížet na tvorbu plastiky.

Vzpomínky na Jana Palacha

Lze namítnout, že připomínek Jana Palacha je v Praze více, kromě pamětní desky na FFUK na Palachově náměstí najdete i spontánně vzniklý pomníček nedaleko sochy sv. Václava, kde je připomínán i Jan Zajíc, který se obětoval po Palachově činu. Další památník odhalený v lednu 2000 najdete nedaleko fontány Národního muzea, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 na znamení nesouhlasu s nastupující normalizací polil hořlavinou a zapálil.

Proč Alšovo nábřeží

Místo na Alšově nábřeží je tedy dalším místem, kde bude Jan Palach připomínán. Proč zrovna zde? „Magistrát rozhodl, že památník od Johna Hejduka bude na Alšově nábřeží, protože jde o lokalitu nedaleko FF UK, kde Jan Palach studoval, a navíc je tam i ideální prostředí. Jde totiž o dva objekty a nikoliv klasický pomník,“ upozornila Petra Hoftichová.

Inspirován básní

Dílo Johna Hejduka je moderní plastikou a bylo inspirováno básní Davida Shapiro Pohřeb Jana Palacha (i tu na výstavě najdete). Hejduk vytvořil sérii 26 plastik, z nichž dvě budou realizovány. Představují syna a matku, která čin svého dítěte sleduje.

Kdy to bude?

Petra Hoftichová doufá, že památník Jana Palacha bude hotov v roce 2014. Pravděpodobné datum jeho odhalení je zřejmě 21. srpen. Jak magistrát, tak radnice Prahy 1 mají už vyčleněné finance, takže záleží jen na rychlosti realizace. Ani ta nebude snadná, musí se dořešit některé technické záležitosti, není ještě jasné, zda se bude do jednoho z objektů vstupovat, jak to zamýšlel John Hejduk. Praha díky realizaci získá plastiku světově uznávaného umělce, po čemž mnozí volají. Dílo má navíc určitou autenticitu, protože vznikalo krátce po Palachově činu.

„Vidím i další rozměr této realizace, velmi málo se setkáváme s díly výtvarníků, kteří žili v exilu mimo české prostředí. Knihy a literární tvorba se k nám dostávaly snadněji, ale myslím, že pokud jde o výtvarné umění, víme o vývoji českých autorů mimo Čechy jen velmi málo,“ upozornila Petra Hoftichová.