Rozdílné emoce jsou doporučením

Nová scéna Národního divadla od architekta Karla Pragera byla realizovaná v rekordně krátkém čase (projekt 1981-82, dokončeno 1983). Komise konstatovala, že jde o stavbu, která vzbuzuje emoce obojího druhu, což považuje za jednoznačně pozitivní.

Co se památkářům líbí

Jako podstatné hodnoty Nové scény byly označeny nejen fasáda a centrální schodiště, ale i reakce na historickou budovu Národního divadla a vytvoření odstupu se vznikem piazzetty, měřítko domu, provázanost funkce a provozu i jedinečný divadelní sál. Komise se proto svou většinou rozhodla doporučit stavbu k individuální památkové ochraně.

Rozhodne ministerstvo kultury

„Po doporučení komise budou následovat konkrétní kroky odborných garantů NPÚ vedoucí k podání tzv. návrhů na prohlášení za kulturní památku, případně pro jiný typ ochrany. Tyto návrhy posuzuje a o prohlášení rozhoduje Ministerstvo kultury,“ uvedla Jana Tichá, tisková mluvčí Národního památkového ústavu.

Kašna by měla zmizet?

Kašna Sjednocená Evropa od Petra Šedivého v dolní části náměstí Jiřího z Poděbrad je velkorysou realizací a příkladem nadprůměrně kvalitní tvorby z období 70. a 80. let 20. století. Plánovaná parková úprava náměstí z ateliéru MCA architekti však podle vizualizací se zachováním kašny nepočítá.

Shodli se na zachování

„Komise se sice neshodla v otázce památkové ochrany díla, nicméně byla zajedno v doporučení investorovi zachovat kašnu na místě, kde je chráněna v rámci městské památkové zóny Praha 2 – Vinohrady, Žižkov, Vršovice, a zahrnout ji do nového řešení,“ upozornila Jana Tichá. Kašna pro dané místo vznikla a vztahuje se k němu jak podobou, tak významem a vazbou na téma Jiřího z Poděbrad jako předchůdce snah o sjednocení Evropy.